موج
کدخبر : ۳۲۶۵۳۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-326530

به گفته سازمان غذا و دارو میزان اثر بخشی داروی ضد کرونایی فاویپیراویر همچنان در حال بررسی است.

به گزارش خبرگزاری موج، غلامحسین مهرعلیان مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران به تشریح داروی فاویپراویر پرداخت.

وی افزود: بیماری کرونا یک بیماری جدید است، در نتیجه داروهایی که برای این بیماری جدید باید مصرف شود هم ناشناخته و جدید است چون برای این بیماری قبلا دارویی کشف نشده و در جهان هم هیچ درمان قطعی و موثقی برای این بیماری پیدا نشده است و این اخبار ضدونقیض در مورد داروی فاویپراویر و دیگر داروها که مى شنویم به همین علت است.

وی در ادامه افزود: البته که داروی فاویپراویر جزو داروهای خوبی است که در کل جهان بازخورد خوبی داشته است ولی هنوز جمع بندی مطالعات و اطلاعات پراکنده انجام نگرفته است که این دارو مى‌تواند اثر بخشی خوبی بر بیماران داشته باشد.

مهرعلیان خاطر نشان کرد: ما در کشور خودمان منتظریم و هر دارویی که بدانیم خوب است را برای بیماران استفاده خواهیم کرد، درباره فاویپراویر هم اطلاعاتی که جمع آوری کردیم را باتوجه به حجم زیاد اطلاعات ، تیم علمی کشور ما نتوانسته است تصمیم قطعی بگیرد و ما همچنان منتظر خبر قطعی هستیم تا جمع بندی و اطلاعات کامل تری را بیان کنیم و در حال تحقیق هستیم.

مدیر کل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره قیمت بالای این دارو گفت: قیمت این دارو در بازار سیاه به ۳ و ٦ میلیون تومان هم رسیده است و همین قیمت بالا خودش نگرانى‌هایى را به وجود آورده که ممکن است.

مهرعلیان در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اینکه هنوز این دارو مورد تایید نیست اما ۵ میلیون از قرص فاویپراویر تولید شده است گفت : ما این دارو را در کشور برای تحقیقات ، با دانشمندان کشور فرموله  کردیم و در حال بررسى تست هاى آزمایشگاهى هستیم و مواردی که از آن ها اطمینان بالایى حاصل کردیم را در فاز مطالعاتی اضافه خواهیم کرد و بر روى بقیه بیماران هم استفاده خواهیم کرد تا به جمع بندى ما براى اثربخشى این دارو کمک کند.

وی در پایان از موضوع افزایش قیمت دارو گفت : افزایش دارو هر ساله مقداری انجام مى شود و فقط مختص سال ۹۹ نیست، هرساله یک افزایش تورم نسبی را داریم و در مورد دارو همیشه این افزایش تورم از مقداری که بانک مرکزی اعلام کرده است کمتر بوده و امسال هم همان الگو را دارد و تغییر خاصی نداریم اگر افزایشی در داروهاى ضرورى و موردنیاز مردم صورت بگیرد در حد جزئی و متعارف و مانند گذشته خواهد بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها