موج
کدخبر : ۳۷۸۹۵۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-378951

تذکر رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر به شهردار تهران:

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری ها ناچار به مقابله با سد معبر است، گفت: اما این وظیفه قانونی نباید با تضییع حق شهروندی و کرامت دستفروشان و اعمال رفتار خلاف اخلاق، قانون توسط ماموران سد معبر انجام شود.

به گزارش خبرنگار موج، مجید فراهانی، در تذکری در مورد برخورد با دستفروش ها ، در جلسه شورای شهر خطاب به شهرداری گفت: دستفروشان بخشی از همشهریان ما هستند که در نتیجه شرایط اقتصادی برای امرار معاش به این پیشه روی آورده اند، هرچند شهرداری بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ناچار به مقابله با سد معبر است اما این وظیفه قانونی نباید با تضییع حق شهروندی و کرامت دستفروشان و اعمال رفتار خلاف اخلاق، قانون توسط ماموران سد معبر انجام شود.

وی با اشاره به مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون این شورا گفت: بر اساس بند پ ماده ۳ مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون که دردوره پنجم به تصویب رسیده است، شهرداری مکلف به تهیه " دستورالعمل جامع ساماندهی دستفروشی در شهر تهران" را با لحاظ کردن نکاتی اجرایی کند.

فراهانی سپس به تشریح برخی از نقایص موجود در این طرح پرداخته و گفت: ابتدا اینکه ارائه تفسیری «سنجش‌پذیر» از عبارت «سد معبر» به نحوی که شامل تعریف مکان‌ها و زمان‌های مشمول «سد معبر» و نیز مکان‌ها و زمان‌هایی باشد که مطلقاً مشمول تعریف «سد معبر» نیستند، «چارچوب اجرایی»، «انتخاب نهاد متصدی» و «انتخاب نهاد ناظر» برای تسهیل مشارکت و استفاده از پتانسیل‌های شرکت‌های خصوصی در ساماندهی دستفروشان و مشاغل سیار و فاقد کانون تعیین شود.

وی همچنین تاکید کرد: در همین راستا باید نحوه طبقه‌بندی، توزیع عادلانه، جانمایی فضاهای شهری و تعیین شاخص‌های فضای شهری به منظور تبدیل به بازارها و بازارچه‌های سیار با توجه به ویژگی‌های جمعیتی و بافت اجتماعی فرهنگی، محدوده جغرافیایی، مشخصه‌های ترافیکی و تناسب با واحدهای تجاری ثابت و نیز رعایت حریم و فاصله مناسب از منازل مسکونی و محل استقرار صنوف مشخص شود.

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در ادامه با ذکر اینکه لازم است به ارتقای کیفیت سیما و منظر شهری و افزایش نشاط اجتماعی در ساماندهی فعالیت دستفروشی در شهر تهران توجه شود گفت: همچنین باید نحوه واگذاری موقت اماکن و امکان استفاده از فضاهای شهری در قالب بازارها و بازارچه‌های سیار تعیین و از ظرفیت فناوری‌های جدید در سامان‌بخشی وضعیت دستفروشی در شهر تهران استفاده شود. 

به گفته وی باید نحوه ایجاد سامانه‌ای جهت شناسنامه‌دار کردن مشاغل دستفروشی و ساختارمند کردن آن‌ها در قالب تعاونی‌ها یا اصناف مشخص و ساعات مناسب جهت دستفروشی در معابر و اماکن با محوریت زیست‌ شبانه تعیین شود.

این عضو شورای شهر تهران همچنین با ذکر اینکه نحوه ممانعت از دستفروشی در وسایل نقلیه عمومی اعم از مترو و اتوبوس هم باید مشخص شود گفت: در همین خصوص درباره تهیه و اجرایی نمودن « دستورالعمل جامع ساماندهی دستفروشی در شهر تهران »»تذکر می دهم و امیدوارم با اجرای مصوبه شورا زمینه ادای حق به شهر دستفروشان عزیز فراهم شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها