موج
کدخبر : ۳۴۴۴۹۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344497

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه زمان برگزاری آزمون کارشناسی رسمی دادگستری را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: همراه داشتن ماسک شرط ورود به جلسه آزمون است و با توجه به اعلام ستاد کرونا و الزامات سازمان سنجش به عنوان برگزار کننده آزمون، داوطلبان برای صیانت از سلامتشان باید حتما وسایل لازم بهداشتی را به همراه داشته باشند.

وی افزود: همراه داشتن ماسک شرط ورود به آزمون است و داوطلبان باید ماسک ذخیره هم با خود به همراه داشته باشند و داشتن حداقل دو ماسک لازم است، همچنین به همراه داشتن دستکش و الکل هم توصیه می‌شود.

وی بیان کرد: داوطلبان به «کارشناسی» به عنوان «شغل» نباید نگاه نکنند؛ کارشناس رسمی به مثابه قاضی تخصصی است و اگر هدفتان کسب درآمد و اختیار کردن شغل است، توصیه می‌کنم آزمون ندهید، اما اگر خواهان کمک به عدالت و استیفای حق هستید و هدفتان خدمت رسانی است، از شما می‌خواهم که در آزمون شرکت کنید.

آزمون به تعویق نمی‌افتد/ دو دقیقه زمان برای هر تست

بهادری جهرمی گفت: آزمون کارشناسی قوه قضاییه که قرار است ۲۰ شهریور ماه برگزار شود، مربوط به سال ۹۸ است و به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است، لذا آزمون در موعد مقرر برگزار خواهد شد و دیگر به تعویق نمی‌افتد و علاوه بر آن ۶۶ هزار نفر در آزمون ثبت نام کرده‌اند.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه افزود: در کم جمعیت‌ترین استان‌ها حدود ۵۰۰ نفر شرکت کرده‌اند و در تهران به عنوان پرجمعیت‌ترین حوزه، حدود ۱۷ هزار داوطلب شرکت کرده‌اند و شایان ذکر است آزمون به صورت سراسری در تمام مراکز استان‌ها برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: مدت زمان آزمون برای تمامی رشته‌ها ۱۱۰ دقیقه است و فنی مهندسی‌ها به ۵۵ تست پاسخ خواهند داد و غیرفنی مهندسی‌ها به ۶۵ تست پاسخ می‌دهند، همچنین فرصت پاسخگویی برای هر تست فنی مهندسی با توجه به محاسبات، دو دقیقه و برای سایر رشته‌ها کمتر از دو دقیقه است.

به همراه داشتن جزوه و ماشین حساب مجاز نیست

بهادری جهرمی اظهار کرد: تمامی رشته‌ها در آزمون، ابتدا به ۱۰ سوال عمومی (حقوقی) پاسخ می‌دهند و سپس فنی مهندسی‌ها ۴۵ تست را پاسخ می‌دهند و غیرفنی مهندسی‌ها هم به ۵۵ تست جواب خواهند داد.

وی گفت: سوالات عمومی، اطلاعاتی است که هر کارشناس باید آن‌ها را بداند؛ از جمله قوانین و مقررات ناظر به کارشناسی که در قانون کارشناسان، آیین نامه اجرایی مرکز و آیین دادرسی آمده است و پیش از این کتابی را در مرکز با عنوان «برگزیده قوانین و مقررات کارشناسی» منتشر کرده‌ایم که داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز یا انتشارات پژواک عدالت آن را تهیه کنند. به همراه داشتن کتاب و جزوه و ماشین حساب برای هیچ یک از رشته‌ها مجاز نیست.

بهادری جهرمی تصریح کرد: روزهای دوشنبه و سه شنبه کارت‌های ورود به جلسه در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد.

امکان داشتن همزمان پروانه وکالت و کارشناسی وجود ندارد

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: با توجه به مقررات هیأت نظارت مرکز، امکان داشتن همزمان پروانه وکالت و پروانه کارشناسی ممکن نیست، البته چه وکلایی که از مرکز پروانه دارند و چه وکلایی که از کانون پروانه دارند، می‌توانند در آزمون کارشناسی شرکت کنند، اما هنگام دریافت پروانه کارشناسی باید از اشتغال بهار وکالت انصراف دهد داشتن همزمان دو پروانه کارشناسی در دو رشته مختلف هم ممکن نیست و متقاضیان نقل و انتقال نیز می‌توانند صورت‌ها کسب نمره لازم برای حوزه مورد تقاضا، به آن حوزه منتقل شوند. همچنین در صورت کسب نمره لازم در رشته مورد تقاضا، یک کارشناس می‌تواند با شرکت در آزمون رشته کارشناسی خود را عوض کند.

برای قبولی، موفقیت در دو مرحله تستی و شفاهی شرط است

وی بیان کرد: آزمون علمی دو مرحله‌ای تستی و شفاهی است. برای قبولی در آزمون، موفقیت در هر دو مرحله شرط است. در صورت قبولی در مرحله تستی و دعوت به مصاحبه، حقی برای کسی ایجاد نمی‌شود، پس از قبولی در مرحله دوم آزمون و مثبت بودن استعلامات و طی سایر مراحل، پروانه کارآموزی کارشناسی صادر می‌شود. مطابق آیین نامه اصلاحی دوره کارآموزی کارشناسی یک ساله است و ظرفیت حوزه‌ها مشخص شده است. با توجه به مصوبه هیأت نظارت، امکان افزایش ظرفیت نیست. تکمیل ظرفیت هم به کسب نمره و امتیاز لازم منوط است. حد نصاب ۱۲ از ۲۰ با احتساب ترازگیری است.

نتایج مرحله اول دو ماه دیگر اعلام می‌شود

بهادری جهرمی گفت: نتایج مرحله تستی آزمون حدودا ۲ ماه بعد از آزمون اعلام خواهد شد. کل فرآیند آزمون کارشناسی رسمی حدود یک سال به طول می‌انجامد. به داوطلبانی که مدارکشان ناقص است، در صورت پذیرش در آزمون فرصت مجدد برای تکمیل مدرک داده می‌شود و همچنین سهمیه ایثارگران مطابق قانون، ۳۰ درصد ظرفیت در هر آزمون البته به شرط کسب حداقل ۷۰ درصد حدنصاب آزمون است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها