یکی از وظایف بارز رسانه‌ها این است که جامعه را باید نسبت به مسائلی مانند امر به معروف و نهی از منکر حساس کنند، اگر جامعه‌ای امر به معروف را ترک کند آن جامعه یک جامعه مرده و بی تفاوت است .

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، در دیدار با اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی درباره اهمیت رسانه در درجامعه گفت: رسانه ‌ها در ایجاد «حس» در بین مردم براى گسترش معروف‌ها به گستردگى همه باید‌ها و نهى از منکر‌ها به گستردگى همه نبایدها، نقش تعیین کننده‌اى دارند.

وی با اشاره به این که سخن مردم باید در رسانه‌ها جایگاه داشته باشد،افزود: اصحاب رسانه باید اجازه طرح دیدگاه‌ها توسط مردم را بدهند و پل ارتباطى میان مردم و مسئولان باشند، تحقق این امر براى مردم خود امیدآفرین است. مسئله املاک سرخس که براى۳۴ سال موضوعى حل نشدنى میان آستان قدس و بسیارى از مردم آن خطه بود، در سال گذشته حل شد که نتیجه آن تثبیت بسیارى از روستائیان در روستا‌ها بود که جا داشت رسانه‌ها توجه بیشتری به این نقطه امید مردم می‌کردند.

وی ادامه داد: درب‌هاى آستان قدس به روى تمام رسانه‌هاى کشور باز است، اما این مهم را نیز باید مدنظر داشت که حضور رسانه‌ها به گونه اى برنامه ریزى شــود که فضاى روحانى و معنوى حرم براى زائران از بین نرود

وی افزود: اصحاب رسانه در اطلاع رسانى نباید حب و بغض شخصى و جناح بندى‌هاى سیاسى را دخیل کنند و تنها براى رضاى خدا و اصلاح امور اجتماعى کشور اطلاع رسانى دقیق و صحیح داشته باشند. دشمن برای مواجهه با انقلاب اسلامى راهبرد نا امیدسازى و ایجاد یأس در مردم را در دستور کار دارد و از همین رو رسانه‌هاى دشمن تلاش دارند کاستى‌هاى یک بخش کوچک را به کل نظام اسلامى نسبت دهند.اصحاب رسانه

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه رسانه‌ها با آگاهى بخشى صحیح مى‌توانند توطئه‌هاى استکبار را در نا امیدسازى مردم خنثى کنندگفت: دشمن همچنین به دنبال تطهیر چهره جریاناتى است که به این کشور و مردم ظلم کرده‌اند، از جمله اینکه تلاش دارند چهره رژیم پهلوى را به عنوان یک حکومت طرد شده از سوى مردم که خیانت‌هاى بسیار را به کشور کرده، تطهیر کنند..

رئیسی با اشاره به اینکه اساس تحزب در جامعه این است که آن تشکل باید به دنبال اصلاح باشد و در غیر این صورت تشکل و تحزب نیز فاقد معنا است ادامه داد: اساس این است که باید اصلاح رخ دهد، ما در حوزه‌های مختلف دارای شاخص هستیم و باید به آنها توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای مثال اعتدال را هرکس ممکن است براساس دیدگاه خود تعریف کند اما این مسئله دارای شاخص است اظهار داشت: این واژه شاخص و مبنای قرآنی دارد و آن مبنا، ولی است، ملاک اعتدال در جامعه، ولی است که در واقع محور اعتدال در جامعه ولی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: موضوع امیدبخشی از طریق رسانه‌ها بسیار مهم است زیرا امروز دشمن دنبال ناامید کردن مردم از نظام است و فتنه جدید در واقع فتنه نومید کردن مردم است، برای مثال یک مسئله کوچک را به کل نظام تعمیم می‌دهند. امیدبخشی امر مهمی است و نقش بسزایی دارد.

رئیسی افزود: امروز دشمن و رسانه دشمن درصدد است جریان ستمشاهی را تطهیر کند ومردم ایران ادعانامه بسیار بلندی علیه مظالم نظام شاهنشاهی دارند، قطعا اشکالاتی وجود دارد و کسی منکر این اشکالات نیست اما دشمن درصدد است استقلال و آزادی کشور را هدف قرار دهد.

وی با بیان اینکه امروز در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی هستیم و خدمات نظام در این مدت بسیار زیاد بوده است اظهار داشت: رسانه‌ها نقش ارزنده‌ای در تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی دارند اما این به معنای ندیدن نارسایی‌ها نیست.دیداراصحاب رسانه

رئیسی گفت: اگر به تابلوی خدمت رسانی نظام اسلامی نگاهی بیندازیم شاهد هستیم که هرجا خدماتی صورت گرفته آنجایی بوده که براساس گفتمان امام و رهبری حرکت کرده‌ایم و هرجا از این اصول زاویه گرفته‌ایم مشکلات ایجاد شده است، سلایق فردی نباید بر اصل گفتمان سوار شود زیرا این مسئله زمینه ساز مشکلات است.

وی ادامه داد: احیاء و زنده نگاه داشتن این مسئله از سوی رسانه‌ها بسیار مهم است و نباید حب و بغض شخصی خود را در مسائل دخیل کنیم زیرا در این حالت حتی مسئله مهمی مانند امر به معروف و نهی از منکر نیز تبدیل به حال‌گیری می‌شود. آسیب‌های اجتماعی خطر بزرگی است و شایسته نظام اسلامی نیست.

رئیسی با اشاره به اینکه در 40 سالگی انقلاب در حال بررسی و رصد کارنامه انقلاب هستیم و نارسایی‌ها و نقاط قوت هر دو در سبد نظام است بیان کرد: باید برای اقتصاد بالنده تمام تلاش خود را در مجموعه نظام اسلامی صورت دهیم. مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی در فرمایشات اخیر خود نکات مهمی را بیان کردند و باید به دور از نگاه شخصی در چارچوب گفتمان نظام در این راستا حرکت کنیم.

وی گفت: دشمن به دنبال این است که در طب نومیدی بدمد، شما به عنوان اصحاب رسانه که بنده شما را روشنفکر می‌نامم باید زودتر از سایرین رصد کنید و هشدار دهید و متناسب با زمان ایفای نقش کنید، معتقدم روشنفکر در جامعه ما به طریق غربی و بد معنا شده است.

وی با اشاره به اینکه گویا برای برخی از رسانه‌ها پرداختن به مسائل آستان قدس رضوی جزو محرمات است تاکید کرد: خدمات آستان قدس متعدد بوده، برای مثال مسئله سرخس را به لطف امام رضا(ع) پس از سی و چند سال حل کردیم اما رسانه‌ها چقدر به این مسئله پرداخته‌اند و یا در مسئله زلزله سرپل ذهاب آستان قدس به صورت فعال حضور داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: موضوع زیارت، ترویج سبک و سیره رضوی و موضوع زائر و همچنین امام رضا(ع) باید به عنوان چهار محور اصلی مدنظر رسانه‌ها باشد.