موج
کدخبر : ۳۴۹۶۰۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349600

خبرگزاری موج گزارش می دهد:

با وجودیکه وزارت بهداشت و ستاد کرونا اعلام کرده اند که از امشب محدودیت های ترددی در ۵ کلانشهر ایران تا ظهر یکشنبه اعمال شود، تا این ساعت هنوز دستوری درخصوص این طرح به ناجا که مسئول اصلی اجرایی کردن آن است، ابلاغ نشده است!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، بالاخره بعد از ۸ ماه از آغاز کرونا در ایران، دولت دوباره تصمیم گرفت محدودیت رفت و آمدی جدیدی را اجرایی کند، محدودیتی گرچه نصفه و نیمه ام بهتر از هیچ. سعید نمکی وزیر بهداشت، ظهر روزچهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز درخواستی را تقدیم رئیس جمهور کردم و از ایشان خواستم که اجازه بدهند ما در ۵ شهر کشور که میزان شیوع بیماری بالاست و گرفتاری‌‌هایی بدتر از این ممکن است پدید بیاید، سه روز تعطیلی پیشِ‌رو را منع عبور و مرور و محدودیت در رفت و آمد اعمال کنیم که رئیس جمهور نیز بلافاصله موافقت و به دستگاه‌‌های ذی‌ربط ابلاغ کردند. وی افزود: این شهرها شامل کلان‌شهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه است.

وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد که با اعمال این محدودیت‌‌ها در تعطیلات پیشِ‌رو در کاهش ترددها در راستای کاهش شیوع بیماری کرونا گام‌‌هایی برداشته شود.

محدودیت ها قرار است از چه ساعتی آغاز و چه زمانی پایان پیدا کند؟

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرگزاری موج با ابراز نگرانی از روند افزایشی ابتلا و فوتی های ناشی از کرونا در کشور در پاسخ به این سوال که چرا تنها در این ۵ شهر محدودیت های ترددی اعمال شده است گفت: با اینکه در حال حاضر تقریبا کل استانها و شهرستانهای کشور در شرایط قرمز کرونایی قرار دارد اما به هر حال با صلاحدید کارشناسان وزارت بهداشت برای تعطیلات پیش رو محدودیت رفت و آمد در کلان شهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه پیشنهاد شده است.

جهانپور با ذکر اینکه مسلما هر نوع تصمیمی در این حوزه، جهت اجرا باید به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا برسد گفت: با توجه به موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا و ابلاغ آن، این مقررات منع رفت و آمد و محدودیت تردد و سفر بویژه برای سه روز تعطیل پیش رو اعمال خواهد شد. وی در خصوص ساعت آغاز و اعمال این محدودیت های ترددی در این ۵ شهر نیز گفت: این محدودیت‌ها از ساعت ۲۴ امشب (چهارشنبه) قطعا باید  اعمال شود و تا ظهر روز یکشنبه بعد از تعطیلات ادامه خواهد داشت.

وی همچنین در خصوص اینکه آیا این محدودیت ترددی شامل تمامی خودروها می شود یا خیر؟ نیز گفت: این محدودیت ها تنها برای خودروهای شخصی در نظر گرفته شده است.

اما علاوه بر این سخنان، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در صفحه توئیتر خود با انتشار دو توئیت، بر لزوم ایجاد محدودیت در سفرها و برخورد قانونی با متخلفین تاکید کرد و نوشت : "کاهش شیوع کرونا و مرگ‌ و میر ناشی از آن تا اطلاع ثانوی مستلزم محدودیت در سفرها، تجمعات و ترددهای غیر ضروری و استفاده همگانی و اجباری ماسک و برخورد حاکمیتی، قانونی با متخلفین است.

 یکی مرد جنگی، به از صدهزار..."

همچنین جهانپور در توییت دیگری نیز نوشت: "بدون اعمال محدودیت و بدون استفاده از ابزارهای قانونی و حاکمیتی برای توقف سفرها و ترددهای غیرضروری و اجباری کردن رعایت شیوه نامه های بهداشتی و استفاده همگانی از ماسک، وضعیت قرمز که سهل است، باید در انتظار پاییز سیاه بود.

ما و شما اگر رودربایستی داریم، اما کرونا با کسی شوخی ندارد"

اما یا این وجود همچنان جزییات این خبر نامشخص بود. اینکه آیا این محدودیت ها برای مالکان خودروهای این ۵ شهر نیز صادق است و یا اینکه آیا قرار است در داخل شهرها نیز تردد خودروها ادامه داشته باشد. اما خبر منتشر شده آنچنان پر ابهام و پر شائبه بود که سرانجام علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت را بر آن داشت تا در توییترش درباره جزییات طرح منع آمد و شد در ۵ شهر کشور بنویسد:

* تنها خودروهای سواری با پلاک هر شهر اجازه ورود به همان شهر را دارند.

* این خودروها مجاز به خروج از شهر نیستند.

* خودروها با پلاک شهر دیگر که قصد ورود داشته باشد، تنها با ارائه کارت ملی و احراز سکونت می‌توانند وارد شوند.

قرنطینه ای فقط برای جاده ها

دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز بعد از این توئیت در خبری تنظیم شده از سوی وزارت بهداشت که برای رسانه ها ارسال شد گفت: همانطور که بارها به اطلاع رسانده‌ایم میان افزایش تردد وسایل نقلیه در جاده‌های کشور با شروع پیک بیماری کرونا رابطه معناداری وجود دارد. با توجه به تعطیلات پیش رو و اهمیت پرهیز از هرگونه سفر در شرایط حساس همه‌گیری بیماری در کشورمان با پیشنهاد وزیر محترم بهداشت و موافقت و ابلاغ رئیس جمهور محترم، ممنوعیت هر نوع سفر از مبدا و یا به مقصد شهرهای تهران، کرج، اصفهان، مشهد و ارومیه از ساعت ۲۴ امشب اعمال خواهد شد.

وی افزود: سفر از این شهرها یا به این شهرها تا ظهر یکشنبه هفته‌ آینده ممنوع خواهد بود. لازم به توضیح است محدودیت ارتباطی مربوط به مسافرت‌های درون‌شهری نیست و اعمال محدودیت قانونی فقط مربوط به سفرهای بین شهری از مبدا یا مقصد این شهرهاست.

لاری توضیح داد: با توجه به شرایط بیماری کووید ۱۹ در کشومان ممکن است این محدودیت شامل شهرها و استان‌های دیگر شود. درخواستمان از هموطنانمان این است که از هرگونه اقدام به سفر در تعطیلات پیش رو خودداری کنند و با رعایت حداکثری پروتکل‌ها شاهد توقف شیوع گسترده بیماری در کشور باشیم.

با این وجود و در حالیکه تنها چند ساعت تا آغاز اعمال محدودیت های ترددی در این ۵ کلانشهر باقی مانده است، هنوز هیچ دستوری برای ناجا به عنوان مجری اصلی این طرح صادر نشده است. سرهنگ احمد خسروی،  رئیس مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات ناجا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج در این خصوص گفت: هنوز هیچ نامه یا دستوری در این زمینه به دست ما نرسیده است. بنابراین ما نیز از جزییات آن اطلاع چندانی نداریم. اما چنانچه دستوری صادر شود آماده ایم تا با تمام توان مطابق دستور صادره، وارد عمل شویم و ورودی و خروجی های این  ۵ شهر را کنترل نماییم.

بدین ترتیب به نظر می رسد چنانچه دولت و ستاد ملی کرونا و وزارت کشور دست نجنبانند؛ شاید این طرح اصلا اجرایی نشود! ضمن آنکه عدم ابلاغ دستور العمل به دستگاه های ذیربط این سوال را پیش می آورد که آیا قرار است طرح اعمال محدودیت تردد به هر دلیلی لغو شود؟

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها