موج
کدخبر : ۳۴۰۳۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-340302

حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی ظهر امروز با حضور حجت الاسلام منتظری به سمت معاون اول دادستان کل کشور منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مراسم معارفه معاون اول دادستان کل کشور با حضور حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور، بختیاری دادیار دادسرای دیوان عالی و رئیس دفتر دادستان کل، معاونین، مشاورین و و دادیاران دادستانی کل برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور در این مراسم با تبریک اعیاد خجسته قربان و غدیر و میلاد با سعادت حضرت امام هادی (ع) معارفه معاون اول دادستان کل را در این ایام به فال نیک گرفت و گفت: از حضور شما در این مراسم تقدیر و تشکر می‌کنم و امیدوارم خداوند متعال توان مضاعف دهد که بتوانیم بیش از گذشته به نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت کنیم.

این مقام قضائی در ادامه به حدیثی از امام هادی (ع) اشاره کرده و گفت: حضرت امام هادی علیه السلام می‌فرمایند: " اُذکُر حَسَراتِ التَّفریطِ بِأَخذِ تَقدیمِ الحَزمِ: به جای حسرت و اندوه برای عدم موفقیت‌های گذشته، با گرفتن تصمیم و اراده قوی جبران کن".

وی در تبیین این حدیث اظهار کرد: همه ما در عرصه کار و زندگی دچار قصور و کوتاهی شده‌ایم؛ لذا وقتی که یک انسان منصف به دادگاه درونی خود یعنی وجدانش می‌نگرد از این قصور و کوتاهی‌ها افسوس می‌خورد و متأسف می‌شود. اما امام بزرگوارمان در این حدیث یک راه حل برای این افسوس‌ها بیان فرموده و آن این است که با گرفتن تصمیم قاطع گذشته خود را جبران کنیم؛ لذا انسان وقتی متوجه شد که دچار غفلت یا قصور شده است باید تصمیم قاطع بگیرد که دیگر آن را تکرار نکند و به دنبال جبران آن کوتاهی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان کرد: همه باید به خود متذکر شویم که این پست و مقام و مسئولیت‌ها دائمی نبوده و مقطعی است. جایگاه و وظایف در دادستانی کل کشور هم بسیار خطیر، سنگین و حساس است و این سنگینی کار، بار مسئولیت ما را دوچندان می‌کند.

دادستان کل کشور ادامه داد: اگر ما بخواهیم یک دادستانی مقتدر و قوی داشته باشیم باید نیروهای توانمند و مسئولیت پذیر را در آن داشته باشیم و دادستانی مقتدر میسر نخواهد شد مگر توسط افراد آن و اقدامات ایشان؛ لذا شما معاونین، مشاورین، دادیاران و قضات هستید که به این مجموعه جایگاه و اقتدار می‌بخشید و انجام وظایف محوله در چارچوب قانون است که این صلابت و شایستگی را محقق خواهد کرد.

وی افزود: کار در دادستانی کل به نحوی است که همه باید دست به دست یکدیگر دهیم تا تکالیف انجام شود. به تنهایی نمی‌توان کاری را پیش برد مگر با همفکری، همکاری و هم افزایی. اکنون در جایگاهی هستیم که مسئولیت سنگینی بر عهده ما نهاده شده و لازم است وظایف را به صورت جمعی پیش ببریم.

این مسئول عالی قضائی به موضوع تحول هم اشاره داشته و گفت: مسئله تحول که اکنون به صورت جدی در دستگاه قضائی دنبال می‌شود خواسته و مطالبه مقام معظم رهبری، ریاست قوه قضائیه و مردم است. ما حدود ۴۰۰ دادستان در سراسر کشور داریم و تحول در دستگاه قضائی محقق نخواهد شد مگر با اقدامات و تلاش‌های همه این عزیزان و خدمتگزاران.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی دادستانی کل کشور احیای حقوق عامه است گفت: احیای حقوق عامه از جمله وظایفی است که قانون اساسی صراحتاً به آن اشاره کرده و اجرای آن را متوجه ما دانسته است. این مسئولیت در دو سه سال اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته است و وظیفه ماست که عقب ماندگی و کوتاهی‌های موجود در این سال‌ها را جبران کنیم؛ لذا کار در این حوزه بسیار زیاد است و باید در هر جایگاهی که هستیم به این مسئله توجه کافی داشته باشیم.

دادستان کل کشور مسئله کار جهادی را هم مورد توجه قرار داد و گفت: کار در نظام جمهوری اسلامی و بخصوص در دادستانی کل به گونه‌ای نیست که بشود به ساعات کار اداری بسنده کرد بلکه باید به صورت شبانه روزی و البته جهادی کار را دست گرفت و پیش رفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از تلاش‌ها و خدمات حجت الاسلام والمسلمین مصدق در دوران مسئولیتشان در سمت معاون اول داستانی کل اظهار کرد: حجت الاسلام و المسلمین مصدق در دوران مسئولیتشان در جایگاه معاون اول خدمات ارزنده‌ای داشتند از جمله اینکه تلاش زیادی نمودند که دادیاران در شعب دیوان عالی حاضر شوند و در رسیدگی به پرونده‌ها تأثیر مناسب دادیاری را داشته باشند.

این مقام قضائی تصریح کرد: بحمدالله فرد شایسته و شجاع و انقلابی دیگری اکنون در این جایگاه قرار می‌گیرند که دارای صفات و محسنات متعددی هستند و امیدواریم حجت الاسلام والمسلمین سید محسن موسوی که از حالا به عنوان معاون اول دادستانی کل کشور به نظام جمهوری اسلامی خدمت خواهند کرد، راه و مسیری که قبلاً ریل گذاری شده است را با سرعت و قاطعیت دنبال کنند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید محسن موسوی معاون اول دادستان کل کشور اظهار کرد: دین مبین اسلام برای تمام بشریت و حیات اجتماعی انسان‌ها برنامه جامع و کاملی دارد و نمونه کامل این انسانیت را می‌توان ائمه اطهار (علیهم السلام) دانست.

وی گفت: وقتی یک جامعه شکل می‌گیرد عقاید و نظرات مختلفی در آن مطرح می‌شود که برای اجرای درست قانون و مقررات نیازمند ضمانت اجرا هستیم تا جامعه دچار اختلاف و گرفتاری نگردد.

این مقام قضائی تصریح کرد: در این رابطه اسلام بابی دارد به اسم قضا و قضاوت که پشتوانه اجرای قانون می‌باشد. در کشور ما هم قوه قضائیه و دادستانی کل کشور ضمانت اجرای قوانین است تا جامعه در پرتو این ضمانت اجرا به اهداف و ارزش‌های انقلاب اسلامی دست یابد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی ادامه داد: یکی از وظایف اصلی دادستانی کل بحث احیای حقوق عامه است. خوشبختانه در این رابطه تلاش‌های بسیار خوبی صورت گرفته که لازم است با قدرت و سرعت بیشتری این مسیر طی شود.

معاون اول دادستان کل کشور تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که لازم است در دادستانی کل پیگیری شود بحث شناسایی و حمایت از قضات و دادیاران جوان و شجاع است که در دادسراهای سراسر کشور در حال خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. قطعاً اگر با استفاده از ظرفیت این نخبگان در هر شهر و استانی اتاق‌های فکری تشکیل شود مشکلات و آسیب‌های اجتماعی آن منطقه کمتر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در امر مبارزه با مواد مخدر، فضای مجازی، حقوق عامه، مشکلات اقتصادی و … کارهای زیادی وجود دارد که ان شالله بتوانیم با برنامه‌ریزی، همفکری و مشورت با همکاران عزیز در دادستانی کل گام‌های مؤثری را در راستای اهداف از پیش تعیین شده برداریم.

گفتنی است در پایان این مراسم از زحمات و تلاش‌های حجت الاسلام و المسلمین مصدق تقدیر و حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی که پیش از این قائم مقام رئیس کل دادگستری فارس بود، با دریافت ابلاغ به سمت معاون اول دادستان کل کشور منصوب شد

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها