English

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

معصومیت از دست رفته کودکان کار را دریابید/ شکست ۳۲ باره طرح جمع آوری کودکان کار

مدیرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرد: براساس آمار طرح جمع آوری کودکان کار در تهران 32 بار شکست خورده است!

معصومیت از دست رفته کودکان کار را دریابید/ شکست 32 باره طرح جمع آوری کودکان کار

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، این روزها کمتر چهارراهی را در شهرهای پر تردد می توان یافت که در آن کودکان کار حضور نداشته باشند.کودکانی که با لباس های کثیف و شلخته و موهایی ژولیده خیره به افراد داخل خودرو می شوند و خود را به خودرو آویزان می کنند تا راننده و مسافران ناچار شوند از آنان دستمال، آدامس یا گل بخرند.

سالهاست که مسئولان متعددی درخصوص ساماندهی کودکان کار صحبت کرده و به ارائه طرح ها و راهکارهای مختلف پرداخته اند اما حقیقتا در عمل هیچ اتفاق مثبتی برای این کودکان نیفتاده است.

طبق قانون، وزارت دادگستری مرجع ملی حقوق کودکان در ایران و سازمان بهزیستی به طور اختصاصی متولی بحث کودکان کار در کشور است. اما  با گذشته چند سال از بحران کودکان کار، نه تنها رشد این جمعیت تحت کنترل درنیامده که این روزها با افزایش مشکلات معیشتی و حضور گسترده اتباع در کشور آمار این کودکان به شکل ساعتی در حال افزایش است.

 

طرح جمع آوری کودکان کار در تهران 32 بار شکست خورده است

حقیقتا بیش از ۱۰ سال است که درباره کودکان کار صحبت می‌شود و سازمان‌ها و ارگان‌های مختلفی برای ساماندهی آن‌ها اقداماتی را انجام داده اند، اما نتیجه مطلوب نبوده‌است، طوری که گویا قرار نیست معضل کار کردن کودکان حل شود، اخیرا نیز احمد احمدی صدر مدیرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرد طرح جمع آوری کودکان کار در تهران 32 بار شکست خورده است!

این روزها عده ای از شهروندان در مواجه با این کودکان برخوردهای زننده داشته و آن ها را با القاب ناشایستی خطاب قرار می دهند اما فی الواقع مقصر کیست؟وقتی یک کودک به دنیا می‌آید، نه دروغگو است و نه دزد، او هیچ صفت بدی ندارد. این کودک با قرار گرفتن در مسیر نادرست و محیط نامطلوب خانواده یا به طور کلی جامعه، تبدیل به فردی آسیب‌دیده می‌شود. به همین دلیل باید جامعه، زمینه مناسب را برای کودکان و به خصوص کودکان کار به گونه‌ای فراهم کند تا کمتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار بگیرند و به طرز مناسبی رشد کنند.

البته در کنار این رفتارهای زننده، تعداد کثیری از شهروندان نیز به آن ها کمک می کنند، اما آیا این رفتار در ماهیت زندگی این کودکان اثر مثبتی برجای خواهد گذاشت؟ در پاسخ باید گفت هرچند که مردم به دلیل نوع‌دوستی تمایل به کمک کردن به کودکان کار دارند، اما این امر موجب ماندگاری این کودکان در خیابان‌ها می‌شود و آسیب‌هایی به دنبال دارد. بهتر است که دولت به طور اساسی به دنبال رفع مشکلات کودکان کار و خانواده‌هایشان باشد و این مسئله را به طور ریشه‌ایی حل کند و خانواده این کودکان را چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ اقتصادی سر و سامان دهد.

به راستی این کودکان سرمایه های ملی این کشور هستند که اگر روی مهارت های آنان سرمایه گذاری صحیح شود به طور حتم در آینده بازدهی مطلوبی خواهند شد.کما اینکه همیشه توجه و تاکید رهبر معظم انقلاب توجه به قشر کم برخوردار و سرمایه گذاری روی کودکان این انقلاب است.

 

کودکان کار در استثمار باندهای سازمان یافته

اما بیش از هر طرح بگیر و بنند دیگری که هیچگاه موفق نبوده است باید بدانیم تعداد بیشماری از این کودکان کار در استثمار باندهای سازمان یافته ایی هستند که از این کودکان سودهای نجومی به جیب می برند و آینده این طفل های معصوم را به تباهی می کشانند. پس بیراه نیست اگر به عنوان یک مطالبه عمومی بخواهیم بیش ازهرگونه اقدامی در جهت سامان دادن به وضعیت این کودکان، این گروه های سازمان یافته و مافیا شناسایی و متلاشی شوند.

طبیعتا شهرداری به عنوان یکی از متولیان این امر وظیفه رسیدگی دارد و این روزها با تشکیل قرارگاه های اجتماعی به دنبال حل این بحران است.

در همین راستا نیز، مدیرعامل سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به آغاز یک پروژه استعدادیابی برای کودکان کار اعلام کرد: قصد داریم در این پروژه به تفریحات کودکان کار برسیم براى مثال استخر رایگان و... در اختیار قشر کم برخوردار جامعه باشد، چراکه کودکان ظرفیت بسیار عالى براى کشور هستند و لازم است به آنها توجه کرد.

وی با بیان اینکه متولی پرونده کودکان کار سازمان بهزیستی است می گوید: اخیرا کارگروهی تخصصی را تشکیل دادیم، کمک گرفتیم و به این نتیجه رسیدیم که طرح جمع آورى کودکان کار ابتر و بدون نتیجه است. به همین منظور مدل حرفه آموزى و استعداد یابی را طراحى کردیم، اما یک مشکل داریم، متولى اجراى آن کیست؟ اگر سازمان‌ها نمى خواهند اجرا کنند پس این کار به شهردارى واگذار شود. به همین خاطر آمادگى داریم که اختیار این مورد را به ما بدهند و ساختار و اعتبار آن هم در نظر گرفته شود.

باید دید با همت این مجموعه حل بحران کودکان کار برای بار سی و سوم شکست می خورد یا اینبار با همدلی ارگان های مربوطه شاهد ریشه یابی و ریشه کنی این بحران هستیم.

به راستی که چشمان این کودکان معصوم دنیایی حرف ناگفته دارد که پشت شلختگی ظاهرش مدفون شده و به استثمار مافیاهای قدرتمند درآمده است. کودکانی که هر از یک آنان پتانسیل این را دارند که سرنوشت خود و جامعه را تغییر دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه