موج
کدخبر : ۳۵۷۶۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-357657

محسن حاجی‌میرزایی خبر داد؛

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش از افزایش ۲ برابری پژوهش سراهای دانش آموزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن حاجی میرزایی در آیین تجلیل از معلمان پژوهنده و پژوهشگران برتر که از شبکه شاد پخش شد با بیان اینکه به گمان من هفته پژوهش فرصت مغتنمی است که یک بار به چشم انداز سند تحول از مدرسه مورد نظر سند، معلم مورد نظر سند و دانش آموز مورد نظر سند رونمایی کنیم.

وی افزود: گام های تحول در آموزش و پرورش از سال های گذشته آغاز شده و به شدت شتاب می گیرد. یک رویکرد این است که انسان را مخزنی تصور کنیم که دانش را در وجود وی انباشته کنیم. در این رویکرد نقش دانش آموز به یک نقش پذیرنده و منفعل و نقش معلم به یک نقش سودهنده، انتقال دهنده، دانای کل و مدرسه به یک کانون بی روح و خسته کننده تبدیل می شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در یک رویکرد دیگر دانش آموز را یک مخزن نمی بیند بلکه انسان را عالی ترین موجود هستی با بالاترین قدرت پذیرش و پرورش، بالاترین سطح توانایی برای پردازش مفاهیم، اندیشیدین به موضوعات، نگاه خلاقانه به پیرامون می داند اظهار کرد: دانش آموزدریافت کننده صرف نیست. بلکه می تواند پردازش موثری روی داده ها داشته باشد، از توانایی هایش برای مواجهه موثر با حیات اجتماعی بهره مند می شود و توانایی پیوند و برقراری ارتباط با دیگران را کسب می کند.

حاجی میرزایی ادامه داد: نقش معلم نیز در این رویکرد متعالی است و توانمندسازی دانش آموزان برای ارتباط و پیوند با مفاهیم را انجام  می دهد. معلم مورد نظر سندتحول، معلم تراز جمهوری اسلامی معلمی است که در پیوستگی و تعامل با دانش آموزان روح آنها را جلاء می دهد و به آنها قدرت تصمیم گیری و انتخاب می دهد. ابزار اندیشیدن را در اختیارشان قرار می دهد و راه را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه معلمی یکی از غنی ترین، پیچیده ترین و با عظمت ترین مشاغل هستی است عنوان کرد: محصول تلاش این معلم، دانش آموز پرسشگر و خلاق است. معلمانی که این ظرفیت ها را دارند ممتازتر هستند و باید تکریم شوند. یک علت تقدیر از معلمان پژوهنده برتر هم همین است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: برنامه درسی ما باید در خلق موقعیت های یادگیری به گونه ای عمل کند که چنین رویه و پیوندهایی را برقرار و تقویت کند. دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان باید معلمانی را تربیت کنند که چنین ظرفیت هایی را دارا هستند. امسال بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز هنرستان ها و مراکز کاردانش اختصاص دادیم. در طول این دولت ۳۰۰ پژوهشسرا به ۶۶۵ پژوهشسرا افزایش یافت و نشان می دهد رویکرد ما پژوهش محوری است.

حاجی میرزایی افزود: آرزو می کنم روزی همه مدارس ما یک پژوهشسرا باشند. برای پیدا کردن پاسخ ابهامات و مسائل نیازمند پژوهش ها هستیم. شتاب مستمر تکنولوژیک حرکت جهان، ما را نیازمند پژوهش می کند. با پدیده غیرمنتظره ای مثل کرونا مواجه شدیم که همه جامعه بشری را در برگرفته است، آنهایی که این ظرفیت را دارند از کوران همین مشکل هم راحت تر و سریع تر بیرون می آیند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها