موج
کدخبر : ۳۷۸۵۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-378509

شهردار تهران مدعی شد:

شهردار تهران گفت: شهرفروشی این نیست که شهرداری املاک خود را واگذار نکند. بلکه شهرفروشی یعنی عبور از طرح تفصیلی که ما از آن عبور نکردیم و به عهد خود با مردم پایبند ماندیم و برای اثبات این ادعا می توانید به لیست پروانه های ساختمانی که صادر شده است مراجعه کنید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج ، پیروز حناچی در مراسم افتتاح ایستگاه های اقدسیه و مرزداران در خطوط سه و شش مترو با اشاره به اینکه افتتاح ایستگاه باقرخان در جنب بیمارستان امام و ایستگاه شهرک آزمایش را در دستور کار داریم گفت: به زودی از این ایستگاه ها بهره برداری می کنیم و با افتتاح این ایستگاه ها حوزه نفوذ مترو در شهر افزایش می یابد.   به هر حال راهی جز این توسعه برای حل مشکل ترافیک و آلودگی وجود ندارد و راه های مکمل هم در همین جهت است.

شهردار تهران با کنایه نسبت به این مطلب که مترو باید در زمان" مایه داری " توسعه پیدا می کرد گفت: زمانی منابع زیادی داشتیم که فرصت ساخت و توسعه مترو را فراهم می کرد روزهایی که سالانه کشور صدها میلیارد دلار درآمد داشت گذشته است .این پروژه و پروژه های مشابه باید در همان زمان به عنوان اصلی ترین پروژه عمرانی شهرتامین منابع می شد 

وی افزود: اما این فرصت از دست رفت و امیدواریم در آینده ای نزدیک گشایش هایی ایجاد شود و از این شرایط سخت تحریم خارج شویم و گشایش های مالی شامل مگا پروژه مترو در تهران و سایر کلانشهرها هم بشود.

حناچی با طرح این ادعا که علی رغم شرایط سخت کرونایی و تحریم و کاهش شدید ارزش پول و منابع مالی مان به قول هایی که به مردم داده بودیم پایبند ماندیم گفت: توسعه مترو و فضای سبز و جلوگیری از تخریب باغات و همین طور ایجاد انضباط کالبدی و مالی در شهرداری تهران از اقداماتی بود که در دستور کار قرار دادیم و در این شرایط سخت به خود سخت گرفتیم چون باید به قول های خود عمل می کردیم.

شهر نفروشی 

حناچی با اشاره به انتقادهایی که به موضوع ادامه شهرفروشی در تهران می شود گفت: در واقع اصلی ترین پروژه ما در این دوره از مدیریت شهری به خصوص از نیمه ۹۷ به این سو، جلوگیری از فروش شهر بود اتفاقی که به خاطر آن عارضه های سنگینی در کالبد شهر ایجاد شده بود.

وی با طرح این مدعا که  در این دوره مدیریت شهری در اقداماتی که در شهر انجام دادیم از طرح تفصیلی و برنامه هایی که برای تهران مصوب شده بود تخطی نکردیم گفت: در واقع مگا پروژه ما شهر نفروشی بود به این معنا که ما از شرایط و ضوابط طرح تفصیلی عبور نکردیم و برای ساخت یک پروژه عارضه سنگینی به جا نگذاشتیم و آیندگان نیز باید این روش را ادامه دهند

حناچی در پاسخ به این انتقاد که گفته می شود اگر شما شهر نفروشی کردید چرا خانه تهران را فروختید؟ گفت: شهرفروشی این نیست که شهرداری املاک خود را واگذار نکند. بلکه شهرفروشی یعنی عبور از طرح تفصیلی که ما از آن عبور نکردیم و به عهد خود با مردم پایبند ماندیم و برای اثبات این ادعا می توانید به لیست پروانه های ساختمانی که صادر شده است مراجعه کنید.

وی درباره توسعه حمل و نقل عمومی نیز گفت: حمل و نقل تهران موضوعی حاکمیتی است و یکی از اصلی ترین نگرانی های مردم تهران محسوب می شود. توسعه حمل و نقل و مترو اصلی ترین موضوع شهر است.

 هوای پاک

آلودگی هوای تهران موضوع بعدی سخنان  شهردار تهران بود که وی درباره آن گفت: فقط با جلوگیری و کنترل آلاینده هاست که می توانیم هوای پاک را به مردم هدیه بدهیم . هدیه ای که حق اشان است و این امر جز با توسعه حمل و نقل پاک میسر نیست و حد اعلای حمل و نقل پاک هم مترو و اتوبوس برقی و خودروی برقی و موتور برقی است. .ی با ذکر اینکه سهم موتورهای دوچرخ بنزینی از آلودگی هوای تهران بیش از ده درصد است گفت: مسلما مواردی مانند دوچرخه و اسکوتر برقی می توانند جایگزین مناسبی باشند هر چند استفاده از این ها در تهران مانوس نیست . برای همین در این دوره ۱۷۰ کیلومتر به مسیرهای دوچرخه در شهر اضافه کردیم چرا که راهی جز گسترش فرهنگ استفاده از دوچرخه نداریم.

حناچی با تاکید براینکه هدف ما استفاده از دوچرخه از منزل تا اولین ایستگاه حمل و نقل عمومی است : این اتفاق می تواند در شهر بیافتد. ما در حال برنامه ریزی آن هستیم و با بهره برداری از خطوط مترو و ایستگاه هایی که به بهره برداری می رسد می توانیم شرایط سخت تری برای تردد آلاینده های شخصی در سطح شهر ایجاد کنیم. اما تا وقتی این زیرساخت فراهم نیست این کار با اختلال می شود.

مترو بومی

حناچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط اقتصادی سختی که بر کشور حاکم است گفت: واقعیت این است که از نظر اقتصادی در شرایط سختی هستیم. به عبارتی در گیر یک جنگ اقتصادی در کشور هستیم که همین بزرگترین تهدید برای اقتصاد و حاکمیت ملی ماست . اما تلاش کرده ایم تا این تهدید را به یک فرصت تبدیل کنیم. مثلا خط هفت مترو وقتی اجرا شد که شرکت های خارجی و سوئدی میانه کار رها کرده و رفته بودند . برای همین همکاران ما در متروی تهران آستین بالا زدند و آن را تکمیل کردند و در ادامه نیزخط شش به طور کامل بومی اجرا نمودند. حتی هواکش ها و سیگنالینگ خطوط که قبلا وارد می شد و در داخل ساخته شد که مثال اعلای داخلی سازی قطار ملی بوده است .

وی  با طرح این ادعا که هم اینک ما چرخه کامل ایجاد قطار شهری را در اختیار داریم و امیدوارم با حمایت دولت محترم حتی این دستاورد را به کشورهای همسایه هم صادر کنیم گفت: در خاتمه سخنانم از پیمانکاران تشکر می کنم که این کار سخت را با وجود مشکلات ما در تامین منابع انجام دادند و امیدوارم در پروژه های بعدی کمی متفاوت تر عمل کنیم. 

شهردار تهران در پایان از همکارانش خواست تا در ساخت مترو محیط های داخلی آن. این فضاها را مثل سایر متروهای بزرگ دنیا تبدیل به گالری باشکوهی از هنر کنند تا بتوان زیبایی های هنری را در مترو بیشتر دید. 

 

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها