موج
کدخبر : ۳۳۸۱۳۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-338131

محققان اعلام کردند براساس پژوهش های جدید شاید بتوان با پیشگیری از اتصال ویروس به سلول‌ها، از بروز عفونت در آینده پیشگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ساینمگ، شاید بتوان با پیشگیری از اتصال ویروس به سلول‌ها، از بروز عفونت در آینده پیشگیری کرد گفتنی است پژوهشگران "دانشگاه تگزاس ای اند ام" (Texas A&M) در بررسی جدیدی سعی کرده‌اند تا راهی برای پیشگیری از اتصال ویروس به سلول‌های بدن ارائه دهند و از انسان‌ها در برابر این ویروس محافظت کنند.

پژوهشگران در این پروژه، پروتئین‌های خوشه‌ای ابداع کردند که می‌توانند به پروتئین کرونا متصل شوند و از اتصال ویروس به قسمت‌های مهم بدن پیشگیری کنند؛ بدین ترتیب ویروس به سلول‌های بدن انسان وارد نمی‌شود و آنها را عفونی نمی‌کند.

"زیوکو نیکولوف" (Zivko Nikolov)، استاد دانشگاه تگزاس ای اند ام و از پژوهشڱران این پروژه گفت: صدها پادتن مقابله کننده با ویروس، در پلاسمای بدن وجود دارند و استفاده از پروتئین‌های خوشه‌ای، سریع‌ترین راه برای شناسایی پادتن‌هایی است که برای مقابله با کرونا به آنها نیاز داریم.

راهبرد پیشنهادی این گروه پژوهشی، مبتنی بر پژوهشی است که طی آن، دکتر "کنت برانتلی"(Kent Brantly)، پزشک آمریکایی که از بیماری ابولا نجات یافته بود، پلاسمای خون خود را اهدا کرد تا به نجات دیگران نیز کمک کند. پزشکان، پادتن‌هایی را در خون برانتلی یافتند که می‌توان از آنها برای شناسایی ویروس ابولا و پیشگیری از گسترش آن استفاده کرد.

پژوهشگران در این پروژه نیز راهبرد مشابهی را در نظر گرفته‌اند. آنها سعی دارند پروتئین‌های کووید- ۱۹ را بسازند که می‌توان از آنها برای سنجش واکنش‌های بدن نسبت به پروتئین‌های کروناویروس استفاده کرد.

یافته‌های این پژوهش می‌توانند در ارائه واکسن کرونا نیز موثر باشند.

"سوزان وودارد"(Susan Woodard)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پروتئین‌های خوشه‌ای می‌توانند نقش مهمی در تعیین واکنش نسبت به واکسیناسیون داشته باشند. این پروتئین‌ها، امکان بروز واکنش نسبت به واکسیناسیون، میزان دوام آنها و فراهم کردن ایمنی برای شخص را تعیین می‌کنند.

پروتئین‌های خوشه‌ای می‌توانند نقش مهمی در تعیین قدرت پادتن‌هایی داشته باشند که از بدن افراد بهبود یافته خارج می‌شوند. انتظار می‌رود که این پادتن‌ها بتوانند از اتصال ویروس به سلول‌های انسان و عفونی کردن آنها پیشگیری کنند.

نیکولوف گفت: من امیدوارم که بتوانیم تلاش‌های خود را در مقیاس بزرگ انجام دهیم و صدها میلی‌گرم پروتئین را به همکاران خود در بیمارستان‌ها برسانیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها