موج
کدخبر : ۳۷۸۷۲۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-378728

مطالعه کتاب از دیرباز مورد تأیید و توجه بزرگان بوده است و بسیاری از افراد ثروتمند در جهان امروز اهل مطالعه کتاب هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، مطالعه کتاب از دیرباز مورد تأیید و توجه بزرگان بوده است و بسیاری از افراد ثروتمند در جهان امروز اهل مطالعه کتاب هستند. برخی از پژوهشگران بر این باور هستند که مطالعه کتاب‌های ارزشمند می‌تواند ما را ثروتمند کند. سؤالی که به وجود می‌آید این است که مگر با خواندن کتاب‌ها چه اتفاقی می‌افتد که به ما کمک می‌کند ثروتمندتر شویم؟ در این مقاله قصد داریم به صورت کاملاً مختصر و مفید به این پرسش پاسخ دهیم.

مطالعه کتاب خوب چه تأثیری روی انسان می‌گذارد؟

خوشبختانه امروز کتاب‌های بسیار خوبی در بازار وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند انسان بهتری از خودمان بسازیم و زندگی بهتری داشته باشیم. کتاب‌های خوب تأثیر چشمگیری روی ما و زندگی‌مان می‌گذارند و از این جهت مطالعه آن‌ها اهمیت زیادی دارد. یکی از آثار مطالعه کتاب‌های خوب رسیدن به ثروت است. در ادامه قصد داریم به چند مورد از آثار مطالعه کتاب که به ثروتمند شدن ما کمک می‌کند، اشاره کنیم.

1. کتاب خوب مدیریت زمان را به ما آموزش می‌دهد

یکی از دلایل مهم برای مطالعه کتاب‌های خوب این است که تنبلی را از ما دور می‌کند و مدیریت زمان را به ما آموزش می‌دهد. تنبلی  و عدم توانایی در مدیریت زمان یکی از اصلی‌ترین دلایل برای ثروتمند نشدن افراد است. یکی از بهترین کتاب‌ها برای مدیریت زمان و غلبه بر تنبلی، کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی است.

 او بر این باور است که ما قبل از شروع کارهای خود در روز باید قورباغه خودمان را قورت بدهیم. او از لفظ قورباغه برای کارهای مهم ما استفاده می‌کند. معمولاً ما از انجام کارهای مهم و ضروری طفره می‌رویم. این کتاب به ما یاد می‌دهد که چگونه کارهای مهم خود را خیلی سریع انجام دهیم و سپس سراغ بقیه کارهای خودمان برویم.

2. کتاب‌ها قوانین ثروت را به ما آموزش می‌دهد

دومین مزیت مطالعه کتاب‌های خوب این است که قوانین ثروتمند شدن را به ما یاد می‌دهند و با مطالعه آن‌ها یاد می‌گیریم که چگونه ثروتمند شویم و مثل افراد ثروتمند رفتار کنیم. یکی از بهترین کتاب‌های برای یادگیری قوانین ثروت را آقای ریچارد تمپلار نوشته و اسم آن را قوانین ثروت گذاشته است. کتاب قوانین ثروت شامل 107 قانون است که موارد زیر را به ما یاد می‌دهد:

  1. چگونه مثل ثروتمندان فکر کنیم و طرز فکری مشابه آنان داشته باشیم
  2. چگونه ثروتمند شویم
  3. چگونه ثروتمند بمانیم
  4. چگونه ثروت خود را با دیگران تقسیم کنیم

شاید قوانین موجود در کتاب قوانین ثروت خیلی ساده و معمولی باشد ولی واقعاً مهم و کاربردی است و با به کار بستن همین قوانین به راحتی می‌توانید به اهداف و آرزوهای خودتان دست پیدا کنید. البته آقای ریچارد تمپلار در کتاب خود می‌گوید:

این‌که در مورد موفقیت می‌خوانید عالی است اما خواندن بدون عمل کردن به هیچ دردی نمی‌خورد.

آقای تمپلار در کتاب خود پرده از یک راز مهم ولی ساده برمی‌دارد. او بر این باور است که مردم به دو دلیل ثروتمند نمی‌شوند. اول اینکه برای رسیدن به ثروت تنبلی می‌کنند و دومین مسئله این است که عادات مالی اشتباهی دارند. آقای تمپلار بر این باور است که سخت‌ترین و دشوارترین چیز در مورد ثروتمند شدن، مدیریت رفتار است. اگر کتاب‌های خوب مثل کتاب قوانین ثروت را بخوانیم یاد می‌گیریم که ثروت چه قوانین دارد و چگونه می‌توان ثروتمند شد.

3. کتاب خوب به ما یاد می‌دهد چگونه روی عادت‌های خودمان کار کنیم

کتاب‌های خوب به ما یاد می‌دهند که چگونه روی عادت‌های خودمان کار کنیم، عادت‌های بد خود را کنار بگذاریم و در عوض عادت‌های خوب را در وجود خودمان رشد و پرورش دهیم. یکی از کتاب‌های عالی در زمینه اهمیت عادت‌ها و شیوه تغییر آن‌ها کتاب قدرت عادت اثر چارلز داهیگ است.

او در کتاب خود ابتدا عادت را تعریف می‌کند، مولفه‌های آن را بیان می‌کند و سپس می‌گوید که چگونه می‌توانیم عادت‌های بد خود را کنار بگذاریم. او بر این باور است که عادت‌های ما شخصیت ما را می‌سازند. با مطالعه جمله زیر بیشتر می‌توانیم با دیدگاه داهیگ آشنا شویم:

تفاوت بین اینکه شما چه کسی هستید و چه کسی می‌خواهید باشید این است که چه کاری انجام می‌دهید.

در صورتی که تمایل دارید به موفقیت برسید باید حتماً روی عادت‌های خود کار کنید؛ زیرا همین عادت‌ها هستند که انسان را فقیر یا ثروتمند می‌کنند. مطالعه کتاب خوبی مثل کتاب قدرت عادت به ما کمک می‌کند عادات منفی و اشتباه خود را که ما را از رسیدن به ثروت بازمی‌دارد، کنار بگذاریم و در عوض عادت خوب و سازنده را با آن‌ها جایگزین کنیم.

4. کتاب خوب به ما متعهد شدن را یاد می‌دهد

یکی دیگر از درس‌های مهمی که کتاب‌های خوب به ما آموزش می‌دهد، متعهد شدن است. در حال حاضر عوامل زیادی در جهان وجود دارد که جلوی رشد و پیشرفت ما را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد که از حد و مرز خودمان فراتر برویم. یکی از کتاب‌های خوب که متعهد شدن را به ما یاد می‌دهد، کتاب فریب ایکاروس است.

این کتاب کلکسیونی از مطالب و درس‌های ارزشمند در مورد تعهد است. نویسنده این کتاب ست گادین، تلاش کرده مفاهیم بسیاری مهمی را در این کتاب مطرح کند و به مخاطب خود یاد بدهد که چگونه پا از حد خودش فراتر بگذارد. مزیت این کتاب، داستانی بودن آن است و به همین خاطر بسیار جذاب و پرکشش است و خواننده دوست دارد این کتاب را به صورت پیوسته مطالعه کند.

این کتاب به مخاطبان خودش می‌گوید که نباید از حد خودمان بیش از حد پایین‌تر بیاییم. در داستان این کتاب شخصی به نام ایکاروس وجود دارد که به همراه پدرش (دایدالوس) به زندان محکوم می‌شود. نکته این است که سقف زندان باز است و اگر شخص زندانی بتواند پرواز کند از این زندان آزاد می‌شود. در نهایت دایدالوس برای پسرش بال می‌سازد و به او توصیه می‌کند:

پسرم، زیاد نزدیک خورشید نرو؛ زیرا حرارت خورشید باعث می‌شود که موم‌های موجود در این بال‌ها آب شود و در نتیجه از آسمان به زمین سقوط می‌کنی.

در نهایت ایکاروس توصیه پدرش را نادیده گرفت، از سطحی که مجاز بود بالاتر رفت، حرارت خورشید موم‌ها را آب کرد و در نهایت ایکاروس سقوط کرد و همین سقوط موجب مرگش شد. درست است که همه دلیل مرگ او را بالا رفتن بیش از حدش می‌دانند ولی هیچ کس به این موضوع توجه ندارد که پدر ایکاروس یک جمله دیگر هم به او گفت.

پسرم در عین اینکه مراقبی از حد مجاز فراتر نروی و به خورشید نزدیک نشوی، مراقب باش که در ارتفاع خیلی پایین هم پرواز نکنی؛ زیرا این کار باعث سقوط تو در دریا یا روی زمین می‌شود و در آن صورت هم جان خودت را از دست می‌دهی.

گاهی اطرافیان ما از ما می‌خواهند که رشد و پیشرفت خود را محدود کنیم و زیاد ارتفاع نگیریم ولی این را بدانید که اگر بیش از حد ارتفاع خود را کم کنید، در آن صورت باز هم به مشکل می‌خورید.

خواندن کتاب‌های مثل کتاب فریب ایکاروس به ما یاد می‌دهد که همیشه باید به هدف خودمان متعهد باشیم و برای رسیدن به آن کار و تلاش کنیم. همچنین برای رسیدن به هدف باید از ناحیه امن خود خارج شویم. ماندن در ناحیه امن باعث در جا زدن و حتی پسرفت می‌شود.

با همیار آکادمی کتاب خوب بخوانید و ثروتمند شوید

در این مقاله متوجه شدیم که چگونه کتاب‌های خوب باعث می‌شوند که به اهداف خودمان برسیم و ثروتمند شویم. یکی از منابع عالی برای مطالعه کتاب‌های خوب همیار آکادمی است. این وب‌سایت بخشی به نام «معرفی» دارد که در آن خلاصه‌ای از بهترین کتاب‌ها را قرار داده است. می‌توانید به صورت کاملاً رایگان این مقالات را مطالعه کنید و از درس‌هایی که در آن‌ها وجود دارد برای ثروتمند شدن استفاده کنید. برای ورود به این بخش کافی است به وب‌سایت همیار آکادمی بروید، سپس از نوار فوقانی این وب‌سایت به بخش مجله بروید و در نهایت بخش «معرفی» را انتخاب کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: کتاب مطالعه کتاب

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها