موج
کدخبر : ۳۴۳۴۶۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-343468

سازمان هواشناسی در اطلاعیه خود نسبت به وقوع رگبار باران در استان های جنوبی هشدار نارنجی داد.

به گزارش خبرگزاری موج، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است: امروز (۵ شهریور) رگبار باران و رعد و برق گاهی همراه با تندبادهای لحظه‌ای و با احتمال تگرگ در جنوب سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی کرمان به ویژه ارتفاعات مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط جوی فردا (۶ شهریور) در نیمه جنوبی کرمان به ویژه ارتفاعات مرکزی و جنوب و شرق فارس دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، آبگرفتگی و برخورد صاعقه وجود دارد. از این‌رو از اتراق، تردد و چرای دام در بستر و حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها و صعود به ارتفاعات خودداری شود. بازگشایی آبراه‌ها و تعویق برداشت محصولات کشاورزی به بعد از بارندگی از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

این سازمان همچنین در هشدار زرد رنگی از رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران و رعد و برق، وزش بادشدید موقتی بویژه دربعد ازظهر و اوایل شب و تندبادهای لحظه‌ای با احتمال خیزش گرد و خاک در برخی مناطق خبر داده است.

بر اساس این هشدار امروز (۵ شهریور) این شرایط جوی در ارتفاعات هرمزگان و شرق و جنوب شرق فارس و روز پنجشنبه (۶ شهریور) در ارتفاعات هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه (۷ شهریور) رگبار و رعد و برق در ارتفاعات هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب و شرق فارس ادامه دارد.

سازمان هواشناسی در ادامه هشدار خود تاکید کرده است که احتمال آبگرفتگی، برخورد صاعقه و احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها وجود دارد. از این‌رو در ترددها احتیاط شود. پرهیز از چرای دام و اتراق در بستر و حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها، کنترل و بازگشایی آبراه‌ها و برداشت محصولات کشاورزی بعد از بارندگی از توصیه‌های دیگر سازمان هواشناسی است.

زمانی که سازمان هواشناسی هشدار زرد رنگ صادر می‌کند به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها