موج
کدخبر : ۲۶۹۸۵۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-269855

معاون اجتماعی فرمانده کل ناجا در گفتگو با موج خبر داد:

معاون اجتماعی فرمانده کل ناجا گفت: به دستور سردار فرمانده محترم نیروی انتظامی، موسسه ناجی هنر از این به بعد با شرایط جدیدی با فیلمسازان وارد عمل می شود و در سال 98 از فیلمسازان پشتیبانی جدی خواهیم کرد.

سردار احمد نوریان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، در حاشیه آیین اختتامیه "جشنواره هفت شب، هفت فیلم " که شامگاه پنجشنبه 23 اسفند 97 در پردیس سینمایی ملت برگزار شد، در رابطه با سابقه موسسه ناجی هنر گفت: موسسه ناجی هنر که وابسته به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است، از سال 80 - 79 فعال شده است.

وی در ادامه افزود: من خودم در سال 1380 که معاون اجتماعی ناجا بودم، در این معاونت تمام فیلم های جشنواره بین المللی فیلم فجر را توسط کارشناسانی که برای همین منظور به کار گرفته بودیم، بررسی کردیم و به فیلم های برگزیده، جایزه دادیم و برخی دیگر را تقدیر کردیم. بعد از سال 80 این رویه را بصورت یک سنت درآوردیم و هر ساله بعد از جشنواره های فیلم فجر، به انتخاب فیلم هایی که مضمون پلیسی داشتند، می پرداختیم و از آنها تقدیر می کردیم.

معاون اجتماعی ناجا در ادامه تصریح کرد: گرچه رویه انتخاب و تقدیر از فیلم های سینمایی که پیشتر اشاره شد، در مقطعی فترت و ضعف داشت. اما در چند سال اخیر بصورت پیوسته تجلیل از فیلم های برگزیده فیلم فجر با محتوا و رویکرد پلیسی را با فاصله ای چند روزه از اختتامیه جشنواره های فیلم فجر دنبال کردیم.

سردار نوریان در خصوص رویه انتخاب آثار در "جشنواره هفت شب، هفت فیلم" خاطر نشان کرد: در این جشنواره رویه به این صورت است که کارشناسان ما فیلم های جشنواره فجر را هر ساله با دقت بررسی می کنند و با معیارهایی که برای منتخب کردن آثار داریم، فیلم ها را انتخاب و طی مراسمی از تولید کنندگان فیلم تجلیل به عمل می آید.

وی در پاسخ به این سوال که معیارهای ناجا در انتخاب آثار مشتمل بر چه مواردی است، عنوان کرد: معیارهای ما در درجه اول شامل کار هنری است که در انتقال پیام به مخاطب موفق عمل کرده باشد. چرا که ژانر پلیسی- اجتماعی در واقع موضوع محوری ما است. ضمن آنکه کلیت فیلم ها بررسی می شوند و آن دسته از فیلم هایی که در ژانر پلیسی– اجتماعی دسته بندی می شوند، برای ما فیلم های خاص محسوب می شوند.

معاون اجتماعی فرمانده کل ناجا در تشریح فیلم های خاص اضافه کرد: ما به لحاظ انتظامی، کارشناس در اختیار گروه های فیلمسازی گذاشته ایم. تجهیزات به گروه ها داده ایم. کمک و حمایت کرده ایم و صحنه هایی که به شکلی نیازمند کمک پلیس بوده اند، از یک منظر برای ما مهم هستند و آن فیلم هایی که در واقع صرفا پلیسی هستند و یا ما در ساخت آنها مشارکت داشته ایم ، برای ما فیلم خاص محسوب می شوند. 

وی در رابطه با عملکرد ناجی هنر در رابطه با آثار برگزیده جشنواره 37 فیلم فجر افزود: در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر، ناجی هنر وارد کار شد. البته برای این کار دیرهنگام بود. اما با اینهمه، از میان فیلم های جشنواره سی و هفتم ، هفت فیلم را برای امسال در نظر گرفتند و به این فیلم ها جایزه دادیم.

سردار نوریان در پاسخ به این سوال که ناجا در تولید آثار سینمایی و تلویزیونی در ژانر پلیسی چه اهدافی را دنبال می کند، اظهار داشت: تلاش ما در زمینه تولیدات پلیسی این است که موسسه ناجی هنر را به لحاظ تجهیزات و امکانات تقویت کنیم. در وهله بعد، نگاه کارشناسی این مجموعه را به روز کنیم و از سال 98 هم پشتیبان جدی فیلمسازان خواهیم بود و هم تولیدات فیلم مشارکتی در مدیوم های سینما و تلویزیون در قالب فیلم و سریال داریم. برای تولید سریال با صدا و سیما قدم های خوبی رو به جلو برداشته ایم.      

وی در ادامه اضافه کرد: گذشته از موارد مذکور، در حوزه نقد فیلم هم اهداف خاصی را دنبال می کنیم. به این مفهوم که نقد فیلم هایی که به نوعی به جامعه انتقال پیام می دهند، برای ما خیلی مهم است. مثلا فیلم هایی که در شبکه خانگی توزیع می شود، در سال های اخیر خیلی گسترش پیدا کرده اند. این آثار از صحنه های پلیسی هم استفاده می کنند و ما باید بدانیم که این پیام ها برای جامعه چه فواید و مضراتی دارند که از طریق نقد فیلم این معلومات را استخراج می کنیم.

سردار نوریان با بیان اینکه آن پیامی که به اجتماع منتقل می شود، برای ما بسیار مهم است، افزود: اهمیت پیام فیلم ها در این است که حتما پیام یک فیلم سالم باشد و خدای ناکرده اثرات منفی بر روی جامعه نگذارد یا برای نسل جوان ما مضر نباشد. با این حال ما در نیروی انتظامی به فیلمسازان کمک می کنیم که فیلمی بسازند که با ارزش های جامعه ما همخوانی داشته باشد و فرهنگ بومی ما را در این دسته از آثار در نظر گرفته شود.

وی در خاتمه اظهاراتش اضافه کرد: اعتماد ما این است که فیلمسازان ما اگر با نگاه واقع نگرانه و صادقانه موضوعات را دنبال و انتخاب کنند،  خلاقیت شان در انتقال فاخر پیام ، شکوفا می شود. ما هم در کنارشان کمک کار هستیم و همه نوع پشتیبانی خواهیم داشت. به دستور سردار فرمانده محترم نیروی انتظامی، موسسه ناجی هنر از این به بعد در شرایط جدیدی با فیلمسازان وارد عمل خواهد شد.  

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها