موج

مدیرکل راه‌ و شهرسازی استان قم خبرداد؛

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم از احیای بخشی از بافت فرسوده قم با اجرای 10 طرح بازآفرینی شهری خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حسن صبوری با اشاره به مراحل اجرایی طرح‌های بازآفرینی شهری در قم، اظهار کرد: اعتبار مورد نیاز برای انجام این طرح‌ها از محل تبصره 18 قانون بودجه تامین می‌شود که برای استان قم 10 طرح بازآفرینی شهری در سطح بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری با اعتباری بالغ‌بر ۱۶۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

وی گفت: برگزاری مناقصات جهت انتخاب پیمانکار برای احداث طرح‌های بازآفرینی شهری شامل احداث مدرسه، کلانتری، مراکز جامع سلامت و غیره توسط اداره کل راه و شهرسازی استان انجام‌شده است.

صبوری اظهار داشت: احداث مدرسه شیخ‌آباد در سکونتگاه غیررسمی، با کاربری آموزشی بااعتباری بالغ‌بر ۲۲ میلیارد ریال با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد در ۶ ماه اول سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی در رابطه با احداث مدرسه ثامن‌الحجج (ع) در محله آذر در بافت فرسوده شهر قم گفت: با مبلغ ۴۸ میلیارد ریال اعتبار،این طرح با پیشرفت فیزیکی حدود ۱۰ درصد در حال اجرا است.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان قم طرح احداث کلانتری ۱۳ شهر قم بااعتبار ۳۲ میلیارد هم‌اکنون در مرحله اجرای فونداسیون است.

وی اضافه کرد: طرح احداث مرکز خدمات جامع سلامت امام حسین (ع) در سکونتگاه غیررسمی شهرک فاطمیه شهر قم با کاربری بهداشتی - آموزشی بااعتباری بالغ‌بر ۱۷ میلیارد ریال، سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در مورد احداث مدرسه شهید ناصر شهریور در محله خیابان انقلاب در بافت فرسوده و تاریخی شهر قم، گفت: این طرح با کاربری آموزشی و بااعتباری حدود ۳۷ میلیارد ریال در مرحله تحویل زمین است و پیش‌بینی می‌کنیم تا نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری برسد.

صبوری گفت: توسعه و تکمیل مرکز جامع سلامت خازنی در سکونتگاه غیررسمی شیخ‌آباد باکاربری بهداشتی - آموزشی بااعتباری حدود ۱۱ میلیارد ریال، سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مجموع کل مساحت قم ۱۲ هزار و ۹۳۹ هکتار است که چهار هزار و ۸۰۹ هکتار از بافت این شهر، فرسوده و ناکارآمد است. این میزان بافت فرسوده شامل بافت تاریخی، سکونتگاه های غیررسمی، بافت های ناکارآمد میانی و بافت هایی با پیشینه روستایی است که نیازمند بهسازی، نوسازی و یا بازسازی می باشد.

بیش از ۶۹۷ هزار و ۳۲۰ تن معادل بیش از ۷۰ درصد جمعیت قم در بافت های ناکارآمد این شهر سکونت دارند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها