کمیسیون تلفیق بودجه 98 افزایش وام ازدواج از 15 به 30 میلیون تومان را تصویب کرد. در گفت وگوی "موج" با عضو فراکسیون زنان مجلس، معلوم شد که هنوز ابهامات زیادی در زمان و نحوه پرداخت این وام وجود دارد که روشن شدن این ابهامات و اجرای این طرح به عهده دولت است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج در پاسخ به این سوال که طرح افزایش وام ازدواج از 15میلیون به 30میلیون تومان مشخصا از چه زمانی اجرا و پرداخت خواهد شد، گفت: هنوز در این مورد زمان دقیقی مشخص نشده و اجرای این طرح مشروط به این است که در ابتدا در صحن تصویب و محل تامین این بودجه معلوم شود و مسئله اجرای این طرح که با دولت است.

زهرا سعیدی مبارکه درادامه افزود: گرچه افزایش وام ازدواج از 15میلیون تومان به 30 میلیون تومان اقدام درستی است.اما نباید این نکته را فراموش کرد که با توجه به افزایش قیمت هایی که درچند ماه گذشته شیب بسیار تندی داشته و مردم از این بابت به شدت در مضیقه اند و از لحاظ معیشت با مشکلات زیادی روبرو شده اند، این مبلغ هم ناچیزاست. چون پرداخت وام 30 میلیون تومانی ازدواج هم دردی از زوجینی که در حال تشکیل خانواده اند، دوا نمی کند و این رقم در حال حاضر نمی تواند مطلوب طبع طرفین ازدواج واقع شود.

وی با بیان اینکه ما مسئولان باید واقعیت های جاری در جامعه را بپذیریم تصریح کرد: متولیان مربوط به پرداخت وام ازدواج باید شرایط بودجه ای را مد نظر قرار دهند و بر این اساس اقدام به افزایش وام ازدواج کنند. که در زمان پرداخت مشکلی پیش نیاید.

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: من خودم شاهد هستم که نمایندگان کمیسیون های مرتبط با خانواده و جوانان مجلس تمام تلاش خود را معطوف به افزایش مبلغ وام ازدواج کرده اند. شاید این افزایش مبلغ وام ازدواج مشوقی برای جوانانی باشد که به واسطه گرانی ها و کمبود نقدینگی از تشکیل خانواده امتناع می کنند. چرا که همه می دانند مبلغ 30 میلیون تومان که به هریک از زوجین تعلق میگیرد کفاف هزینه های جاری ازدواج را نمی دهد. اما باز می تواند بخشی از نیازهای زندگی را تامین کند.

سعیدی مبارکه در ادامه با مخاطب قراردادن خانواده ها تصریح کرد: از آنجایی که خانواده هایی که دختر و پسر جوان دارند و در آستانه تاهل فرزندانشان هستند، شرایط اقتصادی جامعه را بهتر از هر کس دیگری درک می کنند، بهتر است که در کنار تلاش مسئولان برای ارتقا و افزایش وام ازدواج آنها هم به نوبه خود شرایط ازدواج را تسهیل کنند و از رسم و رسومات و برگزاری مراسماتی که هزینه بر است چشم پوشی کنند.

عضو فراکسیون زنان با تاکید بر این نکته که خود دولت باید قضیه وام ازدواج را به عنوان مهمترین مشوق ، درست و به موقع مدیریت کند، عنوان کرد: مصوبات بودجه از جمله مصوبه افزایش وام ازدواج در کمیسیون تلفیق بودجه 98  به انجام رسیده و به احتمال قریب به یقین در صحن علنی مجلس نیز رای خواهد آورد و از سوی قاطبه نمایندگان تصویب خواهد شد. حالا میماند نظر دولت در محقق شدن این مصوبات گرچه نظر دولت را نمی توان در این مقطع حدس زد. چرا که در صحن علنی مجلس مشخص خواهد شد. ولی نظر ما نمایندگان مجلس این است اجرای مصوبات بودجه سال 98 بصورت دقیق اولویت بندی شود که در این میان همین افزایش وام ازدواج یکی از اولویت های مجلس است.

وی در خاتمه سخنانش افزود: مقوله ازدواج به عنوان یک مقوله استراتژیک که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و متاسفانه این مقوله در این برهه زمانی درگیر آسیب های اجتماعی مختلف و تبلیغات منفی است، به مشوق های کارشناسانه و دقیقی نیاز دارد که در جوانان ایجاد انگیزه کند. امیدوارم که با همکاری وهمراهی دولت در رابطه با افزایش مبلغ وام ازدواج شاهد اتفاقات خوبی در مسئله تزویج و تاهل باشیم. با این وجود ما و دوستانمان در مجلس شورای اسلامی تمام همت خود را صرف افزایش مبلغ وام ازدواج خواهیم کرد.

شایان ذکر است که احمد امیرآبادی نماینده مردم قم و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 در مجلس شورای اسلامی در تاریخ 8 بهمن ماه سال جاری اعلام کرده بود: طبق مصوبه امروز کمیسیون تلفیق وام ازدواج جوانان در سال 98 از 15 میلیون تومان برای هر یک از زوجین به 30 میلیون تومان برای هر یک از زوجین (در مجموع 60 میلیون تومان) افزایش یافت.

با این اوصاف اینگونه که به نظر میرسد پرداخت وام 30 میلیون تومانی تنها در حد پیشنهاد در کمیسیون تلفیق بودجه بوده و حال باید دید که این طرح آیا تصویب خواهد شد.