موج

علی صالحی خبر داد؛

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کاهش 15 درصدی جمعیت کیفری زندان های هرمزگان در 9 ماهه نخست امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در نشست فصلی روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان، بر ضرورت تبیین فرهنگ بهره گیری از مجازات‌های جایگزین حبس و و موضوع کاهش زندانیان مالی به ویژه زندانیان مهریه تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با اشاره به برنامه‌های طرح تحول قوه قضاییه اظهار داشت: لازمه تحول، پویایی و حرکت براساس برنامه محوری و حضور میدانی و شبانه روزی است و محور‌های تحول نیز مشخص است که از جمله آن اتقان آراء، کاهش اطاله دادرسی، پیشگیری از وقوع جرم، حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری، بهره گیری از مجازات‌های جایگزین حبس، ارتقاء کیفیت خدمات قضایی، در دسترس مردم بودن، مبارزه جدی با مظاهر فساد و استفاده از تاسیسات نوین حقوقی است.

وی همچنین با اشاره به گزارش مدیرکل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان هرمزگان از اجرایی شدن طرح مراقبت‌های الکترونیکی در استان خبر داد و هدف از اجرای آن را مجازات محکوم بدون تأثیر گذاری نسبت به خانواده و افراد تحت تکفل وی عنوان کرد و یادآور شد: این طرح در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و ریاست محترم قوه قضائیه در راستای اعمال سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اجرایی می‌شود.

صالحی اظهار داشت: این طرح برای اولین بار در استان هرمزگان عملیاتی می‌شود و درنتیجه اجرای آن، محکومین به حبس با رضایت خود زندانی و در محدوده مشخص در سامانه الکترونیکی تحت نظارت قرار می‌گیرند، این دستگاه مانند "جی پی اس" عمل کرده و توسط سیستم مانیتورینگ کنترل می‌شود.

وی ادامه داد: در صورت هرگونه دستکاری قابل مشاهده است و به زندانی تذکر و هشدار داده می‌شود و اگر فرد به هشدار‌ها بی‌اعتنا باشد، به قاضی دادگاه اعلام خواهد شد تا اقدامات لازم در این خصوص اتخاذ شود.

علی صالحی در ادامه با اعلام خبر کاهش 15 درصدی جمعیت کیفری زندان های هرمزگان در 9 ماهه نخست امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اظهارداشت: تعامل بسیار خوب اداره کل زندان ها با محاکم قضایی استان و همچنین بهره گیری از همه ظرفیت های قانونی در کاهش جمعیت کیفری نقشی مؤثر داشته است.

وی یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون بازدید قضات از زندان های هرمزگان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و بر اساس گزارش مدیرکل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، استان هرمزگان در این شاخص رتبه دوم کشوری را کسب کرده است.

گفتنی است؛ موضوعاتی چون توجه ویژه به اجرای قانون حدنگار، ارتقای شاخص بهره گیری از ابلاغ الکترونیک به ویژه در شوراهای حل اختلاف، حضور مسئولین در حوزه های قضایی و استفاده از ظرفیت داوری برای گسترش صلح و سازش دیگر محورهای سخنان رئیس کل دادگستری استان هرمزگان بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها