عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در تشریح انتخاب حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در کسوت ریاست قوه قضاییه گفت: سه خصوصیت آقای رئیسی تحصیلات حقوق، پاکی و پاکدستی و نداشتن هیچ شائبه مالی است. لذا فقط آدمی اینچنین پاکدست، می تواند با آلودگی و فساد در قوه قضاییه مبارزه کند.

سید محمود علیزاده طباطبایی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج ، در پاسخ به این سوال که انتخاب و انتصاب حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه با لحاظ سوابق حقوقی وی در دستگاه قضا، چقدر می تواند در مرتفع شدن مشکلات پیش پای این قوه موثر واقع شود، گفت: آقای رئیسی سه خصوصیت عمده دارد که هیچ یک از روسای قوه قضاییه (از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون) که بر کرسی ریاست این قوه نشسته اند، این خصوصیات را نداشته اند.

محمود علیزاده طباطبایی

وی در تشریح سه خصوصیت یاد شده افزود: خصوصیت اول این است که آقای رئیسی، 40 سال در تشکیلات قضایی جمهوری اسلامی ایران خدمت کرده اند و از ابتدایی ترین مسئولیت های قضایی که دادیاری است، ایشان انجام داده و گذرانده اند تا منصب و مقام " دادستان کل کشور " که مرحله دادیاری تا دادستانی کل کشور ، یک پروسه مسئولیتی طولانی است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: قانون اساسی هم می گوید که مقام رهبری در زمان خود، باید فردی مجتهد، مدیر و مدبر، عادل و آشنا به امور قضایی را به عنوان رئیس قوه قضاییه انتخاب کند. "رئیس قوه قضاییه" یعنی کسی که مراحل قضایی را از ابتدا تا انتها طی کرده باشد. با این اوصاف حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی این مراحل را به صورت سلسله مراتب طی کرده اند. در حالی که نه مرحوم شهید سید محمد بهشتی به عنوان اولین رئیس قوه قضاییه و نه آقایان؛ موسوی اردبیلی، یزدی، شاهرودی و آملی لاریجانی در بازه 40 ساله انقلاب که بر این قوه ریاست کردند، این مراحل را طی نکرده بودند.

این وکیل اصلاح طلب در بخش دیگری از سخنانش به دومین خصوصیت رئیس جدید قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: قبل از تشریح دومین خصوصیت ایشان باید اشاره کنم که نظام قضایی ما بر مبنای شرع بنا نشده بلکه بر مبنای قانون بنا و بنیان گذاشته شده است. کاملا طبیعی است که قانون را کسی می دادند که رشته حقوق خوانده باشد. همین طور که بنده که حقوق خوانده ام نمی توانم مدعی شوم که فقه می دانم. بنابراین فقیه مجتهد هم هر چقدر باسواد باشد، قاعدتاً نمی تواند مدعی شود که قانون را به خوبی می داند!

علیزاده طباطبایی در ادامه تصریح کرد:  قانون را نمی شود همین طور خواند و آنرا فهمید. برای یادگیری قانون، باید سر کلاس و درس دانشگاه نشست و مراحل را طی و این علم را اکتساب کرد و آموخت. در حالیکه آقای رئیسی مراحل لیسانس، فوق لیسانس و دکترای خود را در دانشگاه گذرانده و همینطور که اساتید رشته حقوق می گفتند و شهادت می دادند، سید ابراهیم رئیسی مثل یک دانشجوی معمولی سر کلاس رفته و درس خود را خوانده و این مراحل دانشگاهی رشته حقوق را از لیسانس تا دکترا اینگونه طی کرده است.

این وکیل پایه یکم دادگستری اظهار داشت: اما خصوصیت سوم آقای رئیسی این است که هیچ شائبه ای در مورد ایشان مطرح نیست. حتی دشمنان ایشان هم تا کنون نتوانسته اند بگویند که دکتر رئیسی، کوچکترین شائبه مالی دارد. ساده زیستی ایشان مورد تایید همه کسانی است که ایشان را می شناسند. اعم از دوست و حتی دشمن. ضمن آنکه پاکی و پاکدستی آقای رئیسی هم خصوصیتی است که همه به آن اذعان دارند.

وی با بیان اینکه خصوصیت های یاد شده برای کسی که در این برهه زمانی میخواهد سکاندار قوه قضاییه باشد، بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: اهمیت این خصیصه ها در این است که یکی از چالش های بسیار بزرگی که نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه است پدیده فساد است. پدیده ای که مثل سرطان در همه جا ریشه گسترانده . کما اینکه خیلی از آقایان در مورد فساد توجیه شرعی می کنند. چرا که از نظر خودشان موادری مطرح است که در قالب فساد نمی شود آنها را مطرح کرد و اینگونه به خود تخفیف می دهند.  

عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز  با توسل به نمونه ای خاطر نشان کرد: جای تاسف دارد که دستگاه قضایی ما آنقدر آلوده شده که آقای آملی لاریجانی فرمودند در سال 1396 با 576 قاضی برخورد و 140 قاضی را از دستگاه قضا اخراج کرده ایم! این اوج آلودگی این دستگاه را می رساند. بنابراین فقط آدمی که پاکدست باشد، می تواند با آلودگی در قوه قضاییه و خارج از این قوه مبارزه کند. بنابراین آقای رئیسی این خصوصیات را دارند و من خیلی خیلی امیداورم که در انجام امورات بسیار مهم قوه قضاییه موفق می شوند.

علیزاده طباطبایی در پاسخ به سوال آخر موج که از واکنش قضات، وکلا و کارکنان و مجموعه های مرتبط با دستگاه قضا در رابطه با انتصاب سید ابراهیم رئیسی جویا شد، گفت: تا جایی که بنده به عنوان یک وکیل در جریان هستم، آقای دکتر رئیسی خیلی مورد وثوق و اعتماد قضات و وکلا هستند. مثلا من دیروز در دیوان عالی کشور بودم و دیدم که قضات خیلی خوشحالند. قاطبه آنها می گفتند بالاخره مسئولان متوجه شدند که باید برای ریاست این قوه، یکی را باید از بطن خود قوه قضاییه انتخاب کنند. چرا که تا بحال هر کس که برای ریاست این قوه آمده از خارج قوه قضاییه بوده. با این حال بنده خیلی خیلی امیدوار و مطمئن هستم که انتصاب و انتخاب آقای رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه نه تنها می تواند در ریشه کنی فساد نقش مهمی داشته باشد، بلکه این انتصاب در مرتفع نمودن مشکلات دیگر دستگاه قضا همچون اطاله دادرسی و... هم بی تاثیر نخواهد بود.