موج
کدخبر : ۳۱۸۶۰۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-318606

ماشین لباسشویی از هر مدل و برندی که باشد؛ نیاز به نگهداری و نصب خاص خود را دارد. یکی از مشکلات رایج آن‌ها بوی بد ماشین لباسشویی است.

به گزارش خبرگزاری موج، این روزها تمام اعضای خانواده پر مشغله هستند و ماشین لباسشویی در منزل‌های امروزی پرکاربرد است. سهولت ای که استفاده از ماشین لباسشویی در شستشو و صرفه جویی وقت به وجود آورده است، این گجت را از ضروریات هر منزلی کرده است. برندهای مختلفی از ماشین لباسشویی در بازار وجود دارند. برندهای خارجی مثل لباسشویی بوش، لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ و انواع دیگر و برندهای داخلی مثل لباسشویی پاکشوما، لباسشویی اسنوا و لباسشویی آبسال؛ اما ماشین لباسشویی از هر مدل و برندی که باشد؛ نیاز به نگهداری و نصب خاص خود را دارد. یکی از مشکلات رایج آن‌ها بوی بد ماشین لباسشویی است که در این مطلب به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت.

* چرا ماشین لباسشویی بوی بد می‌گیرد؟

بیشتر ماشین لباسشویی‌ها در صورتی که درست تمیز نشوند بوی نامطبوع می‌گیرند. علت این بو، رشد میکروارگانیسم‌ها داخل محیط گرم و مرطوب ماشین لباسشویی است. مواد شوینده و نرم کننده باقی مانده در ماشین لباسشویی هم محیط مناسبی برای رشد قارچ و باکتری‌ها فراهم می‌کند. وقتی شرایط کافی برای رشد این عوامل وجود داشته باشند، بوی نامطبوعی داخل ماشین لباسشویی به وجود می‌آید که بسیار آزار دهنده است. البته وقتی برای رهن و اجاره خانه و بعد اسباب کشی اقدام می‌کنید حتما برای نصب در محل جدید باید آن را سرویس کنید و احتمالا به این مشکل بر نخواهید خورد.

راه‌ های رفع بوی بد ماشین لباسشوییض1

چه دلایلی سبب ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی می‌ شود؟

 • اگر لباس‌های خیس را مدت طولانی از ماشین لباسشویی خارج نکنید. قارچ و بوی بد در ماشین لباسشویی به وجود می‌آید.
 • بستن درب ماشین لباسشویی بعد از تمام شدن کار دستگاه سبب می‌شود محیط داخل آن مرطوب باقی بماند و این رطوبت محیط شرایط ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی را فراهم می‌کند.
 • خشک نکردن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی بعد از هر بار شستشو هم محیط مناسبی برای رشد و عوامل ایجاد کننده بوی بد ماشین لباسشویی هستند.
 • تمیز نکردن جاپودری هم که به دلیل فراهم آوردن محیط مناسب برای رشد باکتری و قارچ‌ها، باعث ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی می‌شود.
 • سرویس نکردن سالیانه و عدم رسیدگی به ماشین لباسشویی

راه‌ های رفع بوی بد ماشین لباسشویی2

* چگونه مانع ایجاد بد ماشین لباسشویی شویم؟

 1. سعی کنید بعد از چند بار شستشو برای یک دور هم که شده از شستشو در حالت آب گرم ماشین لباسشویی استفاده کنید. با این کار هر گونه مواد ایجاد کننده بوی نامطبوع باقیمانده در ماشین لباسشویی از بین می‌روند.
 2. از شوینده‌هایی معتبر و با کیفیت برای ماشین لباسشویی استفاده کنید. این مواد قدرت شستشویی بالایی دارند اما کف زیادی تولید نمی‌کنند و مانع ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی خواهند شد.
 3. بعد از شستشو، لباس‌ها را سریعاً از ماشین لباسشویی خارج کنید و درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا محیط داخلی آن خشک و رطوبت آن تبخیر شود و هوا داخل آن به خوبی جریان داشته باشد.

راه‌ های رفع بوی بد ماشین لباسشویی3

* چگونه سبب رفع بد ماشین لباس شویی شویم؟

 1. برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی هر چند وقت یک‌بار (بعد از هر 10 بار شستشو) فیلتر پمپ تخلیه را تمیز کنید.
 2. جای پودر را هر شش ماه یک‌بار کامل بشویید. به خصوص اگر از مایع ماشین لباسشویی و نرم کننده استفاده می‌کنید چون همیشه مقدار کمی‌از این مواد داخل جا پودری باقی می‌مانند و سبب بروز بوی بد ماشین لباسشویی خواهد شد.
 3. هر شش ماه یک‌بار دو لیوان سرکه سفید را در داخل ماشین لباسشویی ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه درب ماشین لباسشویی را ببندید تا از شر بوی بد ماشین لباسشویی خلاص شوید. بعد ماشین لباسشویی را در حالت داغ ترین و طولانی ترین حالت تنظیم کنید. می‌توانید مقداری جوش شیرین اضافه کنید و محلول ترکیبی دست ساز یعنی دو پیمانه سرکه سفید با نیم پیمانه جوش شیرین بسازید و از این ترکیب استفاده کنید.
 4. از شوینده‌های تجاری استفاده کنید. بعضی از این مواد شوینده را می‌توانید همراه لباس‌ها هم استفاده کنید.
 5. از سفید کننده استفاده کنید و ماشین لباسشویی را در بیشترین زمان و حرارت قرار دهید تا با سفید کننده ضدعفونی شود.
 6. لاستیک اطراف درب ماشین لباسشویی را با پاک کننده ملایم یا سرکه و آب تمیز کنید. این لاستیک‌ها مرکز اصلی رشد قارچ و کپک هستند.
 7. در ظرف اسپری تمیز، یک فنجان سرکه و یک چهارم فنجان آب لیموترش بریزید. این محلول را به داخل لاستیک و اطراف آن اسپری کنید و به مدت نیم ساعت منتظر بمانید تا سرکه و لیمو ترش به داخل کاملاً نفوذ کنند سپس یک پارچه حوله ای را آغشته به همین محلول کنید و لاستیک و لایه‌های داخلی ماشین لباسشویی را با دقت پاک کنید.
 8. از جرم گیرهای ماشین لباسشویی برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی استفاده کنید.
 9. در تنظیمات برخی از ماشین‌های لباسشویی مانند لباسشویی ال جی، برنامه پاک سازی فضای داخلی هست که می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.
 10. سرویس کردن سالانه هم سبب از بین رفتن بوی بد ماشین لباسشویی خواهد شد. سعی کنید حداقل سالی یک‌بار ماشین لباسشویی خود را سرویس کنید تا در طول سال هم نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی پیدا نکنید و هم از بو گرفتن آن جلوگیری کرده باشید. یکی دیگر از عوامل به وجود آورنده بوی بد در ماشین لباسشویی گیر کردن لباس یا شی‌ء در قسمت فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی و عدم تمیز کردن این فیلتر است؛ که در سرویس کردن این مشکل هم برطرف می‌شود.
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها