موج
کدخبر : ۳۲۶۹۷۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-326970

عشقی:

پرویز عشقی گفت: افراد مبتلا به کرونا که بیست و هشت روز از بهبودشان گذشته است می‌توانند اقدام به اهدای خون کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون در نشست خبری آنلاین که با حضور تعدادی از خبرنگاران برگزار شد اظهار داشت: بیماران کرونا مانند سایر بیماران سطح کشور با همه گروه‌های خونی هستند، مقالات منتشر شده اعتبار علمی ندارند که بخواهیم اطلاع رسانی کنیم و توزیع بیماران خونی سطح جامعه همان توزیع بیماران مبتلا به کرونا است.

وی گفت: بخش خصوصی اظهار آمادگی کرد به ما کمک کند، بخش خصوصی در فعالیت ساختاری و حاکمیتی هیچ دخالتی نداشته است بلکه در بحث تحقیقات فعال است.

*جمع آوری پلاسما به بخش خصوصی واگذار نشده

عشقی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه جمع آوری پلاسمای خون برای درمان بیماران کرونا گفت: جمع آوری پلاسما به بخش خصوصی واگذار نشده است، بلکه در یک کارآزمایی بالینی بخش خصوصی اظهار آمادگی کرده است، در پروژه ملی جمع آوری فقط سازمان انتقال خون فعال است و این وظیفه ما است که خون و فراورده خونی مورد نیاز مراکز درمانی را جمع آوری کنیم و تنها متولی این کار ما هستیم، از آنجا که ممکن است پلاسما نقش خوبی در بهبود بیماران داشته باشد این اقدام در حال انجام است.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: کمبود خون در مقطعی در کشور پیش آمد، در تمام دنیا این اتفاق افتاد ولی بحرانی نشد ذخایر در حد قابل قبولی است و روزانه ذخایر رصد می‌شود، با توجه به فرا رسیدن ماه رمضان نیاز به ادامه همکاری و اقبال ملت برای اهدای خون وجود دارد.

*ذخایر خون کشور در سطح قابل قبول است

وی افزود: طی بحران کرونا در همه دنیا درخواست خون کاهش پیدا کرد و اهدای خون بیشتر کاهش پیدا کرد. به طوری که در ایام نوروز میزان درخواست خون ما نسبت به نوروز سال گذشته حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرد. در صورتی که اهدای خون ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده بود. اما در بعضی کشورهای پیشرفته دنیا اهدای خون تا ۷۵ درصد کاهش پیدا کرد. تا جایی که استانداردهای پذیرش اهدا کننده را پایین آوردند و امنیت را در خطر قرار دادند اما ما با همان استاندارد جلو رفتیم. ذخایر خونی کشور ما ثابت ماند. الان در میزان شاخص‌های اهدا در کشور ما به این صورت است که ذخایر خون ما قابل قبول و ۶ روز است.

*بهبود یافتگان کرونا می‌توانند خون اهدا کنند

عشقی ادامه داد: افراد مبتلا به کرونا که 28 روز از بهبود آنها گذشته است می‌توانند اقدام به اهدای خون کنند، ما از بیماران می‌خواهیم خون اهدا نکنند بلکه پلاسما اهدا کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها