English

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:

روزهای پایانی سال با موج هشتم کرونا روبرو هستیم/ مردم استفاده از ماسک را جدی بگیرند

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: با توجه به گزارش های پراکنده از افزایش بستری در برخی بیمارستانهای کشور به نظر می رسد که در هفته های آینده، شاهد روند افزایش مرگ و میر این بیماری در ایران باشیم.

روزهای پایانی سال با موج هشتم کرونا روبرو هستیم/ مردم استفاده از ماسک را جدی بگیرند

به گزارش خبرگزاری موج، حمیدرضا جماعتی در حاشیه هشتادمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا ، اظهار داشت: افزایش میزان ابتلا و مرگ و میر کرونا در یکی دو هفته اخیر در چند کشور به ویژه چین، ژاپن، آلمان، اسپانیا، هلند و اندونزی مشاهده شده است.

 

برخی کشورها گزارش کرونا ارائه نمی کنند

وی افزود: برخی کشورها علیرغم افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا، متاسفانه گزارشی از این افزایش موارد و همچنین نوع سویه های غالب، ارائه نمی کنند اگرچه در کشورهای دیگر مشخص شده که آن کشورهایی که گزارش نمی کنند، میزان ابتلا و مرگ و میر افزایشی داشته اند. در چین، ژاپن و اندونزی در بین کشورهای آسیایی و همچنین آمریکا، میزان مرگ و میر، بستری در بیمارستانها در چند هفته اخیر، به طور چشمگیری افزایش یافته است.

 

چند هفته است زیرسویه های جدید اُمیکرون وارد ایران شده است

جماعتی ادامه داد: در آمریکا طبق اطلاعات ارائه شده، مرگ و میر حدود دو هزار نفری در طول یک هفته ثبت شده که این آمار نسبت به هفته های قبل از آن، افزایشی است. در کشور ما نسبت به سایر کشورها، وضعیت کرونا نسبتا بهتر است البته به نظر می رسد از چند هفته پیش، زیرسویه های جدید اُمیکرون به ایران وارد شده که برخی از این زیرسویه ها از جمله XBB۱.۵ می تواند مهم باشد چراکه رو به افزایش بوده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان اینکه در ایران هنوز زیرسویه BA.۵ غالب است، گفت: بر اساس آخرین گزارش ها، حدود ۸۸ درصد زیرسویه های غالب در ایران مربوط به BA.۵ بوده اگرچه زیرسویه BA.۲.۷۵ نیز در ایران مشاهده شده و حدود ۴.۴ درصد از زیرسویه های شناسایی شده را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر BA.۴ که در برخی کشورها غالب است در کشور ما حدود ۱.۵ درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از زیرسویه هایی که در حال افزایش است و نگرانی هایی را ایجاد کرده، CH.۱.۱ است و شاید روند افزایشی آن در برخی کشورها موجب نگرانی سایر کشورها شود. در کشورهای اطراف چین نیز زیرسویه غالب، BQ.۱.۱ بوده که در حال افزایش است و شاید زیرسویه غالب در چین نیز همین باشد.

جماعتی از عدم واکسیناسیون افراد پرخطر و سالمندان و فعالیت گروه های ضد واکسن به عنوان عواملی برای افزایش موارد مرگ و میر در چین یاد کرد و گفت: این عوامل باعث شده که میزان واکسیناسیون در نوبت های یادآور، رشد چندانی نداشته باشند البته زیرسویه های جدید، مرگ و میر بالایی ندارند اما این عوامل، زمینه ساز مرگ و میر بالا در چین شده است.

 

پیش بینی موج هشتم تا روزهای پایانی سال

وی گفت: بنظر می رسد که وارد موج هشتم کرونا شده ایم اما شاید طی یکی دو هفته آینده، از نظر افزایش موارد مرگ و میر و بستری بیماران شاهد رشد چشمگیری باشیم و بنظر می رسد موج هشتم تا روزهای پایانی سال ادامه داشته باشد و پس از آن، روند کاهشی را داشته باشیم.

 

توصیه های کمیته علمی برای موج هشتم کرونا

وی با اشاره به توصیه های کمیته علمی برای موج هشتم کرونا، یادآور شد: مردم در مجامع و فضاهای سربسته حتما از ماسک استفاده کنند و شیوه نامه های بهداشتی به ویژه تهویه مناسب، رعایت فاصله فیزیکی و شستشو و ضدعفونی کردن دست ها، دوباره باید مورد توجه قرار گیرد. در مورد استفاده از ماسک در فضاهای باز، تاکید زیادی نداریم اما استفاده از آن در وسایل نقلیه عمومی به ویژه مترو، اتوبوس، هواپیما، فروشگاه های بزرگ، سالن ها، مدارس و دانشگاه ها، مورد تاکید و توصیه است.

جماعتی با بیان اینکه تزریق یک نوبت یادآور واکسن کرونا برای افراد پرخطر و سالمندان، حتما باید انجام شود، گفت: افرادی که علائم مختصر و خفیف بیماری را دارند که در زیرسویه های جدید ممکن است علائم گوارشی بیشتر مشاهده شود، توصیه بر این است که حداقل ۵ روز در منزل، قرنطینه شود و در صورت از بین رفتن علائم بالینی، به محل کار خود مراجعه کنند. در مورد علائم شدیدتر، قرنطینه به مدت یک هفته تا ده روز توصیه می شود و در صورتی که نیاز به بستری شدن فرد در بیمارستان باشد، بر اساس تجویز و نظر پزشک متخصص، این کار انجام می شود.

 

بازنگری دستورالعمل کشوری کرونا

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا از بازنگری دستورالعمل کشوری پیشگیرانه و درمان کرونا در موج هشتم خبر داد و افزود: بازنگری و به روز رسانی اطلاعات دستورالعمل در کارگروه درمانی کمیته علمی کرونا، در دستور کار قرار گرفته اما بر اساس گزارش ها، همان اقدامات درمانی که برای زیرسویه اُمیکرون انجام می شد، در شرایط کنونی نیز قابل انجام است. اگر بیماری نیاز به بستری داشته باشد، توصیه بر بستری و اقدامات درمانی از جمله تجویز استرویید و رمدسیویر است.

وی تاکید کرد: در اکثر دستورالعمل های کرونا هنوز هم اعتقاد بر اثربخشی داروی رمدسیویر برای برخی بیماران با توجه به شرایط بیماری شان، وجود دارد حتی در مقالات جدید، داروی خوراکی رمدسیویر نیز در چند روز اول ابتلا به بیماری برای بیماران متوسط تا شدید، می تواند موثر باشد و موجب کاهش درگیری و مرگ و میر شود.

 

لزوم اتخاذ تمهیدات لازم برای مسافران ورودی به کشور

جماعتی بر ضرورت رصد مسافران برخی کشورهای پرخطر به ویژه در فرودگاه های بین المللی، تاکید کرد و گفت: مسافران کشورهایی که ابتلا به زیرسویه های جدید اُمیکرون در آنها بیشتر است، حتما اگر علائمی داشته باشند باید جداسازی و حداقل ۵ روز در منزل، قرنطینه شوند و بر اساس سیستم پیگیری در صورت بهبود حال عمومی، به جامعه برگردند. در مواردی که مسافری نیاز به بررسی بیشتر دارد، بهتر است که تست سریع برای آنها انجام شود در غیر این صورت، بر اساس علائم بالینی، می توان عمل کرد گرچه این اقدامات ممکن است نتواند اثربخشی چندانی داشته باشد چراکه زیرسویه های جدید اُمیکرون از چند هفته پیش به کشور وارد شده و در حال چرخش است.

وی یادآور شد: به همراه داشتن تست پی سی آر منفی از سوی مسافران خارجی، مهم و مورد توصیه است البته اگر این کار انجام نشده باشد، در مورد کشورهای پرخطر و با میزان بالای ابتلا به زیرسویه های جدید اُمیکرون، نیاز است که تست سریع کرونا برای آنها انجام شود و افراد دارای علائم، حداقل ۵ روز در منزل، قرنطینه شوند. 

 

بیشتر بخوانید:

وزارت بهداشت برای موج جدید کرونا آماده‌ است

واکسن کرونا به افراد بالای ۱۸ سال تزریق شود

همه چیز درباره ۲ زیر سویه جدید/ کرونا را جدی بگیرید

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه