موج
کدخبر : ۳۳۳۷۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-333720

حجت‌الاسلام محسنى اژه‌اى:

معاون اول قوه قضاییه گفت: ما وظیفه داریم برای رشد انسانها در همه ابعاد تلاش کنیم و انسان ها را برای رسیدن به رضوان الهی سوق بدهیم.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه معاونین و رؤسای جدید سازمان های دستگاه قضایی گفت: این جلسه برای تکریم و تشکر از چند مدیر عزیز نظام قضایی است در جلسه ای که شش مدیر که پنج نفرشان جسم و روح شأن حاضر و یک نفر روحش حاضر است با این کوتاهی وقت نمی شود خوب صحبت کرد.

وی افزود: در گام دوم انقلاب هستیم. از روزی که انقلاب به پیروزی رسید تا به امروز و از امروز به بعد که قرار است حرکت کنیم تفاوتهایی در طول این سالها ایجاد شده است.

اژه ای ادامه داد: چهل سال پیش روابط بین المللی  و منطقه ای تفاوت فاحش داشته است و ایران امروز با چهل سال قبل متفاوت شده است و حتی مردم ما هم تفاوت کرده اند.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: در این تفاوت ها البته اموری هم ثابت مانده اند و تغییر نکرده اند یکی از وظایف مهم ما این است که در گام دوم انقلاب ببینیم چه چیزایی ثابت مانده و باید ثابت بماند و چه چیزهایی باید با توجه به شرایط و زمان فعلی باید تغییر کند و ساز و کار لازم برای برایش فراهم کنیم.

وی گفت: مسلما در طول این مدت برای تحقق و گسترش عدالت گام های بلندی برداشته ایم و اگر بخواهیم با دوره قبل آن مقایسه کنیم خواهیم دید تفاوت فاحش و‌ معنا داری وجود دارد.

اژه ای افزود: در همه این سالها برای قطع دست ظالمان و احقاق حقوق مردم و برگرداندن بیت المللی گام های بلندی برداشته شده اما هنوز برای تحقق عدالت و گسترش آن به معنای کامل و در همه ابعاد راه زیادی باقی مانده است.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: همه ما می دانیم که هر مقدار به مقصد نزدیک تر می شویم رسیدن به قله تلاش بیشتر و توجه بیشتری می طلبد و باید مقداری نسبت به آنچه تا امروز انجام داده این بیشتر تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم و ببینیم با همه سختی های تحقق عدالت امروز وظیفه ما چیست. یکی از وظایف مهم ما تعالی انسان و تربیت انسان است و یکی از اهداف جمهوری اسلامی رسد و تعالی همه انسانها بوده است.

اژه ای گفت: جمهوری اسلامی وظیفه دارد تا در جهت تعالی و رشد همه انسانها قدم بردارد و موظفیم تا انسان را برای رسیدن به رضوان الهی و انسان کامل شدن سوق بدهیم.

معاون اول قوه قضاییه افزود: ما نمی توانیم بگوییم به ما ربطی ندارد کسی به بهشت می رود یا جهنم. اتفاقا ما موظفیم برای رسیدن به کمال و سعادت همه انسانها تلاش کنیم.

اژه ای ادامه داد: خداوند به همه ما این وظیفه را داده تا برای رسیدن خودمان به رضوان الهی و سعادت و رساندن دیگران به درجه قرب الهی تلاش کنیم و این وظیفه را نمی شود نادیده گرفت.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: ما وظیفه داریم برای رشد انسانها در همه ابعاد تلاش کنیم و یکی از وظایف ما در قوه قضاییه بحث پیشگیری از وقوع جرم است این یعنی همان وظیفه رشد و تعالی دادن انسانها.

وی گفت: ما باید بستری فراهم کنیم تا اولا کسی دچار لغزش نشود و ثانیا بتواند از لغزش خود برگشته و توبه کرده و گذشته خود را جبران کند و در گام دوم انقلاب موظفیم تا این تلاش ها را چندین برابری کنیم.

اژه ای افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که در گام دوم افراد غافل از غفلت بیایند بیرون و آنهایی هم که غافل نیستند و موعظه پذیر نیستند به گونه ای مجازات شوند که دیگر به سمت جرم نروند.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: نمی شود امسال بگوییم این میزان اختلاس شد و سال بعد بگوییم میزان اختلاس ها بیشتر شده است. باید ببینیم کجای کار کم کارکردی داشته‌ایم که فردی مجدد به سمت جرم رفته است.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز مجازات می کنیم اما مجدد جرم تکرار می شود. کم نداریم انسانی که بار اول دزدی کرده و مجازات شده اما باز هم سمت جرم رفته است.

اژه ای گفت: سرمایه اصلی هر سازمانی نیروی انسانی آن است و نمی شود بدون داشتن انسان سالم آگاه بصیر دانشمند و متعالی به سمت احقاق حقوق مردم برویم.

معاون اول قوه قضاییه افزود: اگر می خواهیم قوه قضاییه کارمند در همه زمینه ها داشته باشیم باید به نیروی انسانی آن به همین اندازه وسیع توجه کنیم.

اژه ای گفت: چه کارمند و چه قاضی اگر انسانی باشد که خودسازی نکرده باشد چگونه می تواند دیگران را بسازد و چگونه می تواند از یک انسان آلوده انسانی پاک و سالم بسازد.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: این قاضی که خود را نساخته است چگونه می تواند در قبال فساد چشم خود را ببندد؟ باید نسبت به نیروی انسانی حواسمان را جمع کرده و تلاش کنیم تا معیشت و فرهنگ قاضی مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در دوره آقای امینی در معاونت منابع انسانی قوه قضاییه کارهای بزرگی رخ داد. با اطمینان می گویم که ایشان در این سالها تقصیری نداشته است اما حتما ما تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

اژه ای گفت: آقای رحیمی که جایگزین ایشان شدند تجارب ارزنده ای در قوه قضاییه دارند و مناصب متعددی را داشته اند که می توانند ادامه رو راه مدیران سابق بوده و کارهای جدید را رقم بزنند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: از آقای صادقی هم تشکر میکنیم زیرا در راستای هدف اصلی ما که همان نیروی انسانی بود حرکت هایی داشتند و به انسان سازی و رشد انسان ها مشغول بودند.

وی ادامه داد: کاری که الان عهده دار شدند باز هم در حوزه انسان سازی است. زیرا یکی از موضوعات مهم ایجاد سازش بین انسانها است که به نظرم خودش نوعی انسان سازی محسوب می شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها