موج
کدخبر : ۳۳۲۹۶۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-332963

معاون کارآفرینی و اشتغال وزات کار:

براساس آمار موجود از ۶ میلیون نفری که متأثر از کرونا هستند ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه ندارند با این حال با نظر سازمان برنامه و بودجه، بیمه بیکاری کرونا کمتر از مقدار قانونی معمول آن واریز خواهد شد.

به گزارش موج، عیسی منصوری معاون کارآفرینی و اشتغال وزات کاربا اشاره به اینکه از ۶ میلیون نفری که متأثر از کرونا هستند ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه ندارند گفت: اصولا این افراد چند دسته هستند، یعنی یا خویش فرما هستند یا رابطه کارکنی-کارفرمایی وجود دارد اما قابل اثبات نیست و یا رابطه کارکنی- کارفرمایی وجود داد و قابل اثبات است. در هرصورت برای حمایت از این افراد دستورالعمل هایی را تهیه و امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب نهایی خواهیم رساند.

وی تاکید کرد: باید قابلیت احصاء اشتغال به صورت فعال وجود داشته باشد که ما برای این موضوع با همه دستگاه‌های ذیربط همچون وزارت میراث فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ایم.

منصوری در نشست خبری امروز خود با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشاغل آسیب دیده از کرونا گفت برای مقابله با تأثیرات شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد و بنگاه‌های کشور، مقررشده تا از سوی ۲۰ بانک مبلغ ۴۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۲ درصد اعطا شود که تاکنون مکانیزم عملی ۴۴ هزار میلیارد تومان این رقم طی شده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ذکر اینکه مقدار تسهیلات به ازای هر فرد کارکن برای بنگاه‌های شدیداً آسیب‌دیده ۱۲ میلیون تومان است گفت: همچنین بنگاه‌هایی که به دلیل کرونا تعطیل شدند به ازای هر کارکن ۱۶ میلیون تومان می‌گیرند ضمن آنکه رانندگان مسافری (درون‌شهری و برون‌شهری) خویش‌فرما نیز مشمول وام ۶ میلیون تومانی شده‌اند

به گفته معاون وزیر تعاون، تاکنون ۱۲۶ هزار بنگاه مشمول دریافت تسهیلات کرونا شناخته شده اند که تا به این لحظه ۷۵ هزار پرونده در بانک‌ها تشکیل و واجدین از شنبه برای دریافت به شعب بانک‌ها مراجعه کنند.

وی همچنین تعداد مشاغل آسیب دیده از کرونا را در ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیررسته دانسته و گفت: مجموع این رسته ها به بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه می رسد. در همین راستا تاکنون ۲۲۸ هزار بنگاه در سامانه کارا ثبت نام و ۱۲۶ هزار بنگاه واجد شرایط بوده‌اند که ۲۳۸ هزار نفر اشتغال مشمول حمایت شده‌اند و حدود ۷۵ هزار پرونده در بانک‌های ۲۰ گانه تشکیل شده است.

منصوری با ذکر اینکه از روز شنبه هفته آینده افراد متقاضی ثبت نام شده که پرونده‌شان به بانک ارسال شده به شعب منتخب خود مراجعه و تسهیلات را دریافت خواهند کرد افزود: با رایزنی‌های انجام شده در اخذ ضمانت آسان گرفتیم. برای وام زیر ۱۶ میلیون تومان فقط سفته یا چک، بین ۱۶ تا ۴۸ میلیون سفته با یک ضامن، تا ۱۶۰ میلیون سفته با دو ضامن، ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سفته با سه ضامن و بالای ۲۰۰ میلیون سفته و ضامن با بانک است.

منصوری در ادامه با بیان اینکه یک برنامه پساکرونا تدوین کرده‌ایم، اظهار داشت: بنا به نظر رئیس جمهور و وزیر تعاون مبنی بر تدوین یک بسته حمایت از کسب و کار برای دوران پساکرونا، بررسی‌ها طراحی شده است و دوران پساکرونا را در سه سناریو تعریف کرده ایم گفت: براساس سناریوی نخست ممکن است واحدهای اقتصادی همراه با رونق به حالتی بهتر از حالت قبل از کرونا برگردند؛ سناریوی دوم پیش بینی یک دوره افول و سپس بازگشت سریع به رونق است و سناریوی سوم بازگشت به روال قبل اما درگیر شدن دوباره با کرونا است. بر اساس این سه سناریو ۱۱ مؤلفه در قالب برنامه پساکرونا تدوین کردیم که پس از تصویب اطلاع رسانی می‌شود.

معاون وزیر کار در مورد بیمه بیکاری ناشی از کرونا نیز گفت: طبق آخرین آمار ۸۴۰ هزار برای بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند که ثبت نام‌ها روند نزولی داشته است. به عنوان مثال در خرداد ماه فقط دو هزار و ۸۰۰ نفر ثبت نام داشتیم در حالی که این عدد برای اسفند ماه ۳۰۰ هزار نفر بود. این مساله نشان می‌دهد تعداد بیکاران کاهشی شده است.

وی افزود: از ۸۴۰ هزار نفر ۷۰۳ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری شده‌اند که تاکنون برای ۱۰۳ هزار نفر بیمه بیکاری واریز شده است و برای ۲۶۰ هزار نفر دیگر ظرف ۱۰ روز آینده این مبلغ واریز می‌شود.

منصوری همچنین در پاسخ به سوالی در مورد کم بودن مبلغ بیمه بیکاری ناشی از کرونا گفت: علیرغم پیشنهاد وزارت کار نظر سازمان برنامه و بودجه این بود که میزان کار در ماه این افراد در قیاس با فردی که تمام وقت کار می‌کند آن‌قدری نیست که بیمه بیکاری را دریافت کند از این رو سازمان برنامه میزان بیمه بیکاری ناشی از کرونا را تعدیل کرد. در هرصورت نظروزارت کار این بود که بیمه بیکاری ناشی از کرونا به روال همیشه واریز شود اما به هر حال جمع‌بندی ها این بود که این بیمه را بر اساس شرایط کرونا واریز کنیم چرا که بسیاری از این افراد مجدد به کار خود بازخواهند گشت.

 

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها