موج
کدخبر : ۲۹۷۸۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-297814

حجت الاسلام و المسلمین محمد:

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: راهکار برون رفت از مشکل اشتغال توجه به مهارت آموزی و توانمندسازی است.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده امام جمعه بندرعباس در نشست با مدیران دستگاه های عضو شورای هماهنگی وزارت تعاون و کار هرمزگان، با بیان اینکه ایجاد اشتغال از مهم ترین موضوعات مورد توجه همگان است، راهکار برون رفت از این مشکل را مهارت آموزی و توانمندسازی افراد جویای کار عنوان کرد.

 وی افزود: شعار " هر هرمزگانی یک مهارت"  می تواند نوید بخش آینده روشن برای ایجاد اشتغال در استان باشد و باید به این نکته که کار تنها به می پشت میزنشینی نیست توجه و در جهت اصلاح فرهنگ کار، تلاش کرد.

  نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، به جایگاه اثرگذار وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی اشاره و اضافه کرد: دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در استان به بیش از نیمی از جمعیت استان خدمات ارائه می دهند که این اهمیت، بیانگر این است که با همکاری تمام حوزه های مرتبط با یکدیگر، بخش زیادی از مشکلات و نارسایی ها می تواند مرتفع شود.

کار و تعاون

امام جمعه بندرعباس در ادامه بر توانمندی تعاونی ها، به ویژه تعاونی های روستایی تاکید و اضافه کرد: تعاون یکی از بخش های مهم اقتصادی در کنار بخش دولتی و خصوصی است که باید به جایگاه واقعی خود در توسعه اقتصاد کشور برسد تا مردم به این بخش اعتماد بیشتری داشته باشند.

وی اظهارداشت: بخش خصوصی نیز از جمله بخش هایی است که برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی می تواند نقش آفرینی کند و با توجه به فرموده مقام معظم رهبری که " بخش خصوصی رزمندگان جبهه اقتصادی کشور هستند" باید به بخش خصوصی اعتماد و با توجه به گستردگی کار شما مدیران، از این ظرفیت استفاده کرد.         

حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده خواستار برنامه ریزی در خصوص جلوگیری از افراد معتاد سایر استان ها به هرمزگان شد و گفت: ورود این افراد علاوه بر پرداخت هزینه ها، سبب ناهنجاری های اجتماعی نیز می شود.

وی بیان داشت: مهارت آموزی، ارایه تسهیلات و تشکیل تعاون به عنوان یک چرخه کامل می تواند زمینه های ایجاد اشتغال را فراهم کند.

هادی ابراهیمی   مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در این نشست  گفت: اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی به عنوان یک کارکرد اجتماعی نقش مهمی در فعل و انفعالات اجتماعی و اقتصادی استان دارد و رهنمودهای شما می تواند یاری رسان ما در راستای اهداف این مجموعه بزرگ باشد.

هادی ابراهیمی ضمن ارائه گزارشی از ترکیب شورای هماهنگی مدیران دستگاه های زیرمجموعه و وظایف شورا، تقویت تعاملات درون استانی، وحدت رویه و انسجام بخشی بین دستگاه های زیرمجموعه را از اهداف تشکیل این شورا ذکر کرد.

جلسه اداره کار

وی بیان داشت: با توجه به فعالیت حدود 30 هزار کارگاه در سطح استان و اشتغال بیش از 280 هزار بیمه شده اجباری و 326 هزار بیمه شده اصلی و بهره مند شدن بیش از نیمی از جمعیت استان از خدمات این وزارتخانه و همچنین وجود صنایع کوچک و بزرگ، بنادر و پالایشگاه و شرکت های تعاونی در بخش های مختلف، حفظ و صیانت از نیروی کار و رعایت موارد ایمنی و حفظ و ایجاد اشتغال وظیف سنگینی است که در این زمینه  نیازمند حمایت همه  هستیم.

ابراهیمی در ادامه بر ضرورت تغییر نگاه به شغل از پشت میزنشینی به کارآفرینی تاکید و اضافه کرد: برای ایجاد اشتغال پایدار که منجر به افزایش رفاه و تقویت بنیان های اجتماعی خانوارها می شود، باید فرهنگ کار را تقویت و گفتمانی در استان راه اندازی کنیم  که افراد از حقوق بگیری دولت به سمت کارآفریی رفته و همراه با مهارت آموزی، بخش از مشکل اشتغال استان برطرف شود.

رئیس شورای هماهنگی مدیران دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی از نقش بخش تعاون به عنوان یک راهکار مهم در جهت توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی نام برد و افزود: با توجه به اینکه برای توسعه این بخش، برنامه های مختلفی پیش بینی شده، رعایت قانون فصل الخطاب ما در حوزه تعاون است.

پیشگری از حوادث ناشی از کار، پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران توسط دستگاه های اجرایی، راه اندازی سامانه جامع روابط کار به منظور کمک به امور کارگران و کارفرمایان و سامانه اشتغال، از دیگر مواردی بود که توسط مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان در این نشست مطرح و خواستار همکاری امام جمعه در این موارد شد.

در این نشست مدیران دستگاه های عضو شورای هماهنگی نیز مسائل  خود را مطرح و امام جمعه آمادگی خود را برای همکاری با تمام دستگاه ها، اعلام کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها