موج
کدخبر : ۳۸۲۷۳۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382732

موج خبر می دهد:

اعضای شورای شهر تهران با توافق شهرداری و آستان قدس در حوزه املاک موقوفه مخالفت کردند و به آن رای ندادند.

به گزارش خبرگزاری موج،‌ امروز یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران برای اجرای توافقنامه منعقده با آستان قدس رضوی در خصوص املاک موقوفه در صحن شورای شهر مطرح و از سوی اعضا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران درتشریح این لایحه با ذکر اینکه ما دو سال است که بر روی درخواست آستان قدس کار کارشناسی کرده ایم گفت: حتی کار به جایی رسید که اعلام کردیم موضوع را با رهبری مکاتبه می‌کنیم تا آستان طبق طرح‌های شهری ۴۳ درصد ملک را به شهرداری بدهد. 

عبدالرضا گلپایگانی افزود: جالب اینجاست که در گذشته با عدم توجه به قانون، شهرداری برای چیزی که در حال ارائه خدمات در آن است، به آستان قدس پول داده است!

محمدنادر محمد زاده مدیرعامل سازمان املاک شهرداری نیز در تکمیل سخنان معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: ما در دو الی سه سال اخیر چندین حکم محکومیت از سوی آستان قدس داشتیم که با این نهاد وارد مذاکره شدیم و قرار بر این شد که آستان به مدت یکسال نسبت به شهرداری اقدام حقوقی نکند. آستان هم دیگر اقدام حقوقی جدیدی انجام نداد. اما حال باید این موضوع را تعیین تکلیف کنیم. به موازی این امر آستان پروژه‌های زیادی در سطح شهر دارد و در صورت به نتیجه رسیدن این توافق پروژه‌ها نیز به مرحله اجرا می‌رسد.

وی با ذکر اینکه اوایل دهه ۷۰ پلاک ثبتی حدود ۷۰۰ هکتار پس از روال حقوقی در سال ۷۷ به آستان قدس بازگردانده شد گفت: در زمان آقای کرباسچی توافقی با آستان انجام شد و در دوره‌های بعدی پروژه‌های جدیدی به آستان اضافه شد. به طور کلی ما توافق کردیم که آستان در املاکی که قبل از تاریخ وقف بوده دخالتی نداشته باشد اما درباره ۳۰ مورد پس از سند دار شدن آستان، ارزیابی مجموعه شهرداری حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان بود و براساس توافق با آستان این رقم به ۲,۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و ما تا ۵۰ سال آینده اجاره پرداخت نخواهیم کرد.

پس از این اظهارات هر یک از اعضای شورا به طرح نقطه نظراتشان در مورد یک فوریت این لایحه پرداختند.  میرلوحی عضو شورای شهر به عنوان یکی از مخالفان یک فوریتی این لایحه گفت: اگر شهرداری تهران رویکرد خود را اصلاح نکند و با طرف‌های خود را به صورت جدی روبرو نشود، امکان پذیر نیست. بسیاری از این زمین‌ها خیابان است و ارزشمندی آن به خاطر کارهایی است که در آن خیابان انجام شده است. شهرداری باید بگوید از این ۷۰۰ هکتار ۷۰ درصد را به خاطر خدماتی که در خیابان انجام داده‌ام، می‌گیرم و بنده با یک فوریت این طرح مخالفت می‌کنم.

وی با تاکید براینکه ما در مناطق ۱۸ و ۱۹ نیز همین مشکلات را داریم گفت: نهادها تصور می‌کنند که باید مانند بخش خصوصی اموال خود را تبدیل به برج کنند این در حالی است که این املاک باید به فضاهای عمومی ازجمله پارک، بیمارستان و تبدیل شود.

 احمد مسجد جامعی نیزدر مخالفت با یک فوریت لایحه شهرداری گفت: نمی‌دانم چرا با یک فوریت و در آخر دوره در حال بررسی این مورد هستیم. ما در وقف محدودیت‌هایی داریم و پیشنهاد بنده این است که طرح از یک فوریت خارج شود و اگر ما نرسیدم، دوره بعد درباره آن نظر دهد چراکه ابعاد این مسئله بزرگ است.

این مخالفت ها باعث شد تا سرانجام یک فوریت این لایحه در صحن امروز شورا به تصویب نرسد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها