موج
کدخبر : ۳۷۵۰۹۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375091

گزارش خبرگزاری موج از سکوت و کلی گویی وزارت بهداشت در مورد فیلم ورود قاچاقی واکسن کرونا به ایران:

بعد از جنجالی که به خاطر تزریق واکسن کرونا به تعدادی از مدیران شهری به پا شد، انتشار فیلمی از ورود قاچاقی واکسن فایزر کرونا به داخل کشور دوباره چالشی جدید را برای سیستم سلامت کشور به بار آورد. چالشی که با وجود کلی گویی های مدیران وزارت بهداشت، هنوز پاسخ درست و روشنی به صحت و یا ابهامات آن داده نشده و پرونده آن همچنان باز است!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، گویا قرار نیست سریال سوء استفاده مدیران و مسئولان و آقازاده های آنها از پست و سمت‌شان برای تزریق واکسن کرونا به این زودی ها تمام شود! بعد از شایعاتی که در مورد واکسن زدن مسئولان بلند پایه از چند ماه قبل مطرح شده بود، افشای خبری در مورد تزریق واکسن شهرداران آبادان و اهواز و گلستان و تعدادی از مدیران این شهرها، با موجی از خشم و انتقادهای افکار عمومی مواجه شد. اما هنوز آتش شعله ور شده این اقدام مسئولان خاموش نشده بود که در کمتر از یک هفته فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که دوباره داد شهروندان و افکار عمومی را به هوا بلند کرد!

فیلمی که در آن تعدادی جوان ایرانی در حال گفتگو و تصویربرداری از یک محموله کوچک از واکسن فایزر هستند. محموله ای که به نظر می رسد از خارج خریداری و قاچاقی وارد کشور کرده اند. انتشار این فیلم آنهم در شرایطی که اعلام شده، به زودی متقاضیان می توانند در قبال پرداخت "پول"، واکسن کرونا تزریق کنند، باعث شد تا قصه جدیدی در مورد واکسن کرونا آغاز شود. ماجرایی که گرچه بسیاری از مسئولان سلامت کشور را وادار به واکنش کرده ولی، هنوز هم پاسخ درستی در مورد صحت یا تکذیب آن داده نشده است.

کیانوش جهانپور در واکنش به فیلمی مربوط به یک پالت کوچک واکسن فایزر در ایران گفت: اصالت فیلم منتشر شده درخصوص پالت واکسن فایزر را نمی‌توان تایید کرد، چرا که مشخص نیست این فیلم در ایران ضبط شده یا در کشورهای همسایه بوده است.

وی ولی این موضوع که ممکن است داروی یاد شده بصورت قاچاق وارد کشور شده باشد را رد نکرد و افزود: آنچه در فیلم مشخص است نوار بسته بندی پست بین المللی شرکت دویچه پست موسوم به DHL است که این شرکت در حال حاضر هیچ محموله‌ای به ایران ارسال نمی‌کند. این احتمال وجود دارد که اگر این فیلم داخل ایران ضبط شده باشد، محموله به یکی از کشور‌های همسایه ما پست و سپس بطور قاچاق وارد کشور شده باشد.

تلاش برای بستن یک پرونده!

جالب اینجا بود که این پاسخ تقریبا تنها پاسخ مسئولان وزارت بهداشت به فیلم منتشر شده بود و بعد از آن مدیران این وزارتخانه به خوابی ۷۲ ساعته فرو رفتند و ترجیح دادند سکوت اختیار کنند. با این وجود با دست به دست شدن گسترده این فیلم و ادامه حرف و حدیث های مطرح شده در مورد آن رییس سازمان غذا و دارو نیز وادار به اظهار نظر در مورد این فیلم شد. گرچه اظهار نظر وی نیز کمک چندانی به روشن شدن بیشتر ابهامات این ماجرا نکرد! 

محمد رضا شانه ساز ابتدا با مقدمه چینی در مورد نحوه خرید و توزیع واکسن کرونا، به مزایای سامانه تیتک و امکان برچسب گذاری اشاره کرد و گفت: واکسن تقلبی در کشور ما وجود ندارد، تاکنون گزارشی در این خصوص از معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی و ستاد مبارزه با قاچاق نداشته ایم. با این وجود، اگر در فضای مجازی به فردی پیشنهاد واکسن داده شد، اعتماد نکنند، احتمال قاچاق و تقلبی بودن آن، قطع به یقین بوده و از اصالت برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه اطلاعات فرد و نوع واکسن دریافتی در سامانه های مختلف معاونت بهداشت از جمله سیب و غیره و نیز تیتک سازمان غذا و دارو ثبت می شود، گفت: این مسئله در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مورد تاکید قرار گرفته که همه کالاهای سلامت محور از جمله دارو و واکسن باید در سامانه تیتک ثبت شوند؛ بنابراین، واکسن کرونا به دلیل اولویت، از ابتدای شروع واکسیناسیون در کشور، ثبت شده است. لینکی بین سامانه های سیب، تیتک و غیره برقرار شده و پیشخوان(داشبورد) اطلاعات افراد از طریق کد ملی و نوع واکسن دریافتی‌شان قابل پیگیری است.

رییس سازمان غذا و دارو در خصوص ورود شرکت های خصوصی به خریداری و واردات واکسن گفت: این شرکت ها، خارج از حوزه نظارتی سازمان غذا و دارو، واکسن را وارد و عرضه نمی کنند. شرکت هایی که برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردند، تمام اسناد خود را در اختیار سازمان قرار داده اند، اما هنوز هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی و خارج از سیستم ثبت تیتک و برچسب گذاری اصالت کالا، وارد کشور نشده است.

شانه ساز در مورد شایعه وجود محموله قاچاق فایزر افزود: زنجیره سرد واکسن فایزر، دمای منفی شصت تا هفتاد درجه سانتیگراد است و به این دلیل، امکان جابجایی آن بین کشورها وجود ندارد. با فرض محال، اگر واکسن کنونی، فایزر باشد، در جابجایی قطعا اثربخشی خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع تولید، بین کشورهای متحد نیز چالش وجود دارد و با وجود پیش‌پرداخت مبالغ تامین واکسن، همچنان سهمیه ها تامین نشده‌اند.

این سخنان شانه ساز اما حاوی نکته ظریفی بود که کمتر به آن توجه شد. اینکه اگر به گفته وی، حقیقتا انواع تقلبی داروی کرونا در ایران وجود ندارد، پس انتشار فیلم یاد شده می تواند حکایت از آن داشته باشد که، واکسن کرونا توسط آقازاده ها و از ما بهترها یا با قیمت هایی گزاف و یا با لابی های سنگین داخلی و خارجی خریداری شده است. چرا که اصولا خرید حدود ۱۰۰ دُز از واکسن فایزر ، آنهم در شرایطی که نظارتی جهانی بر تولید و توزیع آن صورت می گیرد، کار ساده ای نیست! اینها همان ابهامات اصلی است که هیچ یک از مسئولان تاکنون پاسخ درستی به آن نداده اند و به نظر هم نمی رسد هیچ وقت، پاسخ روشنی برای آن داشته باشند! چه بسا اگر "بخواهند"، می توانند در کمتر از چند روز کم و کیف فیلم منتشر شده را استخراج و به افکار عمومی اعلام کنند. اما اینکه چرا به جای بررسی و تحقیق، ترجیح می دهند سکوت اختیار کنند، سوالی است که در پرونده قطور و پیچیده ابهامات تاریخی ویروس کرونا در ایران ثبت خواهد شد. کسی چه می داند، شاید هم تا امروز زیر و بم فیلم یاد شده کاملا مشخص شده باشد اما، مسئولان ترجیح داده باشند سکوت اختیار کنند!

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها