موج
کدخبر : ۳۶۱۰۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-361023

قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران از معاینه ۱۸۰ زندانی دارای بیماری در زندان‌های سراسر استان تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، با حضور رئیس و دبیر کارگروه جهادی پایش زندانیان دادگستری کل استان تهران، تعداد ۱۸۰ نفر از زندانیان دارای بیماری‌های زمینه‌ای با استقرار پزشکان معتمد سازمان پزشکی قانونی در محل زندان اوین مورد معاینه تخصصی قرار گرفتند.

مسعود ستایشی، قائم مقام رئیس کل دادگستری و رئیس کارگروه جهادی طرح پایش زندانیان تهران از رسیدگی به وضعیت زندانیان بیمار خبر داد و گفت: در راستای دستورالعمل موضوع ماده ۱۲ سیاست‌های کلان قضایی در موضوع مجازات حبس با رویکرد حبس زدایی و در اجرای بند هشتم این دستورالعمل مصوب ریاست قوه قضاییه مربوط به زندانیانی که قادر به تحمل حبس نیستند و برای اینکه در طرح پایش مولفه‌های سرعت و دقت و صحت اجرایی شود و در مورد آن تصمیم گرفته شود؛ مقرر شد زندانیانی که دچار مشکلات روحی و جسمی هستند به زندان اوین منتقل و با تمهیداتی که مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان تهران و رئیس زندان اوین اتخاذ کرده اند، مکانی مناسب جهت معاینه آن در نظر گرفته شود.

قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران اظهار کرد: در این طرح جهادی به صورت دقیق مشخص می‌شود که آیا زندانی مورد بحث توانایی تحمل ایام حبس را دارد و استمرار حضور وی در زندان بیماری اش را تشدید می‌کند یا خیر و در مورد آن‌ها سریع تعیین تکلیف صورت می‌پذیرد و تاکنون نیز مراتب اجرای آن مورد استقبال قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: با تاکیدات ریاست کل دادگستری تهران مبنی بر رفع مشکلات زندانیان، این طرح امروز به اجرا درآمد تا با رعایت مولفه‌های سرعت، صحت و دقت وضعیت زندانیان بررسی و در خصوص آنان تعیین تکلیف و مشکلاتشان برطرف شود و اعتقاد ما این است با اجرای بند به بند طرح پایش ما شاهد کاهش جمعیت کیفری در سطح زندان‌های استان تهران خواهیم بود.

قائم مقام رئیس کل دادگستری تهران خاطرنشان کرد: مدارک ۱۳۵۰ نفر از محکومان در کمیسیون عفو استان تهران به صورت مستمر در حال بررسی است و استفاده از تاسیسات حمایتی قوانین جاریه برای آنان در حال استفاده و بررسی است و نیرو‌های بسیجی و جهادی در حال بررسی پرونده‌های قضایی زندانی دار در جهت برخورداری از امتیازات قانونی تحت عنوان تاسیسات ارفاقی در حال انجام هستند.

وی افزود: تعداد زندانیان بیمار در این طرح حدود ۲۵۰ مددجو در زندان‌های استان تهران مشمول این بند هستند و طبق آخرین آمار تعداد ۱۸۰ نفر مشمول بررسی شده اند و معاینات آنان فی المجلس صورت گرفت.

وی حسن انجام این طرح پزشکی را مورد اشاره قرار داد و افزود: حضور پزشکان اعزامی از پزشکی قانونی استان تهران در محل زندان به همراه نیرو‌های زندان و با نظارت قضات ناظر زندان وضعیت زندانیان را بررسی و در خصوص وضعیت جسمانی آنان تعیین تکلیف می‌شود و بدین طریق تاخیر در اعلام نتایج و جری تشریفات زمانی طولانی دیگر از بین می‌رود.

وی در خاتمه متذکر شد: خط قرمز ما این است که کسانی که مرتکب جرائم خشن و اعمالی می‌شوند که امنیت و آسایش مردم را به مخاطره می‌اندازند، قطعا مشمول این شرایط و مساعدت‌ها نشده و با قاطعیت با آنان برخورد خواهد شد و اهتمام ما این است که بر اساس تکالیف قانونی که در سند تحول قضایی مورد تاکید قرار گرفته، زندانیان مورد تکریم قرار گرفته و کرامت انسانی در مورد آنان رعایت شود و کار‌های آنان با سرعت انجام گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها