موج
کدخبر : ۳۴۲۹۹۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342994

در پی بالا رفتن خشونت‌های خیابانی؛

فضاهای مجازی استانی و کشوری این روزها مملو از تصاویری از گوشه‌کنار خیابان‌های کرمانشاه است، واقعیات تلخ جولان اراذل‌ و اوباش کرمانشاه که دست‌به‌دست می‌چرخد...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، فضاهای مجازی استانی و کشوری این روزها مملو از تصاویری از گوشه‌کنار خیابان‌های کرمانشاه است، واقعیات تلخ جولان اراذل‌  واوباش کرمانشاه که دست‌ به‌ دست می‌چرخد و نه‌تنها رعب و وحشت را در دل شهروندان ایجاد می‌کند بلکه به‌نوعی با شکسته شدن قبح این‌گونه اقدامات وحشیانه، عرصه جولان دادن را برای دیگر اراذل و اوباش بازکرده و برایشان مبدل به اقداماتی سرگرم‌کننده جهت خودنمایی شده است.

نکته مهم در باب بررسی جامعه‌شناختی آسیب‌های جولان اراذل‌ و اوباش، بروز رفتارهای خشونت‌آمیزی است که متأسفانه به دلایل مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... به‌سرعت در حال شیوع است و چیزی که در این‌ بین واضح است، توجه به این مهم می‌باشد که تنها با قوه قهریه و به زور بگیر و ببند، نمی‌توان چهره خشونت و کم کردن حضور اراذل‌ و اوباش را از جامعه زدود.

چهره پسری که نشسته و چند نفر به ‌زور کتک، موبایل و لوازم شخصی‌اش را می‌گیرند و به‌راحتی از صحنه با یک ماشین فرار می‌کنند...

خانمی میان‌سال که در روز روشن دریکی از خیابان‌های فرعی راه می‌روند و چند نفر به‌زور تهدید کیف و اموالش را گرفته و با موتور فرار می‌کنند...

در میانه فریادها و عربده‌ها کسی چیزی نمی‌فهمد جز مشتی کلمات زشت و عبارات بی‌سروته و نامفهوم که از ته حنجره‌شان برمی‌آید و تبدیل به صداهای وحشتناکی می‌شود که هول و هراس به دل می‌اندازد، این‌همه عصبانیت و خشونت از چیست؟ مبادا کاری دست خود دهند!

پخش ویدئویی از حمله چند مرد جوان به فروشگاهی در شهر کرمانشاه که با خشونت هرچه تمام اقدام به تخریب اموال موجود و ضرب و شتم صاحبان فروشگاه می‌کنند...

واقع امر این است که بیشتر ما روزانه دور و برمان شاهد بی‌قراری‌ها، عصبانیت‌ها، از کوره در رفتن‌ها یا به عبارتی کاهش آستانه تحمل مردم و نیز خود هستیم، به‌طوری‌که با بی‌اهمیت‌ترین و کم جلوه‌ترین موضوع که می‌توان با صبر و بی‌اعتنایی و گذشت از کنار آن عبور کرد، بگو مگوها، کشمکش‌ها، جدال‌ها و دعواهای شدید شکل می‌گیرد و گاهی منجر به شرایط جبران‌ناپذیری می‌شود و اتفاق‌هایی رخ می‌دهد که زندگی افراد درگیر را نابود می‌کند.

بنا بر تعریف، خشم آن دسته هیجان‌های منفی به شمار می‌رود که در بیشتر مواقع افراد به خاطر احساسات زودگذر و تحت تأثیر برخی محیط‌های اجتماعی دست به عملی می‌زنند که ممکن است در ادامه مشکلات فراوانی برای آنان ایجاد کند و در این‌ بین جامعه‌شناسان و روان‌پزشکان ارتباط کاهش آستانه تحمل منجر به خشم را با اتفاقات جامعه همچون بیکاری، بی‌عدالتی، مشکلات اقتصادی، فاصله و شکاف میان درآمدها و مخارج خانواده، فاصله طبقاتی، اضطراب و افسردگی و غلبه سیاسی بر اجتماع و فرهنگ می‌دانند.

دکتر علیرضا حسینی تبار، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در این زمینه ابراز داشت: «زمانی در ارتباط با پدیده‌هایی مانند خشونت صحبت می‌کنیم، مانند سایر پدیده‌ها از یک منظر به‌عنوان آسیب می‌توان آن‌ها را دید، اما زمانی که تعدد و تنوع یک پدیده در جامعه زیاد می‌شود، دیگر به آن نمی‌توان آسیب گفت، بلکه تبدیل به مسئله اجتماعی می‌شود.

وی با بیان اینکه خشونت فیزیکی بالاترین سطح خشونت عینی است که در جامعه ما به شکل آماری در سطح بالا و نگران‌کننده رو به افزایش است، اظهار داشت: فضای مجازی چیزی که در لایه‌های زیرین جامعه وجود داشته را نشان می‌دهد و عیان می‌کند و درواقع اشکال از فضای مجازی نیست بلکه اشکال در سطح جامعه است که با کنش‌های ریز و درشت در آن باعث بروز همه‌روزه انواع و اقسام واکنش‌ها تحت عنوان خشونت می‌گردد.»

فرحناز نوبخت راد، روان‌پزشک نیز در این خصوص پیامدهای بیماری‌زای فشارهای روانی بر فرد معتقد است: «اگر چند اتفاق هم‌زمان رخ داد و مغز فردی پردازش هم‌زمان آن را نتواند انجام دهد، صد درصد آستانه تحمل فرد پایین آمده و دچار اضطراب می‌شود.

وی با بیان اینکه خشم غریزه درونی است که از بدو تولد در نهاد انسان و بشریت وجود داشته است، اظهار داشت: اگر خشم به مرحله پرخاشگری برسد یعنی اینکه فرد غریزه درونی‌اش را کنترل نکند و بیرون بریزد، در واقع نمود بیرونی نامناسبی می‌یابد، بنابراین پرخاشگری می‌تواند کلامی، روانی و فیزیکی باشد.

این روان‌پزشک خاطرنشان کرد: به‌طور طبیعی غریزه خشم برای کاهش تکانه‌های بشر در درون انسان وجود دارد وقتی این تکانه‌ها زیاد شود تبدیل به پرخاشگری می‌شود و می‌گوییم آستانه تحمل پایین آمده است که با توجه به وضعیت موجود علت‌های مختلف دارد.

وی با بیان اینکه احساس عدم امنیت یکی دیگر از علت‌های درونی در ارتباط با خشونت است، اظهار داشت: احساس عدم امنیت و اینکه فردی نمی‌تواند بر خانواده کنترل داشته و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده فرزندان را به عمل برساند، این مهم می‌تواند موجب شده تا کنترل خود را از دست دهد.»

نکته حائز اهمیتی که پلیس و دستگاه قضایی به‌عنوان دو بال مهم ایجاد امنیت در سطح جامعه شبانه‌روز با آن درگیر هستند و با انواع راهکارهای قهری و بازدارنده سعی در کم کردن آن در کرمانشاه دارند اما بنا بر اذعان خودشان جلوگیری از بروز رفتارهای خشونت‌آمیز باید در دستور کار دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد.

«رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه با اشاره به رفتار غیرانسانی برخی افراد در خیابان‌های شهر کرمانشاه و انعکاس آن در فضای مجازی، هشدار داد: دستگاه قضایی رفتار برخی هنجارشکنان را هرگز برنمی‌تابد و به‌شدت با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

پرویز توسلی‌زاده افزود: این رفتارهای ناپسند و نابخردانه که توسط عده‌ای اوباش اتفاق می‌افتد سبب می‌شود نام این شهر بر سر زبان‌ها بیفتد، ازاین‌رو دستگاه قضا ضمن برخورد سریع و بدون اغماض با بانیان این‌گونه اتفاقات خشن در سطح جامعه، از متولیان فرهنگی می‌خواهد که به‌سرعت و به‌صورت نهادینه و از پایه رفتارهای هنجار پذیر و فرهنگی را آموزش داده و فکری اساسی بکنند.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه نیز در نشستی با اشاره به درگیری عده‌ای از اراذل‌ و اوباش دریکی از خیابان‌های شهر کرمانشاه، تأکید کرد: دادستانی هرگز چنین رفتارهایی را تحمل نمی‌کند و تمام توان خود را برای برخورد با عوامل حوادث این‌چنینی و مجازات آن‌ها به کار می‌گیرد.

شهرام کرمی با بیان این مطلب که متأسفانه چندساعتی پس از وقوع این درگیری فیلم آن به‌سرعت در فضای مجازی منتشر شد و نگرانی‌هایی را بین شهروندان ایجاد کرد، اعلام داشت: انجام چنین اقداماتی در جامعه مغایر با فرهنگ عمومی و موجب رعب وحشت و کاهش احساس امنیت در میان شهروندان است.»

«رئیس نیروی انتظامی کرمانشاه نیز خط قرمز پلیس در سال جاری را برخورد با اراذل‌ و اوباش عنوان کرد و گفت: بسیاری قلیان سراها که مرکز عمده تجمع این افراد است، با توجه به دستورالعمل ستاد کرونا پلمپ شده است و قطعاً پلیس با افرادی که بخواهند نظم و آرامش جامعه را برهم بزنند برخورد سخت و قاطعانه‌ای خواهد داشت.»

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها