موج
کدخبر : ۳۳۴۹۰۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-334902

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی-معاونت رفاه اجتماعی مدعی شد:

پژوهش های انجام شده با موضوع مداخله دولت های عضو سازمان " OECD " در بازار اجاره مسکن نشان می دهد که این کشورها در همه شرایط به ویژه بروز بحران، مسکن را به حال خود رها نمی کنند و با اعمال روش های مختلف از افزایش قیمتها و سنگینی آن بر دوش مستاجران جلوگیری می کنند.

به گزارش خبرگزاری موج ، معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی 32 صفحه ای به بررسی اجمالی سیاست های دولت ها در کشورهای مبتنی بر اقتصاد بازار اجاره مسکن پرداخته است.

بر مبنای این گزارش، دولت ها در کشورهای مبتنی بر اقتصاد بازار، حتی در شرایط عادی نیز اجاره مسکن را به حال خود رها نکرده و در این بازار مداخله می کنند؛ چرا که صاحبان مسکن ، قدرت چانه زنی بالایی داشته و از طرفی مسکن جزء کالاهای اساسی است. دولت ها در زمینه های کنترل اجاره بهای اولیه ، میزان افزایش اجاره، ویژگی های قرارداد اجاره و کیفیت مسکن اجاره ای  مقررات گذاری کرده اند.

 این گزارش می افزاید: دولت ها از طریق سیاست هایی نظیرساخت مسکن اجتماعی، اجرای اصول صحیح شهرسازی یا مداخله مستقیم در قیمت گذاری در شرایط قرارداد مداخله می کنند. 

گزارش پیش رو به بررسی سیاستهای اجاره مسکن درکشورهای مختلف از جمله نمونه های مربوط به کنترل اجاره بهای مسکن پرداخته ودرآن آمده است: نرخ افزایش اجاره بها در طول مدت قرارداد و یا دوره های افزایش اجاره در 22 کشور از میان 35 کشور موردبررسی، بر اساس مقررات تعیین می شود. برهمین مبنا در استرالیا، اتریش، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایرلند، هلند و امریکا کنترل اجاره بها در مورد بخشی از واحدهای مسکونی اعمال می شود.

این گزارش همچنین به تشریح سیاست های بخش مسکن در چند کشور پرداخته و آورده است: در آلمان، مقررات مربوط به اجاره مسکن در مناطقی اجرا می شود که بازار مسکن با فشار بالای تقاضا مواجه است. در این مناطق اجاره  فقط می تواند تا 10 درصد بیشتر از نرخ تعیین شده برای هر منطقه باشد. در ایالات متحده امریکا نیز، مقررات کنترل اجاره مسکن در برخی از شهرهای بزرگ اجرا می شود؛ اما به صورت یکنواخت در سطح ملی اجرا نشده است. همچنین در ایرلند دولت در سال 2016 مقررات تنظیم اجاره بها را برای مناطق با تقاضای بالا برای مسکن اجاره ای تعیین کرده است،  بر اساس این مقررات اجاره ها حدا کثر تا 4 درصد در سال به مدت سه سال می توانند افزایش یابند.

این گزارش در نهایت نتیجه می گیرد، در شرایط کرونایی که اشکال متنوعی از مسائل اقتصادی، خانوارها را تهدید می کند، تمهید و اجرای سیاستهای مناسب درحوزه ی اجاره بهای مسکن بیش از شرایط عادی ضروی است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها