English

۷۴۵ نفر به دلیل غرق‌شدگی در ۷ ماهه امسال فوت شدند

سازمان پزشکی قانونی کشور از کاهش تلفات غرق شدگی در هفت ماهه امسال اطلاع داد و در عین حال نسبت به رشد تلفات در استخرهای کشاورزی هشدار داد.

۷۴۵ نفر به دلیل غرق‌شدگی در ۷ ماهه امسال فوت شدند
به گزارش خبرگزاری موج

، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که در هفت ماهه امسال ۷۴۵ نفر بر اثر غرق شدگی در کشور جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۶۱۵ نفر مرد و ۱۳۰ نفر زن بودند. این نشان می‌دهد که روند کاهشی تلفات غرق شدگی طی چهار سال گذشته، در هفت ماهه سال جاری نیز تکرار شده و تعداد متوفیان آن از ۹۰۲ نفر در هفت ماهه سال گذشته به ۷۴۵ فوتی در مدت مشابه امسال رسیده است.

در این مدت استان‌های مازندران با ۹۷ مورد فوتی، خوزستان با ۷۵ مورد و اصفهان با ۵۹ مورد فوتی بیشترین آمار تلفات غرق شدگی را داشته‌اند. استان مازندران در حالی بیشترین تعداد فوتی‌های غرق شدگی را به خود اختصاص داده که آمار تلفات آن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۶.۶ کاهش یافته و از ۱۵۳ فوتی هفت ماهه سال قبل به ۹۷ فوتی در سال جاری رسیده است.

اما در مقابل استان اصفهان با رشد ۴۰ درصدی تلفات غرق شدگی در هفت ماهه امسال مواجه بوده و به همین دلیل جزو سه استان دارای بیشترین آمار قرار گرفته است. رشد آمار غرق شدگی در این استان ناشی از افزایش آمار تلفات غرق شدگی در استخرهای کشاورزی است که عمدتا به صورت غیر مجاز و بدون توجه به استانداردهای لازم حفر می شود.

از آنجا که در فصل تابستان همواره با افزایش سفرها و تمایل به شنا مواجه هستیم در این فصل آمار تلفات غرق شدگی نیز بیش از دیگر فصل‌های سال است و متاسفانه تعداد بیشتری از هموطنان جان خود را به دلیل بی احتیاطی و بی توجهی به نکات و توصیه های ایمنی در اثر غرق شدگی از دست می‌دهند. در تابستان امسال نیز هرچند با بیشترین آمار غرق شدگی نسبت به دیگر روزهای سال مواجه بودیم اما این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش قابل توجهی داشت و با ۲۹.۱ درصد کاهش از ۵۵۶ فوتی به ۳۹۴ فوتی رسید. در این مدت؛ ماه مرداد با ۱۵۹ قربانی بیشترین تعداد تلفات غرق شدگی را داشته است.

افزایش مرگ های ناشی از غرق شدگی در استخرهای کشاورزی

با وجود کاهش تلفات غرق شدگی در بیشتر مکان‌های آبی، متاسفانه در هفت ماهه سال جاری تعداد تلفات غرق شدگی در استخرهای کشاورزی رشد ۵۶.۷ درصدی داشت و این رشد، استخرهای کشاورزی را از نظر تعداد قربانیان غرق شدگی بعد از رودخانه ها در رتبه دوم قرار داد. در این مدت ۱۹۹ نفر در رودخانه ها جان خود را از دست دادند و مطابق با هرسال رودخانه ها در صدر تعداد تلفات غرق شدگی در کشور قرار گرفت؛ آمار تلفات رودخانه ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷.۴ درصد کمتر شده است.

در هفت ماهه امسال، پس از رودخانه ها، استخرهای کشاورزی بیشترین تعداد قربانیان غرق شدگی را داشته اند. در این مدت ۱۶۳ نفر (۱۳۲ مرد و ۳۱ زن)، بر اثر غرق شدگی در استخرهای کشاورزی جان خود را از دست دادند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد تلفات ۱۰۴ نفر بود، ۵۶.۷ درصد بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش در هفت ماهه سال جاری، پس از رودخانه‌ها و استخرهای کشاورزی به ترتیب دریا با ۱۴۶، استخرهای شنا با ۷۰، کانال ها با ۴۳، دریاچه های مصنوعی و سد با ۴۱، حوض و حوضچه‌ها با ۲۳ مورد فوتی، چاه‌ها با ۱۸ و دریاچه‌های طبیعی با شش فوتی بیشترین تعداد تلفات غرق شدگی را داشته اند. در این مدت ۳۶ نفر نیز در سایر مکان های آبی جان باخته اند.

بررسی چهار سال گذشته نشان می دهد که آمار تلفات غرق شدگی در کشور از سال ۱۳۹۸ تاکنون روندی کاهشی در پیش گرفته و از هزار و ۲۷۵ فوتی در سال ۱۳۹۸، به هزار و ۱۵۲ فوتی در سال گذشته رسیده است.

سازمان پزشکی قانونی کشور به مردم و هموطنان توصیه کرد که در صورت سفر به استان های ساحلی و یا حضور در هر مکان آبی، حتما نکات و توصیه های ایمنی را رعایت کنند تا این روند کاهشی همچنان ادامه یافته و تعداد تلفات غرق شدگی به حداقل ممکن برسد. همچنین به کشاورزان و باغداران نیز توصیه می‌شود که در احداث استخرهای کشاورزی حتما استانداردهای مربوط را رعایت کرده و بر اساس مجوزهای قانونی در این خصوص اقدام کنند تا شاهد کاهش بروز حادثه برای هموطنان عزیزمان در این مکان‌ها باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه