پشت پرده 15 درصد ارز دارویی برای یک شرکت که تنها هفت دهم درصد داروی کشور را تامین می کند، چه کسانی هستند؟

به گزارش خبرگزاری موج، چندی پیش سعید نمکی وزیر بهداشت در سخنانی به فساد در بخش واردات دارو پرداخت که حواشی زیادی در کشور داشت.

وی حتی مدعی شد که افرادی با ارز دولتی که برای واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.

در همین ارتباط خبرنگار موج اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد شرکت وارد کننده دارویی به نام بهستان که ۱۵ درصد از کل ارز دارویی کشور را در سال ۹۷ دریافت کرده است، کمتر از یک درصد (۰/۷ درصد) از داروی مورد نیاز کشور را تأمین می کند.

نکته جالب توجه اینکه ۸۴ درصد این ۰/۷ درصد، در داخل کشور تولید می شود و نیازی به واردات نیست!

بهستان دارو ، شرکتی با نام اگزامون (Examon) در وین اتریش است که توسط آقایان امیر زرگر و ناصر ریاحی تأسیس شده و سهام داران آن هستند. اسناد مربوط به این شرکت در اتریش در اختیار خبرگزاری موج قرار دارد.

این افراد همزمان، از سهامداران هلدینگ دارویی بهستان هستند که تمام واردات دارو هلدینگ بهستان توسط این شرکت اتریشی فاکتور شده و وارد ایران می شود.

خبرگزاری موج به زودی اطلاعات بیشتری در این زمینه را منتشر خواهد کرد.

نکته قابل توجه آن که فعالیت این شرکت دارو، ساختمان سازی و بورس(EXAMON REAL ESTATE) در اتریش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزییات میزان ارز دریافتی این شرکت می توان به گزارش بانک مرکزی تحت عنوان " روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد؛ به روزرسانی فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی " یا " آمارنامه دارویی 8 ماهه سال 97 " توسط سازمان غذا و دارو منتشر شده، مراجعه و میزان دقیق ارز دریافتی توسط شرکت بهستان دارو را استخراج کرد.

بهستان دارو

 

بهستان دارو

 

بهستان دارو

 

بهستان دارو