موج
کدخبر : ۴۶۹۱۲۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-469129
خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

بی سرپناهی ترنس های معتاد در جامعه ایرانی

بی سرپناهی ترنس های معتاد در جامعه ایرانی

سازمان بهزیستی مرکزی برای نگهداری از افراد دارای اختلال هویت جنسیتی ندارد، اما باتوجه به اینکه در قانون، حمایت‌های روانی و اجتماعی از این افراد به بهزیستی سپرده شده است، ما تنها در راستای حمایت‌های اجتماعی از آنها فعالیت می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، زندگی افرادای که دارای اختلالات هویتی جنسی هستند همواره در سطح جامعه با مشکلات متعددی همراه می باشد، هرچند که در برخی از جوامع پیشرفته تا حد زیادی معضل این افراد به رسمیت شناخته می شود.

براساس برخی آمار، اختلال هویت جنسی بیش از ۷ درصد از آقایان و ۵ درصدر از بانوان در سراسر دنیا را به خود گرفتار کرده است. به همین خاطر جامعه و افراد نزدیک مرتبط با این افراد باید آموزش ببینند تا ضمن پذیرش این گروه از افراد، از طعنه زدن، مسخره کردن و کنایه های بیجا دوری کنند تا این گروه از افراد نیز بتوانند بدون اضطراب های ناشی از اختلالاتی که دارند در جامعه زندگی کنند و مانند همه افراد موجود در جامعه به زندگی روزمرشان ادامه دهند.

اما در ایران روزگار این افراد به مراتب متفاوت تر از جوامع دیگر است، متاسفانه این افراد هنوز توسط برخی از مردم مورد تمسخر و گاها سوءاستفاده های جنسی قرار می گیرند.

بهرام یکی از ترنس هایی که در پارک شهر پاتوق کرده است به خبرنگار خبرگزاری موج می گوید: در سن ۱۵ سالگی و با بروز هرچه بیشتر احساسات و احوالات درونی و پنهان نکردن آن از سوی خانواده ترد شدم و پس از مدتی خیابان گردی و آوارگی از یاسوج به تهران آمدم، پس از حضور در تهران چند شبی را در بوستان های پایتخت شب را به صبح می رساندم تا در پارک دانشجو با شهاب آشنا شدم. پس از گپ و گفتی دوستانه مرا به خانه خود دعوت کرد. بعد از اینکه به خانه اش رفتم فهمیدم که او با تشکیل گروهی از جوانان ترنسی که شبیه به من بودند خانه را تبدیل به محل فحشا کرده اما به دلیل ترس از کارتن خوابی ناچار به پذیرش و حضور در خانه شهاب شدم. به یک ماه نکشید که در ورطه اعتیاد گرفتار شدم و به دلیل مصرف بالای مواد از خانه شهاب نیز ترد شدم و حالا در این زمستان سرد شب ها را در پارک ها، زیرپل ها یا خانه های برخی مردان هوسران به صبح می رسانم و هیچگاه به دلیل ترنس بودنم نتوانستم به مراکز ماده ۱۶ که محل نگهداری معتادان متجاهر است بروم.

در حقیقت، زندگی افرادی که از اختلالات هویتی جنسی رنج می برند همواره با تنش و تلاطم همراه است و حتی اگر همین افراد که اغلب از سمت خانواده ها ترد می شوند در دام اعتیاد گرفتار شوند بازهم با تبعیض رو به رو هستند.

 

بیشتر بخوانید:

ترنس تلقینی بحرانی که از درون خانواده شکل می‌گیرد

روایت ترنس‌هایی که فقر و فحشا دامن‌گیرشان شده است/ اقدام به تن‌فروشی فقط برای داشتن یک جای خواب

 

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درخصوص نگهداری ترنس‌های بی‌خانمان می گوید: سازمان بهزیستی مرکزی برای نگهداری از افراد دارای اختلال هویت جنسیتی ندارد، اما باتوجه به اینکه در قانون، حمایت‌های روانی و اجتماعی از این افراد به بهزیستی سپرده شده است، ما تنها در راستای حمایت‌های اجتماعی از آنها فعالیت می‌کنیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز در این باره بیان کرد: اکنون ستاد مبارزه با مواد مخدر از طریق وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در حال پیگیری و تعیین تکلیف معتادان منع پذیرشی مانند معتادان متجاهر ترنس، معتادان زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال است.

ای کاش خانواده ها پیش از سرکوب ظهور احساسات دوگانه در این افراد در سنین کودکی و نوجوانی از کمک روانشناسان و متخصصان این امر کمک بگیرند؛ چراکه به گفته همین کارشناسان بخش عظیمی از این اختلالات قابل درمان و حتی تسکین است، در حقیقت جامعه باید با پذیرفتن این قشر درخصوص نحوه برخورد با این افراد آموزش ببیند و با ترد این افراد زندگی را بیش از پیش برای آنان غیر قابل تحمل و دشوار نکند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه