موج

با افزایش 98 درصدی در هشت ماه سالجاری؛

میزان سرمایه گذاری داخلی محقق شده در هشت ماهه سال جاری 6697 میلیارد ریال بود که در قیاس با همین مدت در سال قبل بیانگر افزایش 98 درصدی در شاخص جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در محورهای اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد انزلی است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، میزان سرمایه گذاری داخلی محقق شده در هشت ماهه سال جاری 6697 میلیارد ریال بود که در قیاس با همین مدت در سال قبل که 3373 میلیارد ریال سرمایه گذاری تحقق یافته بوده، بیانگر افزایش 98 درصدی در شاخص جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در محورهای اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد انزلی است.

بنابراین از فروردین تا انتهای آبان ماه سال 97 تعداد 54 طرح سرمایه گذاری از میان طرح های ارائه شده به معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان، پس از بررسی در چارچوب قوانین و ضوابط سازمان مجوز فعالیت اخذ نمودند که این تعداد در مقایسه با 47 طرحی که در مدت مشابه سال گذشته مورد تصویب قرار گرفته بود، نشان دهنده رشد 15 درصدی در تعداد طرح های سرمایه گذاری تصویب و جذب شده در منطقه آزاد انزلی است.

براین اساس در ارتباط با ارزش ریالی 54 مجوز سرمایه گذاری صادر شده در این مدت باید به رقم 21847 میلیارد ریال سرمایه گذاری اظهار شده از سوی سرمایه گذاران اشاره کرد که در برابر 19307 میلیارد ریال ارزش مجوزهای سرمایه گذاری در هشت ماهه سال 96، از افزایش 13 درصدی این شاخص در سال جاری خبر می دهد.

راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی با رویکرد صادرات گرا

بنابراین گزارش احداث و راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی با رویکرد صادرات گرا ، هتل، مراکز خدماتی، اقامتی و ایجاد مجموعه های تفریحی و گردشگری و مجتمع های مسکونی و رفاهی از مهمترین حوزه ‌های فعالیت طرح های سرمایه گذاری فوق در طول هشت ماهه سال جاری می باشد.

از سوی دیگر در زمینه میزان سرمایه گذاری خارجی محقق شده در طول هشت ماهه سال ۹۷، این منطقه با نرخ 178درصد، به روند رشد خوبی دست یافته است. به این معنی که از ابتدای فروردین تا پایان مهر ماه سال گذشته این رقم 3.۶ میلیون دلار بوده، این در حالی است که این رقم  در همین مدت در سال 97 به 10 میلیون دلار بالغ شده است.

فعال سازی ۶۲ واحد تولیدی –صنعتی نیمه راکد و راکد

تداوم رشد در مهمترین شاخص عملکردی اقتصاد مقاومتی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی ظرف چهار سال گذشته بدلیل ثبات در برنامه های حمایتی و اجرای طرح های تشویقی نسبت به طرح های سرمایه گذاری، فعالین اقتصادی و بهبود در رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه است. در این میان توسعه و تکمیل زیر ساخت های عمرانی، اقتصادی و گردشگری نیز نقش موثری در جذب سرمایه گذار داشته، از سوی دیگر ارائه بسته های تشویقی به شرکت های دانش بنیان و صادرات محور، حمایت از واحدهای تولیدی از طریق تسهیلات بانکی در راستای تأمین سرمایه در گردش، فعال سازی ۶۲ واحد تولیدی –صنعتی نیمه راکد و راکد از مهمترین اقدامات این سازمان در حمایت از سرمایه گذاران است.

گفتنی است بهره برداری از کریدور جدید تجاری میان ایران و چین، شروع به کار فاز نخست مجتمع بندری کاسپین و حضور در نمایشگاه های تخصصی از دیگر طرح هایی بوده که با اجرای آن زمینه تداوم رشد این منطقه در جذب سرمایه گذار محقق شده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها