موج
کدخبر : ۳۳۶۲۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336252

کلانتری:

سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد حدود ۴ درصد پرسنل محیط بانی کشور شهید و ۷ درصد آنها جانباز شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه روز ملی محیط بان و تقدیر از محیط‌بانان نمونه که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست محیط‌بانان هستند و مسئولیت بزرگی برای حفظ حقوق نسل‌های بعد دارند. ادامه داد: یکی از اصول چهارگانه توسعه پایدار حفظ حقوق نسل‌های آینده و حفظ منابع ژنتیکی و سازمان ملل تصویب کرده است که حداقل ۱۷ درصد از اراضی کشورها برای حفظ منابع ژنتیکی دست نخورده باقی بماند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: متأسفانه در اوج درآمدهای نفتی صد دلاری محیط زیست و محیط بانی در کشور مورد ظلم واقع شد. طی دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ که درآمدهای فراوان نفتی کشور با بشکه‌ای حدود ۱۰۰ دلار بود، محیط زیست مورد بی‌مهری قرار گرفت و فکر می‌کردند که محیط زیست مانع است و باید از سر راه برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه زمانی که توجه دولت به محیط زیست بیشتر شد، منابع دولت به خشکسالی برخورد، تصریح کرد: محیط‌بانان پیش از این جزو پایین‌ترین حقوق‌بگیرهای دولتی بودند و متوسط دریافتی آنان زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود در حالی که ماهانه ۴۴۰ ساعت در پاسگاه‌های محیط بانی زندگی می‌کردند. توجه دولت دوازدهم به محیط‌بانان ومحیط زیست سبب شد که درآمد آنان اکنون از متوسط کارکنان دولت بیشتر باشد. ما سعی کردیم ساعات کاری محیط‌بانان را متعادل کنیم ولی به دلیل کمبود نیرو هنوز نتوانست به این هدف دست پیدا کنیم.

معاون رئیس جمهوری در ادامه تصریح کرد: حدود ۴ درصد پرسنل محیط بانی کشور شهید و ۷ درصد آنها جانباز شده‌اند. این رقم با توجه به نسبت جمعیتی محیط‌بانان، از نیروهای مسلح چه در زمان جنگ تحمیلی و چه پس از آن بیشتر است

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: در حال حاضر پنج نفر از همیاران طبیعت جان خود را برای کمک به اطفای حریق از دست داده‌اند. حدود ۳ سال گذشته نیز ۴ فرد دیگر از همیاران طبیعت در جنگل‌های مریوان جان خود را از دست دادند و به‌طور کلی طی ۱۰ سال ما ۱۴ نفر از همیاران طبیعت را از دست داده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم حق و حقوق این افراد را بپردازیم و در قانون حمایت از حقوق محیط‌بانان به آن اشاره کنیم گفت: طی سه سال گذشته ۷۰ میلیارد تومان در راستای تقویت تجهیزات محیط بانی صرف شد متأسفانه تمام تلاش ما این بود که محیط‌بانان ما در جایی به غیر از پاسگاه‌های محیط بانی مشغول به فعالیت نباشند. برخی از مدیران اداره دوست داشتند که از محیط‌بانان در کنار خودشان استفاده کنند اما تاکید ما این است که اگر محیط‌بانان در قسمت‌های دیگر به عنوان راننده، آبدارچی یا کارمند ساده مشغول به فعالیت شوند با مدیران کل برخورد خواهیم کرد.

کلانتری ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست تا ۱۰ سال آینده مجوز استخدام سالانه ۳۰۰ محیط بان را از دولت گرفته است. متأسفانه محیط‌بانان پیش از شروع به فعالیت دوره آموزشی ندیده بودند که ما پیگیر شدیم تمام این محیط‌بانان در دوره‌های آموزشی شرکت کنند. محیط‌بانان قادر به نوشتن صورت جلسه در دادگاه نبودند و همین موضوع سبب محکومیت آنها در دادگاه‌ها می‌شد که این به نوعی ضعف در سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می‌شد.

وی در پایان با بیان اینکه سازمان محیط زیست نباید وارد مسائل سیاسی کشور شود، تصریح کرد: ای کاش ما توان آن را داشتیم که تنها ۵۰ درصد از فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست را اجرایی می‌کردیم. باید خود را برای عملی کردن این فرمایشات آماده کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها