موج
کدخبر : ۳۳۳۰۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333052

اولین نشانه بارداری، خونریزی لانه گزینی است. خونریزی لانه گزینی نوعی خونریزی یا لکه بینی سبک است (بسیار سبک تر از خونریزی قاعدگی) که معمولا یکی دو روز طول می کشد.

به گزارش خبرگزاری موج، یکی از مهم ترین نشانه های بارداری بعد از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، عقب افتادن قاعدگی است، که برای خانم های با قاعدگی منظم نسبت به خانم هایی که پریود منظمی ندارند، پر اهمیت تر است. چرا که خانم هایی با قاعدگی منظم، همیشه انتظار دارند که سر یک تاریخ دقیق خونریزیشان اتفاق بیفتد. اما وقتی با تعویق قاعدگی مواجه می شوند به احتمال زیادی می توان این تعویق را به بارداری نسبت داد. اما در خانم هایی که قاعدگی های نامنظمی دارند، تعویق قاعدگی ممکن است به دلایل متنوعی مانند مشکلات تیروئیدی، سندروم تخمدان پلی کیستیک، افزایش هورمون پرولاکتین، افزایش سطح تستسترون، فیبروم رحمی، مسافرت و ... باشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، می توانید به لینک علائم بارداری مراجعه کنید. همچنین به کمک مطالب وبسایت مینت با هرکدام از دلایل قاعدگی های نامنظم مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک و تنبلی تخمدان آشنا خواهید شد.

اما بارداری چگونه اتفاق می افتاد؟ قدم اول باید بازه تخمک گذاریتان را مشخص کنید. چنانچه سیکل قاعدگی منظمی داشته باشید، معمولا روز تخمک گذاری 14 روز قبل شروع دوران خونریزی قاعدگی است. این بازه حدود 6 روز است. پس از آن که این بازه 6 روزه را شناسایی کردید، بهتر است در این 6 روز مدام رابطه داشته باشید. البته چنانچه جنسیت دختر یا پسر برایتان مهم است داشتن رابطه بعد یا قبل از روز تخمک گذاری، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. معمولا وسط این بازه 6 روزه، احتمال تخمک گذاری به بیشترین مقدار خود می رسد.

توجه کنید که معمولا اسپرم 5 تا 6 روز در رحم زنده می ماند، اما تخمک تنها تا 24 ساعت پس از آزاد سازی در رحم زنده می ماند. پس از اینکه تخمک و اسپرم باهم برخورد کردند، رویان تشکیل می شود و اگر شرایط مناسب بود، رویان در دیواره رحم لانه گزینی می کند و آنجا شروع به پرورش یافتن می کند.

شناسایی برخی از علائم، در هفته اول بارداری امکان پذیر است. ممکن است در این روز ها متوجه نشوید که باردار هستید؛ اما نشانه های کوچکی وجود دارند که در تشخیص بارداری به شما کمک می کنند. این علائم به این دلیل است که تخمک بارور شده، لانه گزینی کرده است و هورمون های بدنتان در حال تغییر کردن است.

بنابراین اولین نشانه بارداری، خونریزی لانه گزینی است. خونریزی لانه گزینی نوعی خونریزی یا لکه بینی سبک است (بسیار سبک تر از خونریزی قاعدگی) که معمولا یکی دو روز طول می کشد.

از دیگر نشانه های بارداری می توان به دلدرد اشاره کرد. توجه کنید که دلدرد بارداری بسیار شدید تر از دلدرد قاعدگی است و این یکی از نکات متمایز بارداری نسیت به قاعدگی است.

از دیگر نشانه ها می توان به نوسانات خلقی و تغییر خلق و خو اشاره کرد که این مورد کاملا به تغییرات خلق و خویی قاعدگی مشترک است. اما یکی دیگر از علائم بارداری که کمی با علائم قاعدگی متمایز است، سینه درد و حساسیت سینه ها است. توجه کنید که با شروع خونریزی قاعدگی سینه درد و حساسیت سینه ها متوقف می شود اما در بارداری ممکن است تا ماه ها این نشانه را به همراه خود داشته باشید.

از دیگر علائم بارداری می توان به حالت تهوع صبحگاهی و کمردرد نیز اشاره کرد. سردرد نیز می تواند از دیگر علائم مشترک بارداری و قاعدگی باشد.

پس همانطور که توضیح دادیم، اولین قدم در تفکیک علائم قاعدگی از بارداری این است که زمان تقریبی رابطه تان را مشخص کنید. چنانچه در دوران و بازه تخمک گذاری رابطه محافظت نشده داشته اید، احتمال بارداری بیشتر است. در برخی از دوران سیکل قاعدگی نیز احتمال بارداری بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است.

مثلا در دوران قاعدگی اصلا امکان آزاد سازی تخمک وجود ندارد، بنابراین احتمال بارداری بسیار بسیار ناچیز است. سه چهار روز پس از اتمام خونریزی قاعدگی نیز احتمال آزاد سازی تخمک کم است. البته توجه کنید که چنانچه سیکل قاعدگی کوتاهی دارید، احتمال تخمک گذاری در این دوران افزایش پیدا می کند. اما پس از این روزها، به بازه تخمک گذاری می رسیم، که بیشترین احتمال تخمک گذاری وجود دارد. هر چقدر به روزهای پایان سیکل نزدیک می شویم، احتمال تخمک گذاری کمتر می شود، مخصوصا در 3 4 روز پایانی سیکل و روزهای نزدیک به خونریزی تخمک گذاری، بازهم احتمال تخمک گذاری ناچیز است. اصطلاحا به این روزها، دوران امن رابطه می گویند.

چنانچه در محاسبه این بازه های سیکل قاعدگی مشکل دارید، می توانید از اپلیکیشن های قاعدگی یا همان پریود ترکر ها یا تقویم های تخمک گذاری استفاده کنید. یکی از این اپلیکیشن های معروف و ایرانی که به خوبی طراحی شده است و به تازگی بین بانوان ایرانی نام و نشانی دست و پا کرده است، اپلیکیشن مینت است. این اپلیکیشن که توسط جوان ایرانی توسعه داده شده است، یکی از بهترین و کامل ترین پریود ترکرهای فارسی محسوب می شود.

شما می توانید با وارد کردن اطلاعات سیکل قاعدگی خود یعنی:

  • طول دوران خونریزی قاعدگی
  • طول سیکل قاعدگی
  • تاریخ آخرین پریود

بازه های مختلف سیکل قاعدگیتان را شناسایی کنید و برای روزهای مختلف، برنامه ریزی داشته باشید.

اپلیکیشن مینت را می توانید از اپ استورها مانند گوگل پلی یا کافه بازار دانلود کنید و از آن استفاده کنید.

آزمایش خون، یک راه مطمئن تشخیص بارداری

چنانچه در تشخیص علائم بارداری و تفکیک آن از علائم قاعدگی مشکل دارید، استفاده از تست های بارداری می تواند راه حل مناسبی برای شما باشد. یکی از گزینه ها، استفاده از بی بی چک است که تقریبا می توانید در روزهای اولیه به تعویق افتادن پریود از آن استفاده کنید. گزینه دیگر تست خون است که راه حل مطمئن تری است، اما زمان بیشتر و چیزی حدود یک ماه پس از به تعویق افتادن پریود به زمان نیاز دارید تا بتوانید این تست را بدهید.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اقدام به بارداری و دوران حاملگی به منیت مراجعه کنید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها