موج
کدخبر : ۴۷۶۰۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-476057

لافت فقط بادگیرهایش دیدنی نیست

لافت فقط بادگیرهایش دیدنی نیست

معماری بندر لافت و بادگیر‌های خانه‌هایش در کنار بازدید از قلعه پرتغالی‌ها و چاه‌های تاریخی شما را به یک سفر تاریخی سیاحتی مهمان می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، رسیدن فصل بهار مقاصد گردشگری را هم تغییر می‌دهد و جنوب کشور که هوای معتدل‌تری دارد جزو پر طرفدارترین مقاصد گردشگران می‌شود. در میان آب‌های خلیج فارس روستای لافت قشم که با نام «بندر تاریخی لافت» شناخته شده از پر طرفدارترین‌ها است.

روستای بندری لافت قدمت بسیار زیادی دارد؛ قدمتی که به هزاره اول پیش از میلاد برمی‌گردد یعنی درست زمانی که نخستین سکونتگاه‌ها در قشم در دست احداث بود. وجود راه دریایی و دسترسی به آب شیرین باعث شکل‌گیری این سکونتگاه بسیار زیبا شده است.

لافت

در میان امواج خروشان خلیج فارس، چنانکه جزیره قشم را به شکل نهنگی در نظر آوریم که رو به دریای عمان است‌، بر باله پشـتی آن، بندر کوچکی استقرار دارد که با وجود ارزش‌های موجود در آن، هنوز تا میزان‌ زیادی‌ ناشناخته است. کمبود منابع، اسـناد و تـحقیقات‌ علمی ابهامات زیادی را در مورد این بندر که لافت نام دارد، ایجاد کرده است. این بندر برای مدت‌های طولانی در گمنامی کامل قرار داشته و یکی از دلایل این مسأله حضور پردامنه دول استعماری‌ در سده های متمادی در خلیج فارس و سیطره آنها بر جزایر و بنادر جنوب است که موجب انقطاع اطـلاعات تـاریخی در خصوص این مناطق در حافظه جامعه علمی و مردم کشورمان شده‌ است. در مورد بندر لافت، ماجرای فوق به دلیل انزوای جغرافیایی آن، حالتی مضاعف دارد. از آن هنگام که مرکز ثقل مناسبات تجاری و حمل‌و نقل دریایی در سـده‌های پیـشین از این بندر به‌ قشم‌ انتقال یافت، لافت نیز در گمنامی‌ فرو رفت.

بندر لافت در نقطه میانی ساحل‌ شـمالی جـزیره قشم واقع است. شیوه‌ معیشت‌ غالب در این بندر، حمل‌ونقل دریایی و لنـج‌ سـازی است. بندر لافت با وجود کوچکی و انزوای‌ آن‌، از گذشته‌های دور به اتکاء موقعیت جـغرافیایی ویـژه خـود و نیز به‌ کمک‌ صنایع‌ لنج‌سازی‌ و ناوگان دریایی و دریانوردان زبده‌اش، ارتباط گسترده‌ای با جهان شـناخته شـده دور و نزدیک داشته‌ است.

تاجران و دریانوردان‌ لافتی‌، براساس‌ شواهد تاریخی و گواهی ملوانان کهنسال، تـوسط کـشتی‌های بـادبانی خود همه ساله‌ فاصله‌ میان‌ لافت تا بصره و از بصره تا کراچی و از آنجا تا بمبئی و سـپس جـزایر زنگبار در آفریقا و بازگشت‌ به لافت از طریق بندر عدن و مسقط را در مدت ۳۰۰ روز طی‌ مـی‌کرده‌اند. حُـسن شـهرت لنج‌های ساخته‌شده در کارگاه‌های‌ لنج‌سازی‌ لافت‌، میان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و پاکستان‌ و هند نیز خـود گـواهی بـر سابقه طولانی کشتی‌سازان و دریانوردان لافتی‌ است.

به گمان برخی‌، لافت‌ موجود، لافـت نـو اسـت. امروزه‌ دیگر جهازهای بادبانی جـای خود را به لنج‌های مـوتوری داده‌اند و سال‌هاست که هیچ کشتی‌ای‌ از لافـت بـه مقصد بندر هند و آفریقا حرکت‌ نکرده است‌. بـا این حال هـنوز معیشت بیشتر ساکنان این بندر از طریق‌ دریا و به‌ ویژه‌ حمل‌ونقل‌ دریایی تامین می شود. با توسعه فـعالیت‌های تـجاری در کـشورهای حاشیه جنوبی خلیج فـارس و به‌ ویژه تمرکز حجم‌ عمده‌ای از این فعالیت‌ها در امارات متحده عربی، اکثر لنج‌ها بندر لافت بـه امـر جابجایی کالا بین بندر قشم و دوبـی اشـتغال دارنـد.

در بندر لافت و پیرامون آن ۳۴‌ برکه‌ وجود دارد. مهم‌ترین و دیدنی‌ترین برکه لافـت، «بـرکه سـنگی‌» لافت است که در کـنار چاه‌های‌ طلا و قلعه نادری قرار دارد. وجود سه مـسجد قـدیمی بـافت کهن که‌ سدید السلطنه‌ در سفرنامه خود بـه آنـها اشـاره‌ کرده است. 

جنگل های حفاظت شده حراء در اصل یکی از شاهکارهای طبیعت در سواحل جنوبی ایران و جزیره قشم محسوب می شوند که در سطح جهانی شهرت و محبوبیت ویژه ای دارند. همچنین این جنگل ها میزبان درختان مانگرو هستند که با آب شور و شرایط نامناسب به راحتی کنار آمده و همین ویژگی باعث شده تا از آنها به عنوان یک گیاه استثنایی یاد می شوند. قلعه نادری، قلعه پرتقالی ها، چاه های تلا، آب انبارهایی با سقف گنبدی و ... تنها بخشی از جاذبه های شگفت انگیز روستای لافت هستند. این روستا را می‌توان در زمره روستاهای شگفت کشور به‌شمار آورد. به این‌ دلیـل اغـراق نخواهد بـود، اگر این‌ روستا را یکی از میراث‌های‌ فرهنگی ایران زمین بدانیم که شایسته بررسی‌های اساسی‌تر و معرفی در سطوح مختلف را دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه