موج
کدخبر : ۳۴۲۱۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-342108

خبرگزاری موج گزارش می دهد:

خطاهای پزشکان به ویژه در مرحله تشخیص بیماری موجب شده، سفرهای برون استانی برای درمان با شیب تند افزایش یابد.

 به گزارش خبرگزاری موج، با وجود اینکه طی یک دهه اخیر، امکانات پزشکی استان های دیگر کشور بغیر از تهران چندین برابر افزایش یافته است، اما همچنان سفرهای برون استانی برای درمان به دلیل عدم اعتماد به عملکرد پزشکان ادامه دارد.

بخشی از شکایات واصله به رسانه‌ها به سهل انگاری در تشخیص درست بیماری، سهل انگاری در درمان بیمار و حتی کوتاهی در مراقبت‌های پزشکی مربوط است که بررسی ها برای اردبیل نشان می‌دهد این معضل در اردبیل رو به افزایش است.

با وجود انعکاس بسیاری از شکایات مردمی، همواره طرح توضیحاتی که اغلب قانع کننده نیست، موجب شده تا موضوع خطاهای پزشکی به صورت جدی زیر تیغ بررسی نهادهای ناظر قرار نگیرد. این در حالی است که گاهی برخی خطاها به قیمت جان یک شهروند و یا صدمه جبران ناپذیر جسمی به او منتهی می‌شود.

**پزشکان متخصص ۵ دقیقه هم وقت ندارند

یکی از مهمترین گلایه های شهروندان اردبیلی از روند ویزیت بیماران است. هر چند علوم پزشکی، پزشکان را ملزم کرده است تا بیماران را به صورت مجزا پذیرش کرده و وقت و زمان مناسب برای تشخیص بیماری وی اختصاص دهند اما عملا این موضوع رعایت نمی‌شود.

به ویژه در حوزه پزشکان متخصص و فوق تخصص، انباشت بیمار در مطب‌ها موجب می‌شود گاهی پزشک حتی ۵ دقیقه وقت برای بیماری که از قضا هزینه ویزیت قابل توجهی هم پرداخت کرده صرف نکند.

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: یکی از متخصصان بنام اردبیل دو درب در مطب خود دارد که یک در ورودی و یک در خروجی برای اتاق پزشک تعبیه شده و هنوز بیمار داخل اتاق خارج نشده از در ورودی بیمار دیگر را راه می‌دهند.

فریبا محمدزاده تصریح کرد: این در حالی است که اغلب مردم دوست ندارند در مورد بیماری خود در حضور بیمار دیگرصحبت کنند و این موضوع به ویژه برای خانم‌ها آزاردهنده است.

بارها پیش آمده که پزشک اصرار کرده هر چه زودتر مشکل را بگوید و وقت تلف نکند در حالی که هزینه معاینه قابل توجه است و شاید برخی شهروندان حتی به سختی آن را تامین می‌کنند.

**خطا در روند تشخیص پزشکان عجول

این موضوع موجب شده است تا خطاهای پزشکی در زمان تشخیص افزایش یابد و گاهی بیماری سرطانی به نام نوع دیگری از بیماری بستری شود.

یکی از شهروندان با اشاره به اینکه تشخیص غلط به ویژه در بیمارستان‌های دولتی به کررات دیده می‌شود، افزود: به حدی سرپزشک و پرستار شلوغ است که وقت کافی برای بیمار ندارد.

محمود حمزه زاده تصریح کرد: گاهی در بیمارستان حتی باید مدت ها منتظر حضور پزشک و پرستار ماند و بعد از معاینه هم سریعا تشخیصی را می‌گویند و می‌روند؛ برخی پرستاران رفتار نامناسبی دارند و گاهی حتی انجام مراقبت‌ها را به همراه بیمار واگذار می کنند.

وی با اشاره به تجربه تشخیص نادرست توسط یکی از اقوام خود اظهار کرد: متاسفانه بعد از اعتراض پزشک حتی حاضر به قبول آن نشد و به شدت برخورد کرد.

در پاسخ به اینکه تا چه حد خطاهای پزشکی زمان تشخیص بیماری در اردبیل مورد تائید است، معاون فنی نظام پزشکی استان اردبیل گفت: نمی‌توانم پاسخ قطعی بدهم و آمار دقیق در اختیار نیست.

مجید محمد غریبانی که معتقد است پرونده خطاهای پزشکی با افزایش محسوس همراه نیست، تصریح کرد: تشخیص بیماری مراحلی دارد که باید طی شود. گاهی مثلا بیمار با یک آزمایش، تشخیص را تمام شده می‌داند در حالی که ممکن است آزمایش فقط به یکی از سوالات پزشک پاسخ دهد و لازم است نمونه برداری انجام شود.

وی با تائید ضمنی ضرورت توجه هر چه بیشتر برخی پزشکان به مراحل تشخیص متذکر شد: لازم است خود بیماران هم در روند تشخیص بیماری با پزشک همکاری لازم را داشته باشند.

**زنان و زایمان در صف اول خطاهای پزشکی

غریبانی همچنین در خصوص اینکه کدام حوزه‌های پزشکی بیشترین پرونده‌های شکایت را به خود اختصاص داده است، افزود: بیشترین بخشی که شکایت‌ها از آن واصل می‌شود، بخش جراحی است که بیشتر زنان، بیهوشی، زیبایی، دندان پزشکی و گوش و حلق و بینی مشاهده می‌شود.

معاون فنی و نظارت نظام پزشکی استان اردبیل معتقد است رسیدگی به تخلفات پزشکان در اردبیل با نهایت دقت و مراقبت انجام می‌شود و ۹۰ درصد رأی‌های صادره در اردبیل در هیئت عالی انتظامی پزشکی مورد پذیرش است.

غریبانی گفت: معاونت درمان لازم است خطاهای پزشکی به ویژه در بخش تشخیص را احصا کند.

این اظهارات در حالی است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل حاضر به ارائه آمار و عملکردی از معاونت درمان در خصوص خطاهای پزشکی نشد.

شهرام حبیب زاده در پیگیری مکرر در خصوص خطاهای پزشکی به مورد به خصوصی اشاره نکرد و به درستی مشخص نیست که آیا این سکوت به معنی پذیرش افزایش خطاهای درمانی در اردبیل است؟

در عین حال مدیرکل سابق پزشکی قانونی اردبیل بیشترین میزان خطاهای پزشکی و پرونده های شکایت واصله را مربوط به رشته زنان و زایمان عنوان کرده بود.

حامد پورعزیز قبل از ترک پست خود، تصریح کرده بود که مرجع رسیدگی به خطاهای پزشکی، به تشخیص دادستان به عهده نظام پزشکی است و بیشترین پرونده ها مربوط به زنان و زایمان و در ادامه مربوط به جراحی عمومی است.

وی با بیان اینکه خطاهای پزشکی در چند گروه تقسیم بندی می‌شود افزود: از جمله بی‌ مبالاتی، بی‌احتیاطی، عدم مهارت و عدم التزام منجر به بروز خطا می‌شود.

با توجه به حساسیت این موضوع انتظار خبرگزاری موج به عنوان تریبون مردم این استان حساسیت هرچه بیشتر نهادهای ناظر به خطاهای پزشکی و رسیدگی سریع به شکایات مردمی و برخورد جدی و بدون اغماض با پزشکان خطاکار است. تا در حالی که اردبیل خود می‌تواند به قطب درمانی شمال غرب کشور تبدیل شود، به دلیل بی مبالاتی تعدادی از پزشکان، بیماران خود را راهی استان‌های دیگر نکند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها