موج

نمایندگان مجلس پاسخ وزیر جهاد کشاورزی به سوالات احمد مرادی، در خصوص علت اعطای مجوز صید به صورت صنعتی و به کشتی‌هایی با مالکیت چین در آب‌های خلیج‌فارس و عمان را قانع کننده نداستند.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، احمد مرادی  نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در خصوص علت اعطای مجوز صید به صورت صنعتی و به کشتی‌هایی با مالکیت چین در آب‌های خلیج‌فارس و عمان، که از وزیر جهاد کشاورزی طرح سوال کرده بود، اظهار داشت: توضیحات وزیر ناقص بود و بنده انتظار داشتم وی گزارش بهتری به ما ارائه می داد. متاسفانه فعالیت کشتی های خارجی در دریای عمان و خلیج فارس افزایش زیادی یافته و منجر به نارضایتی صیادان داخلی شده چرا که بیش از ۳۰۰هزار نفر در مناطق جنوبی کشور از طریق صید ارتزاق می کنند اما حضور کشتی های چینی منجر به بروز مشکلاتی برای آنان شده است.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس با بیان اینکه تعداد کشتی های چینی در کشورمان از دو فروند در سال ۸۷ به ۱۲۰ فروند در سال ۹۵ رسیده است، گفت: این مساله باعث شده فانوس ماهی ها و برخی دیگر از ماهی های کشورمان صید شود و این مساله منجر به افزایش قیمت آبزیان شده و اعتراض صیادان بومی را در پی داشته است.

*کارت زرد وزیرکشاورزی

مرادی متذکر شد: وزیر جهاد کشاورزی چند ماه قبل در همین رابطه کارت زرد دریافت کرد و انتظار داشتیم مسائل و مشکلات در این بخش را برطرف کند اما هنوز این مشکلات به قوت خود باقی است.

وی ادامه داد: بسیاری از آبزیان از فانوس ماهی ها تغذیه می کنند  اما در حال حاضر صید این ماهی بیش از حد مجاز است و همچنین ابزارهایی که چینی ها برای صیادی به کار می گیرند بسیار مخرب است و تاثیرات نامطلوب آن غیرقابل جبران است.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس با انتقاد از نحوه صدور مجوز به کشتی های چینی گفت: هیچ گونه  قراردادی بین ایران و چین برای این مساله منعقد نشده و صرفا ارتباطات به صورت پنهانی، غیرقانونی و غیرشفاف بوده و نیروهای چینی فاقد مجوز برای فعالیت در ایران هستند.

*مرگ در کشتی های چینی

مرادی بیان کرد: کشتی های چینی مشکلات بسیار زیادی را برای محیط زیست ما ایجاد کرده اند و اخیرا سه نفر از مردم ما در بندرعباس به جهت گازگرفتگی در کشتی های چینی جان خود را از دست دادند.

*پرداخت یارانه 500 میلیاردی به چینی ها

وی تصریح کرد: همچنین کشتی های چینی مدت ها با پرچم غیرایرانی به صید می پرداختند و بیش از ۵۰ میلیارد تومان یارانه سوخت به آنها داده می شود که قابل قبول نیست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها