موج
کدخبر : ۲۷۵۸۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-275888

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در واکنش به اعدام دسته جمعی ۳۷ شهروند عربستانی بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در بیانیه ای اقدام حکومت آل سعود درباره  اعدام دسته جمعی ۳۷ شهروند عربستانی را محکوم کرد و این حکومت را تهدیدی برای امنیّت جهان دانست.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

گزارش‌های بین المللی و اخبار منتشر شده حکایت از وقوع یک جنایت هولناک دیگر از سوی رژیم آل سعود دارد. اعدام دسته جمعی ۳۷ شهروند عربستانی صرفا به خاطر انتقاد و مخالفت با حکومت دیکتاتوری حاکم بر این کشور، یادآور اعدام دسته جمعی سال ۲۰۱۶ بوده و البته جنایت اخیر، تنها یکی از اقدام های نقض حقوق بشر از سال ۱۹۸۰ تا کنون در پادشاهی سعودی می باشد.

گزارشات همچنین حاکی از آن است که قربانیان پیش از انجام دادرسی عادلانه و صدور حکم اعدام، دوران سخت بازداشت توام با شکنجه را تحمّل کرده و محاکمه‌های آنها صوری و فاقد معیارهای اسلامی و استانداردهای عادلانه بین‌المللی بوده است.

تلخی این جنایت زمانی بیشتر می گردد که توجّه کنیم مخالفان نظام عقب مانده و خشن سعودی نه تنها در کشور خود با مجازات مرگ روبرو می شوند، بلکه اگر بخواهند در کشورهای دیگر نیز از حکومت آل سعود انتقاد کنند با فجیع ترین نوع مرگها روبرو خواهند شد که قتل جمال خاشقچی در اماکن دیپلماتیک تنها یکی از مصادیق آن می باشد.

ابعاد خطرناک اقدامات رژیم سعودی فراتر از این جنایات است: امروز دنیا شاهد ظهور یک دولت گستاخ و خشن در منطقه خلیج فارس است که نسبت به همه معیارهای رفتاری مطرح در اسلام عزیز و چهارچوب های مصوب جهانی بی اعتنا می باشد.

دولتی که بدون هیچ پروائی تجاوز وسیع به کشور مظلوم یمن را بدون حد و مرز و رعایت حتّی قوانین عرفی حاکم بر مخاصمات مسلحانه بین المللی آغاز کرده و ادامه می دهد و علاوه بر نابود کردن زیر ساخت های عمده این کشور هزاران زن، کودک و مردم غیرنظامی را به خاک و خون کشیده است و میلیون ها انسان بی گناه را در محاصره شدید غذایی و داروئی قرار داده است.

دولتی که با در دست داشتن میلیاردها پول نفتی، خشن ترین گروه های تروریستی را با کمک رژیم حاکم بر واشنگتن و رژیم صهیونی و برخی دولت های اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس تأسیس، تسلیح و هدایت کرده و فجایع بی شماری در عراق، سوریه، ایران و سایر نقاط جهان ببار آورده است؛ شکل گیری این چنین حکومتی نه تنها تهدید جدّی برای منطقه و جهان اسلام بلکه تهدیدی فزاینده برای امنیّت جهانی است.

از سوی دیگر حمایت های وسیع نظامی، عملیاتی و سیاسی رژیم های واشنگتن، تل آویو و لندن و پاریس از این حکومت ابعاد خطر را بسیار وسیع تر نموده است.

سؤال مهم این است که چه شده است که کشورهای خط مقدّم تمدن سکولار – لیبرال به این وضعیت اسف بار اخلاقی گرفتار شده اند که در قبال منافع مادی از هر خط قرمزی عبور می کنند و جنایت هایی با ابعاد سهمگین را نادیده می گیرند؟

نکته مهم اینست که این حوادث صرفاً سقوط یک یا چند دولت و فساد تعدادی سیاستمدار را نشان نمی دهد بلکه سقوط یک ایدئولوژی پر ادّعا و پر تبلیغات را که مدعی انسان دوستی و حقوق بشر و صلح طلبی و آزادی و دموکراسی است یعنی ایدئولوژی سکولار- لیبرال را بیان می کند. با اطمینان می توان گفت که تجربه لیبرالیسم سکولار غربی یکی از پر خسارت ترین تجربه های تمدنی بشر بوده و سقوط آن هم با به خاک و خون کشیدن مردم جهان عجین شده است.

در چنین شرائط خاص و مهمی معتقدیم:

اولاً: باید خود را از شر خرافه بزرگ مدرنیته که همانا سکولاریزم- لیبرال است و وعده‌های بی اساس آن درباره آزادی و کرامت انسان‌ها و حقوق بشر تقلّبی و بزک شده رها نماییم و به تجربه‌های دیگر زمینه رشد و ظهور بدهیم. و در این راه منتظر مصوّبه¬های نهادهای آلوده بین‌المللی نباشیم و بدون فوت وقت با کمک یکدیگر "جبهه احیا و پاسداری از کرامت انسانی" را شکل بدهیم.

ثانیاً: احیای عقلانیت اسلامی و شکل دادن به رفتارهای مدنی بر اساس آن نه تنها برای دنیای اسلام بلکه برای همه جهانیان خود پنجره نوینی برای نجات مظلومان و رهایی از یوغ سرمایه پرستی مدّعی و تحمیل‌گر است.

ثالثاً: با مظاهر عمده خشونت و تجاوز به حقوق ملت ها در هر کجا و در هر شکل و با هر ابعادی باید مقابله عملی شود:

در مقابل تجاوز به کشور مظلوم یمن منتظر شورای امنیت نمانیم و با تمام قوا و دسته جمعی تحریم را نادیده بگیریم و کمک‌های حیاتی را برای مردم ستم¬دیده این کشور با اصرار و پیگیری و ریسک پذیری بفرستیم و همانطور که توطئه تروریستی داعش و حواشی آن با همّت بلند چند کشور و عزم ملل منطقه، خنثی شد، باید سناریو تجاوز به یمن هم ناکام بماند.

رابعاً: حضور عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل یک طنز تلخ و توهین آشکار به شعور مردم جهان است. باید با تحرک وسیع در مجمع عمومی سازمان ملل این رژیم دست نشانده، حقیر و فاسد را از شوری اخراج نمود. دبیرکل سازمان ملل و کمیسرعالی باید نقش خود را ایفاء نمایند و دین خود را به بشریت بپردازند.

مبارزه با تروریسم و کشورهای بانی و حامی آنها که شامل رژیم واشنگتن، تلاویو، و برخی دولت های اروپائی از قبیل فرانسه و انگلیس، با قدرت پیگیری شود و در این راه بر ملا کردن ارتباطات و سیاست های تروریستی این کشورها بسیار اساسی و ضروری است.

نباید فراموش کنیم که جهان و بشریت صرفاً مقابل یک حرکت منفرد جنائی قرار ندارد بلکه با یک جریان وسیع روبرو است که ایدئولوژی دارد، ثروت و دستگاه های وسیع رسانه ای و قدرت نظامی دارد و برای گستاخی خود حدّ و مرز قائل نیست. لذا سقوط مدّعیان مسلک سکولار- لیبرال غربی همراه با نظام های قرن بیست و یکمی آن حادثه مهمی است که ترکش های آن برای امنیت جهان باید مدّ نظر باشد.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی معتقد است رژیم سعودی مستحق شدیدترین مجازات‌ها می‌باشد. و از آن شدیدتر باید رژیم واشنگتن و تل آویو و همراهان اروپائی آنها محکوم شوند زیرا به اذعان خودشان بدون حمایت وسیع حتّی یک هفته هم رژیم سعودی دوام ندارد. بنابراین، جرمِ حامیان این رژیم به مراتب فراتر از یک پدیده همراهی و دوستی سیاسی است، مسئله مباشرت در جنایت‌ها است.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها