موج
کدخبر : ۳۳۸۶۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338613

موج گزارش می دهد:

هزار آرایشگاه زنانه با پروانه فعالیت در سطح استان مشغول به کار هستند. اگر در گذشته خدمات آرایشگاه‌ها محدود به صورت گری و آرایش و پیرایش بود، امروز مداخله زیرپوستی آرایشگاه‌ها در امور پزشکی موجب شده تا بخشی از توان نهادهای ناظر به محدود کردن تخلفات منجر شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، هزار آرایشگاه زنانه با پروانه فعالیت در سطح استان مشغول به کار هستند. اگر در گذشته خدمات آرایشگاه‌ها محدود به صورت گری و آرایش و پیرایش بود، امروز مداخله زیرپوستی آرایشگاه‌ها در امور پزشکی موجب شده تا بخشی از توان نهادهای ناظر به محدود کردن تخلفات منجر شود.

امروز آرایشگاه‌ها در بین مشتریان خود علاوه بر تجویز انواع داروها از مسکن تا قرص لاغری در امر جراحی صورت و طب سنتی نیز مداخله دارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده مشتریان اطلاعات و سفارش‌های آرایشگران خود را بدون کمترین مطالعه‌ای پذیرفته و گاهی دچار مشکلات بی بازگشت پزشکی می‌شوند.

آریشگاه

**دلالی پزشکان در سالن‌های زیبایی

با وجود اینکه تداخل صنفی جرم بوده و به صراحت در قانون برخورد با آن مطرح شده است، اما به کرات اخبار تجویز انواع قرص‌ها در آرایشگاه‌ها شنیده می‌شود.

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: برخی سالن دارها در مورد همه چیز نظر می‌دهند. از قرص های مکمل غذایی تا لاغری. گاهی در مورد زیباسازی و پاک سازی پوست تجویز می‌کنند و گاهی برای چین و چروک برندهای خاصی را معرفی می‌کنند.

نادیا محمدزاده تصریح کرد: بنده در چند سالن مجزا موارد مشابه را مشاهده کردم و اغلب سالن‌ها در مورد لاغری، بهبود رشد مو و زیبایی پوست دارو معرفی می‌کنند و حتی محل خرید آن را نیز مشخصا اعلام می‌کنند.

یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: برخی سالن داران دلال پزشکان شده‌اند و برای امور زیبایی با چند پزشک کار می‌کنند.

رقیه سلطانی تاکید کرد: بارها شده که سالن داری برای انجام عمل لیزر، جراحی بینی و یا از بین بردن لک صورت اصرار کرده است تا به پزشک خاصی مراجعه کنم.

وی افزود: بعد از مدتی رفت و آمد به مطب پزشک متوجه شدم که این آرایشگر مشتریان خود را به پزشک معرفی کرده و خدمات ارزان از وی دریافت می‌کند.

این شهروند معتقد است هر چند فی نفسه این کار ایرادی ندارد اما در صورتی که مشکلی به وجود آید آرایشگاه‌ها حاضر به پذیرش مسئولیت نیستند.

**تجویز قرص های لاغری با برند مشخص!

همچنین یکی دیگر از شهروندان معتقد است آرایشگاه‌ها به محل فروش لوازم بهداشتی و آرایشی و قرص‌های خاص زیبایی و لاغری تبدیل شده است.

عصمت خداجو با بیان اینکه حتی در پایین ترین محلات هم در گوشه ای از آرایشگاه اقلامی برای فروش گذاشته‌اند، گفت: برخی آرایشگاه‌ها با صراحت قرص‌های خاصی را برای لاغری پیشنهاد می‌کنند.

در پاسخ به دغدغه به وجود آمده مسئول اتحادیه آرایشگاه‌های زنانه استان نیز تصریح کرد: فروش لوازم آرایشی و بهداشتی و تجویز دارو اکیدا ممنوع است و با افراد متخلف برخورد می‌شود.

رقیه علیزاده با بیان اینکه تداخل صنفی برابر با قانون ممنوعیت دارد، اضافه کرد: درست است که برخی تخلفات مانند قرص‌های لاغری مشاهده می‌شود اما مردم آگاهی دارند و مشتریان تن به مصرف آن می‌دهند.

وی افزود: بازرسان بهداشت و درمان مرتبا محیط سالن‌ها را پایش می‌کنند و به قرص‌های لاغری و مواد فاسدشدنی رسیدگی می‌شود اما لازم است مردم نیز رفتار آگاهانه داشته و چنین تجویزهایی را جدی نگیرند.

**مداخله آرایشگاه‌ها در جراحی‌های سرپایی

در عین حال سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان با اذعان به شناسایی برخی تخلفات دارویی در آرایشگاه‌ها گفت: متاسفانه ممکن است تجویز غیرقانونی در ورزشگاه‌ها و عطاری‌ها هم وجود داشته باشد.

شهرام حبیب زاده تصریح کرد: در آرایشگاه‌ها ما با معضلاتی از جمله تجویز غیر قانونی دارو و مداخله در جراحی‌های سرپایی مواجه هستیم. گروهی از آن ها پروانه کسب داشته و گروهی حتی فاقد پروانه هستند.

وی تاکید کرد: در برخی مواقع ممکن است آرایشگاه خود ترکیب دارویی ساخته و به مشتری تحویل دهد که در صورت مشاهده چنین تخلفاتی تا پلمب و معرفی به مراجع قضایی اقدام می‌کنیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان با اذعان به اینکه مداخله آرایشگاه در تجویز قرص‌های لاغری یا امور پزشکی جرم و بازی با جان مردم است گفت: از شهروندان انتظار می‌رود موارد تخلف را به شماره ۱۹۰ اطلاع رسانی کنند.

نباید از نظر دور داشت که موضوع تجویز پزشکی آرایشگاه‌ها به دلیل تقاضای ایجاد شده و سیل سرریز شده علاقه مندی بانوان برای زیبایی و کاهش وزن است.

این در حالی است که تنها یک غفلت و استفاده از مواد فاسد یا قرص‌های فاقد مجوز می‌تواند به بهای جان یک انسان تمام شود و به دلیل اینکه تجویز و توصیه ها از مسیر درست و قانونی نبوده فرد متضرر نمی‌تواند حقوق از دست رفته خود را احیا کند.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها