موج
کدخبر : ۳۳۸۸۰۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338803

گزارش موج از جدیدترین چالش پیش روی آموزش و پرورش:

بعد از چالش های متعددی که آموزش و پرورش در مورد اجرای طرح شاد، برگزاری امتحانات دانش آموزان، ثبت نام سال جدید و... داشته است، این بار با چالشی در خصوص موضوع الزام دانش آموزان به استفاده از لباس های فرم در زمان حضور در کلاس های مجازی برخورد کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، انگار قرار نیست آموزش و پرورش یک ماه را بدون تنش و چالش پشت سر بگذارد. اینبار ماجرا از زمانی آغاز شد که مدیرکل اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش در یک برنامه تلویزیونی با تاکید بر الزام استفاده از لباس فرم برای دانش آموزان در سال تحصیلی جدید، اعلام کرد: الان شرایط ویژه است و همانطور که اعلام شده در جایی که شرایط به خاطر انتشار کرونا قرمز باشد، طبق پروتکل ها دانش آموزان به مدرسه نمی روند، اما همین الان هم دانش آموز موظف است با لباس رسمی و با رعایت موارد در کلاس‌های آنلاین شرکت کند و ارتباط رسمی را حفظ کند.

 نورعلی عباسپور درباره تهیه لباس فرم برای دانش آموزان گفت: در آیین نامه اجرایی مدارس که در دستور کار مدیران مدارس است، به صراحت آمده که تصمیم گیری در مورد لباس فرم دانش آموزان با شورای مدرسه است. در سال‌های گذشته هم هیچگونه اجباری برای تهیه لباس فرم نبود، اما چهارچوبی مشخص شده که با عرف جامعه مغایر نباشد و متناسب با فرهنگ دینی و ملی باشد.

وی در این برنامه البته اعلام کرد که تحمیلی برای خانواده ها نیست که حتما این نوع لباس تهیه شود اما ما معتقدیم که رنگ و دیگر موارد هم در تربیت بچه ها موثر است و این رنگ و سار موارد را شورای مدرسه تعیین می کند.

باز هم اعتراض مردم

این سخنان که بعد از آن بارها توسط خبرگزاری ها بازنشر شد اما با واکنش های فراوانی از سوی والدین همراه بود. مادر یکی از دانش آموزان مقطع متوسطه دخترانه در این باره به خبرگزاری موج گفت: مدیر مدرسه دخترم می گوید ما بچه های هر مقطع را با یک رنگ لباس می شناسیم، بنابراین چون دخترتان به کلاس بالاتری رفته باید لباس فرم همرنگ همان مقطع را بپوشد.

اما شاید مهمترین دلیل اعتراض والدین همین وضعیت وخیم اقتصادی است که در بسیاری از خانواده ها نیز متاسفانه حاکم است و خصوصا در این ماه‌های کرونایی که وخامت اوضاع نیز دو چندان شده است.

داریوش پدر یک پسر  ۱۱ ساله و یک دختر ۱۳ ساله است. وی در مورد این اظهار نظر مسئول یاد شده در خصوص پوشیدن لباس فرم در سرکلاس های مجازی گفت: من ماه‌هاست که به خاطر تعدیل نیرو از کار بیکار شده ام. حتی با وجودیکه همسرم هم شاغل است، نمی توانیم از پس اجاره خانه و هزینه های بچه ها و.... بر بیاییم، حالا چرا باید کلی پول بابت دو مانتو و لباس فرم جدید برای بچه هایم بدهم؟ آنهم در شرایطی که بچه ها باید از خانه و در جلوی کامپیوترهایشان، در کلاس های مجازی شرکت کنند.

یک دیگر از والدین هم در واکنش به این اظهارات گفت: آخر چرا در این وضعیت بلبشوی اقتصادی برای هر کدام از فرزندانمان ۳۰۰-۴۰۰ هزارتومان پول بدهیم تا آن را در خانه ها بپوشند؟ من اصلا فلسفه این کار را نمی فهمم. 

اینها تنها بخشی از صدها و یا شاید هزاران اظهار نظری بود که شهروندان در فضای مجازی در مورد ضرورت الزام دانش آموزان به استفاده از لباس های فرم داشتند. آنهم بخش مودبانه و تا حدودی مهربانانه آن!

این واکنش ها در عرض ۷۲ ساعت آنچنان بالا گرفت که مسئولان را وادار به موضعگیری نمود. بطوریکه مدیرکل دفتر اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش که خودش دلیل اصلی بروز این چالش جدید برای آموزش و پرورش بود در مصاحبه های بعدی خود تلاش کرد تا موضع گیری های ملایم تری را نسبت به این موضوع بگیرد.

نورعلی عباسپور، که تلاش می کرد تا این موضوع را به بهتر شدن کیفیت آموزش های دانش آموزان مرتبط کند در پاسخ به منتقدان خودش گفت: توصیه و تاکید ما مبنی بر اینکه کلاس درس آنلاین سر ساعت مشخصی شروع و قواعدی رعایت شود، کمکی به خانواده است که دانش آموز درسش را جدی بگیرد.

اصرار بر دستورالعملی شاید اشتباه!

عباسپور با تأکید بر اینکه در قوانین آموزش و پرورش این موضوع وجود ندارد که به خانواده‌ها خرید لباس فرم تحمیل ‌شود، اضافه کرد: اما از آن سو در بخش سلبی عنوان شده است که دانش‌آموز باید متناسب با شرایط فرهنگی و تربیتی برای مدرسه لباس بپوشد و از سوی دیگر معتقدیم لباس و رنگ لباس هم در تربیت فرزندان تأثیر دارد.

وی با بیان اینکه در شورای مدرسه، نماینده انجمن اولیا و مربیان حضور دارد، گفت: البته در شرایط فعلی و در صورتی که به دلیل کرونا امکان حضور دانش‌آموزان در مدرسه نباشد، دانش‌آموزان در کلاس‌های آنلاین شرکت می‌کنند و در این شرایط هم با لباس رسمی مدرسه حضور دارند.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در واکنش به این انتقاد که برخی مدارس برای لباس فرم دانش آموزان خود  ۳۰۰تا ۴۰۰ هزار تومان پول مطالبه کرده اند، گفت: در شرایط عادی که هیچ تحمیلی نیست و در شرایطی مانند کرونا که دانش‌آموزان زمان طولانی را تعطیل بودند حتما اجباری نیست و این معلوم است؛ در سال گذشته هم از سوی دفتر وزیر در همین خصوص ابلاغیه ارسال شد مبنی بر اینکه دانش‌آموزی که لباس فرم سال گذشته را دارد و مشکلی ندارد، مجبور به تهیه لباس مجدد نیست. 

اما شاید مهمترین بخش سخنان وی؛ بخش پایانی اظهاراتش باشد که صراحتا گفت: مدارس مجاز به اجبار خانواده‌ها برای تهیه لباس فرم جدید نیستند.در صورتی که مدیران مدارس این موضوع را رعایت نکنند، خانواده‌ها می‌توانند شکایت خود را با سامانه‌ای که به این منظور پیش‌بینی شده است به آدرس shekayat.medu.ir  مطرح کنند و قطعا رسیدگی و پیگیری می‌شود.

دردسر شهرستانی ها

با این وجود واکنش ها به اظهارات عباسپور همچنان ادامه دارد. اظهاراتی که به نظر می رسد در فضای شهرستان ها بیشتر نمود دارد و همین مساله باعث شده تا مسئولان آموزش و پرورش این شهرستان ها بارها این مساله را تکذیب کنند تا شاید کمی از نگرانی والدین کم کنند.  

 یکی از آخرین اظهار نظرهای مسئولان در این زمینه به سخنان هادی زارع پور مدیر کل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد بر می گردد که در جلسه شورای برنامه ریزی سازمان دانش آموزی این استان گفت:  در سال تحصیلی جدید اجباری در خرید لباس فرم مدارس نیست، مدیرانی که اولیاء را ملزم به خرید لباس کنند به اداره ارزیابی معرفی و با آنان  برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه پایه های میانی می توانند از لباس های سال قبل استفاده کنند گفت: برای ورودی ها پایه های اول؛ هفتم و دهم خانواده ها آزاد هستند در هر کجا که تمایل داشته باشند برای فرزندان خود لباس تهیه کنند اما باید توجه کنند که لباسی خریداری می کنند طبق قیمت مصوب صنعتف معدن و تجارت باشد.

رئیس شورای برنامه ریزی سازمان دانش آموزی گفت: مدارس حق انعقاد هیچ گونه قراردادی را با کارگاه های تولیدی پوشاک را ندارند. انتخاب رنگ لباس نیز توسط شورای مدرسه و نماینده انجمن اولیاء انجام می گیرد.

به گفته زارع پور مدارس غیر دولتی در بحث پوشاک و سرویس مدارس همانند مدارس عادی ملزم به رعایت بخشنامه اداره کل هستند.

دبیر سازمان دانش آموزی نیز در همین جلسه گفت: در سال گذشته مدیریت و نظارت بر ساماندهی پوشاک مدارس در کشور با ابلاغیه وزیر به سازمان دانش آموزی واگذار شد و سعی شده خیلی از این مشکلات در این زمینه حل شود.

سید نظام مرادی افزود: در همین راستا امسال سازمان دانش آموزی با نظر مدیر کل محترم آموزش و پرورش تصمیم گرفته است به دلیل مشکلات عدیده در سال گذشته و شیوع بیماری همه گیر کرونا هیچ گونه فعالیتی در زمینه لباس فرم مدارس نداشته باشد.

بدین ترتیب به نظر می رسد غایله مرتبط با لباس فرم دانش آموزان حداقل موقتا خاتمه پیدا کرده باشد. گرچه احتمالا با آغاز سال جدید و ادامه شرایط تحصیل در وضعیت کرونایی موجود، باید منتظر چالش های بیشتری از سوی آموزش و پرورش باشیم. چالش هایی که بخش زیادی از آنها شاید به سوء مدیریت های کنونی و سردرگمی آنها در اداره این شرایط بازگردد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها