موج
کدخبر : ۳۶۶۷۸۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-366789

ایجاد فضاهای تفریحی و دلنشین، یک فرصت بزرگ اجتماعی، اقتصادی، گردشگری و حتی فرهنگی به ویژه در مدیریت شهری است.علاوه بر وجود جاذبه های گردشگری و دیدنی در سطح شهر، ایجاد فضاهای تفریحی و فراغتی می‌تواند بخش مهمی از نیازهای شهروندان را تامین کند.

خبرگزاری موج؛ مجموعه‌های تفریحی در واقع، فضاهای همگانی شهری هستند که برای گذراندن اوقات فراغت، از جمله ظرفیت‌های مهمی به شمار می‌رود و مدیریت شهری باید در این زمینه اقدامات مهمی را به سرانجام برساند.

کمبود فضاهای تفریحی در قم، یکی از دغدغه‌های مهم شهروندان است و در این زمینه در سالهای اخیر، پروژه‌ها و طرح‌هایی تعریف شد، اگر چه در مواجهه با مشکلات و موانع، هنوز سرانه تفریحی در قم پاسخگوی نیازهای شهروندان نیست و در این زمینه باید راهکارهای اساسی اندیشید.

شیوع کرونا در طول یک سال گذشته نیز از جمله موانع جدی در مسیر به نتیجه رسیدن برخی از پروژه‌های شهری قم به شمار می رود، اما با این وجود، اجرای پروژه‌های تعریف شده در حوزه تفریحی و گذران اوقات فراغت، تعطیل نشد و اخیرا نیز برخی از پروژه‌ها به مرحله بهره‌برداری رسید، هر چند کمی‌ها و کاستی‌هایی وجود دارد که به نظر می‌رسد باید دوراندیشی لازم را در رفع این کاستی‌ها داشت.

یکی از پروژه‌های مهم تفریحی و گردشگری در قم، باغ پرندگان قم است که عملیات اجرایی آن از سال 96 آغاز و با فراز و فرودهای بی‌شماری در روند احداث مواجه شد، اما سرانجام این پروژه در ابتدای آذرماه سال جاری به بهره‌برداری رسید، هرچندشهروندان مدت ها درانتظار افتتاح این پروژه بودند، مصادف با وضعیت قرمز در شیوع کرونا در قم شد و همین امر موجب گردید تا به جای 100 گونه پرنده شامل 3700 قطعه، تنها 20 درصد از پرندگان خریداری و تامین شود و در این باره 680 قطعه انواع پرنده در باغ پرندگان گردآوری شد.

در شرایطی که قم در وضعیت آبی به سر می‌برد و خبر از بازگشایی باغ پرندگان به گوش می‌رسید به یک باره اتفاقی تلخ، لطمات زیادی به اجرای این پروژه زد و دیدن چند مورد انفلوآنزای فوق حاد پرندگان، موجب شد تا با تمهیدات لازم جهت جلوگیری از گسترش بیماری، 680 قطعه از پرندگان معدوم شود.

این اقدام به موقع اگر چه خساراتی را برای مدیریت شهری و سرمایه‌گذار به بار آورد اما اقدامات و تدابیر لازم و به هنگام، مانع از بروز تبعات و مشکلات قابل پیش بینی شد، هر چند در روزهای نخستین، برخی بزرگنمایی‌ها از تلفات، نگرانی‌هایی را به وجود آورد.

متأسفانه برخی نگرش‌ها در مخالفت با ایجاد باغ پرندگان در قم، همنوا با بزرگ‌نمایی‌هایی که شنیده می‌شد بر دامنه نگرانی‌ها می‌افزود در حالی که آنفلوآنزا در سالهای اخیر در برخی از مرغداری‌ها، موجب تلفات و معدوم‌سازی تعدادی از مرغ‌ها و زیان‌های جدی به مرغداران شده بود، اما حرفها و حدیث‌های زیادی داشت طومار اجرای باغ پرندگان را می‌پیچید و یک مطالبه مهم در تامین نیاز شهروندان در توسعه فضاهای تفریجی را زیر سوال می‌برد.

در حالی که باغ پرندگان، تمامی مجوزهای لازم را از مراجع ذی‌الصلاح اخذ کرده بود و بخش‌های مختلف براساس استانداردهای لازم احداث شده بود به نظر می رسید یک علل ناشناخته و یا سهل‌انگاری امور اجرایی موجب ورود ویروس به باغ پرندگان شده و سرنوشت تلخی را برای پرندگان رقم زد.

آن چه اهمیت دارد این است که باید فرآیندهای سخت‌گیرانه‌ای اتفاق بیفتد تا از تکرار این اتفاق جلوگیری کند و با شناسایی دقیق عوامل در ورود ویروس، مانع از تکرار آن شد، در واقع احیای دوباره باغ پرندگان قم؛ این بار همراه با ارزیابی همه جوانب در حفظ جان پرندگان اهمیت به سزایی دارد!

با توجه به اینکه باغ پرندگان قرنطینه شده تا آنفولانزای فوق حاد پرندگان، شیوع پیدا نکند، لازم است در قالب یک تیم کارشناسی و تخصصی و ضد عفونی محیط، بستر برای انتقال سایر پرندگان البته در شرایط مناسب فراهم شود، قطعا تعطیلی این مجموعه به نفع مدیریت شهری نیست و شرایط اقلیمی نیز منافاتی با زیست انواع پرندگان ندارد وقتی که تجهیزات و امکانات پذیرای آن است و محیط زیست خوبی را برای زندگی پرندگان به وجود آورده است.

باغ پرندگان علاوه بر یک مجموعه تفریحی می‌تواند به عنوان یک مرکز تحقیقاتی پیرامون زیست انواع پرندگان و آشنایی کودکان و نوجوانان با این جانوران زیبا و دیدنی باشد، امروز بزرگترین باغ پرندگان جهان در بهترین و ایده‌آل ترین شرایط میزبان علاقه‌مندان و گردشگران در نقاط مختلف هستند و یکی از این باغ‌های بسیار بزرگ و وسیع و زیبا در سنگاپور است و با طراحی خلاقانه انواع زیست بوم و آبشارها و پل‌های معلق، زیبایی این باغ را چند برابر کرده است.

امیدواریم مسئولان امر با آسیب‌شناسی و تمهیدات کاملا بهداشتی، در احیای دوباره باغ پرندگان تلاش کنند و به زودی با کاهش شیوع کرونا، شاهد بازگشایی باغ پرندگان در قم باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها