موج
کدخبر : ۳۷۹۱۸۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-379185

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفتگو با خبرگزاری موج:

حمل و نقل عمومی پایتخت کشور به کلاف سردرگمی بدل شده که به نظر نمی رسد بشود به این سادگی ها گره کور آن را باز کرد! نه با طرح ترافیک و نه حتی با لغو آن. گره کوری که ناکارآمدی آن در دوران کرونایی بیش از پیش مشخص شد!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، مشکلات حمل و نقلی تهران گویا قرار نیست هیچ وقت حل شود. شاید برای اینکه آنقدر این معضلات پیچیده شده که حتی تابع الگو و قواعد مشخصی نیز نیست. طرح ترافیک به بهانه کرونا لغو می شود؛ ترافیک خیابان ها زیاد می شود، طرح ترافیک باز اجرا می شود، ولی همچنان ترافیک ادامه دارد. لاین دوچرخه سواری احداث می کنیم، می شود لاین موتور سواری و... خلاصه که شهر جالبی است این تهران. شهری که به نظر می رسد شهرداری عملا کنترل بسیاری از بخش های آن از دستش دررفته است. بخصوص در حوزه حمل و نقل عمومی. اینبار بدون بهانه گفتگویی انجام داده ایم با محمد علیخانی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران که در زیر می خوانید.

با وجود اینکه شما و بسیاری از دیگر از اعضای شورا اعلام کرده بودند که لغو طرح ترافیک تاثیر چندانی روی کاهش آمار مبتلایان به کرونا ندارد اما ستاد ملی کرونا دوباره طرح ترافیک را لغو کرد. شما اگر مخالف لغو این طرح بودید پس چرا مجوز چنین کاری را برای چندمین بار دادید؟

ما دخالتی در لغو و یا اجرای طرح ترافیک نداریم بلکه این شورایعالی ترافیک است که در این زمینه تصمیم می گیرد. حتی دفعه قبل هم که طرح ترافیک علی رغم مخالفت ما لغو شد، توسط همین شورا تصمیم گیری شده بود که بعد ما طرح جدیدی ارایه کردیم و با تغییر ساعت های اجرای طرح و شیوه اجرای آن، تلاش کردیم تا دیدگاه های شهروندان را نیز در این روزهای کرونایی تامین کنیم. درواقع طرحی که الان اجرا می شود همان طرح ترافیکی است که ما ارایه کردیم. من فکر می کنم دوستان در شورایعالی ترافیک اصلا نمی دانند طرحی که دارد اجرا می شود ؛ طرح ترافیک ویژه کرونایی است و نیازی نبود که طرح ترافیک لغو شود. از طرفی چون ما هم درجلسات شورای ترافیک و یا ستاد ملی کرونا حضور نداریم؛ نمی توانیم این دوستان را توجیه و دیدگاه های کارشناسی‌مان را مطرح کنیم که اگر این اتفاق افتاده بود، مسلما شاهد لغو طرح ترافیک نبودیم!

و برای همین هم بود که طرح لغو طرح ترافیک تمدید نشد!

بله. همانطور که دیدید، دوباره طرح ترافیکی که برای دوران کرونایی برنامه ریزی شده بود اجرایی شد.      

یعنی شما معتقدید که لغو طرح ترافیک تاثیری در کاهش انتشار ویروس کرونا نداشته و ندارد؟

به هیچ عنوان. نه تنها تاثیری در کاهش تردد شهروندان با وسایل حمل و نقل عمومی تاثیری نداشته که حتی به خاطر ترافیک های شدیدی که ایجاد کرده باعث بروز مشکلات عدیده ای در سطح شهر هم شده است. 

چطور؟ یعنی لغو طرح ترافیک نتوانسته حجم مسافران اتوبوس و متروها را کاهش دهد؟

نه... چون اصولا مسافران این وسایل حمل و نقلی، جزء طبقات کم برخوردار جامعه هستند که قالبا هم خودرو ندارند و مجبورند حتی در شرایط کرونایی نیز از اتوبوس و مترو استفاده کنند. بنابراین لغو طرح ترافیک تاثیر چندانی در کاهش حجم مسافران این وسایل ندارد. دولت به جای لغو طرح ترافیک باید به تعهداتش در مورد سیستم حمل و نقل عمومی عمل کند. مثلا اتوبوس هایی که تعهد کرده را بخرد و به سیستم حمل و نقلی اضافه کند تا مردم بتوانند یا رعایت فاصله ایمن اجتماعی سوار اتوبوس و مترو شوند.

گفته می شود امسال سهیمه طرح ترافیک کاهش پیدا کرده است. این موضوع تا چه حد صحت دارد؟

نه... حجم سهمیه ها همان مقدار سال گذشته است. یعنی هیچ تغییری نکرده است و اگر هم بخواهد تغییری کند باید شورایعالی ترافیک این تغییر را اعمال کند.

موضوع بعدی، بحث ساماندهی موتورسیکلت ها در سطح شهر است. امروز به نظر می رسد این طرح که سالهاست قرار بوده اجرا شود، عملا شکست خورده است و تنها چیزی که در این زمینه شاهد هستیم، اجرای طرحی به نام همیار موتورسوار است که پلیس متولی آن است. قبول دارید که ساماندهی موتورسوارها تاکنون عملا شکست خورده است؟

بله. شاید مهمترین دلیل آن هم این باشد که قیمت موتورهای برقی که قرار بود جایگزین موتورهای کنونی شود ، آنقدر افزایش پیدا کرده که کمتر کسی قادر به خرید آن است. مسلم است در حالیکه قیمت یک موتورسیکلت برقی بین ۷۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است، افراد کم بخوردار جامعه که با موتور تردد دارند و با آن کار می کنند نمی توانند موتور برقی بخرند! یعنی اگر قرار باشد ۱۵۰ میلیون بابت موتوربرقی بدهند، ترجیح می دهند که این پول را بدهند و یک پراید بخرند! از طرفی باید ببینیم اصلا ما اینقدر موتوربرقی داریم که بخواهیم جایگزین موتورهای کنونی کنیم؟ یا اینکه دولت برای خرید موتورهای برقی باید تسهیلات بدهد. باید حداقل نیمی از قیمت موتور را به صورت وام یا یارانه بدهد. از طرفی باید محدوده ای برای تردد موتورهای برقی در نظر گرفته شود.

یعنی منظورتان این است که محدوده ای مشخص شود که موتورهای برقی در آن محدوده اجازه تردد داشته باشند؟

نه. منظورم این است که اعلام شود مثلا از ۵ سال بعد، در یکسری از بخش های مرکزی شهر که هر روز چند میلیون خودرو در آنها تردد می کنند، فقط موتورهای برقی حق تردد دارند. اینطوری تولید کننده هم می داند که می تواند برای ۵ سال آینده برنامه ریزی کند و محصولاتش را باکیفیت و تیراژ بیشتر تولید کند. این طرح قبلا برای خودروهای برقی در فرانسه اجرا شده است و موفق هم بوده اند. براساس آن و بعد از یک فرصت ۵ ساله ، خودروهای برقی اجازه ورود به پایتخت فرانسه را ندارند. در تهران هم مثلا می توانیم بگوییم از ۵ سال بعد دیگر فقط موتورهای برقی می توانند در بخش هایی از محدوده مرکزی مثل منطقه ۱۲ تردد داشته باشند.

یکی دیگر از انتقادهایی که هر روز بیشتر و بیشتر می شود، انتقادهایی است که مردم نسبت به اجرای مسیر دو چرخه سواری در پایتخت دارند. آنها معتقدند که شهرداری با اشغال بخش هایی از خیابان ها فقط باعث ایجاد ترافیک شده است و مسیری را ایجاد کرده که اصلا مشتری عمومی و قابل توجهی ندارد. آنهم با سرمایه ای هنگفت. واقعا از دید شما این مسیرها با این شکل و شمایل و سرمایه ای که برایشان صرف شده، توجیه قابل قبولی دارند؟

مردم حق دارند. بخشی از این لاین ها کاملا بدون بررسی های کارشناسی و غیراصولی احداث شده اند. ما هم قبلا اینها را اعلام کرده ایم و مخالفت و اعتراضمان را نیز منتقل کرده ایم . واقعیت این است که این بخش از لاین هایی که اینگونه طراحی شده اند فقط تلف کردن بودجه بیت المال و شهر هستند. البته برخی از قسمت های آن نیز خوب است. این لاین ها بیشتر باید کارکرد محلی و ورزشی داشته باشند. نمونه این لاین ها را شما می توانید در مقابل همین ساختمان شورای شهر ببینید. الان شما اگر چند ساعت هم آنجا منتظر بمانید بعید است حتی یک دوچرخه سوار را بتوانید ببینید که از این لاین عبور کند! در عوض تا دلتان بخواهد موتورها با خیال راحت و با سرعت در آن تردد می کنند! یا در میدان فردوسی و.... این لاین ها شده پارکینگ موتورسوارها... به هر حال ما تذکرات لازم را داده ایم و امیدواریم شهرداری هم به این موضوع توجه داشته باشد و به زودی اگر قرار است لاین دوچرخه سواری داشته باشیم، واقعا لاین هایی کاربردی و فقط برای تردد"دوچرخه " باشند!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها