موج
کدخبر : ۲۶۲۴۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-262476

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در نشست خبری :

محمدحسن زدا در نخستین نشست خبری خود با اهالی رسانه به تشریح اقدامات صورت گرفته و ارائه آمارهایی که از ابتدای سال جاری توسط این سازمان صورت گرفته پرداخت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، پیش از ظهر امروز نخستین نشست خبری محمدحسن زدا با اهالی رسانه و تنی چند از مدیران ارشد سازمان تامین اجتماعی برگزار شد. در این نشست سرپرست سازمان تامین اجتماعی به تشریح اقدامات صورت گرفته و ارائه آمارهایی که از ابتدای سال جاری توسط این سازمان صورت گرفته پرداخت.

تلاش میکنیم تا عیدی بازنشستگان در اسرع وقت پرداخت شود

زدا دررابطه با زمان پرداخت «عیدی» بازنشستگان تأمین اجتماعی با تصریح بر این نکته که دولت باید درباره رقم عیدی تصمیم بگیرد، خاطر نشان کرد: تمهیدات لازم اندیشیده شده و به محض آنکه دولت در این خصوص تصمیم بگیرد تمام توان خود را می‌گذاریم تا عیدی بازنشستگان عزیز در اسرع وقت پرداخت شود اما زمان آن در دست ما نیست.

وی با اشاره به این نکته که در کمیسیون تلفیق شاهد هستیم اتفاقات خوبی دارد در راستای حمایت از صندوق‌های بیمه‌ای می‌افتد، ادامه داد: تأمین اجتماعی نقش و کارکرد مهمی در امور رفاهی دارد. مجلس دو جلسه غیرعلنی داشته و دولت هم صندوق‌ها را جزو ابر چالش‌ها دانسته که باید سریعاً برای آنها چاره اندیشی شود.

سرپرست تامین اجتماعی افزود: افتتاح بیمارستان خوی با ظرفیت ۳۲ تخت از دیگر برنامه‌های ماست. در حال حاضر ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش تأمین اجتماعی‌اند، ۱۴ میلیون بیمه شده اصلی و ۲۲ میلیون بیمه شده تبعی هستند.

زدا در رابطه با بحث پر حاشیه توزیع سبدهای حمایتی افزود: ما جمعاً به حدود ۱۰ میلیون خانوار بسته حمایتی ارائه کردیم و در مقابل همین تعداد هم از ما سوال دارند که چرا بسته دریافت نکردند که کار مشکلی است. اگر عزیزانی در این پروسه دچار زحمت شدند عذرخواهی می‌کنیم. ۱۳۰ هزار تماس تلفنی تنها در دو روز اول شروع این طرح داشتیم و افراد بسیاری پشت خط ماندند.

برای بیمه خبرنگاران محدودیتی نداریم

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی درباره بیمه خبرنگاران گفت: خبرنگارانی که در رسانه ها کار می‌کنند مشکلی ندارند و از طریق مؤسسه خود بیمه می‌شوند. خبرنگاران آزاد از طریق صندوق بیمه هنرمندان می‌توانند بیمه شوند و ما محدودیتی نداریم. بیمه حرف و مشاغل آزاد نیز هست و می‌توان از آن هم استفاده کرد.ضمن آنکه قرارداد بیمه تکمیلی درمان هم مشکلی ندارد و با آتیه سازان حافظ منعقد شده و در حال اجراست.

 طرح ملی دکتر نوربخش

زدا با اشاره به اینکه سه میلیون و ۵۰۰ هزار مستمری بگیر اصلی داریم، گفت: ۲۱۳ هزار نفر از تأمین اجتماعی مقرری بیمه بیکاری می‌گیرند که اعتبار آن به حدود ۳۷۰ میلیارد تومان در ماه می‌رسد افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگاه تحت پوشش داریم. بزودی به سمت خدمات غیرحضوری خواهیم رفت و خبرهای خوبی در این زمینه داریم. ۶۵ سرویس سازمان را از این طریق ارائه می‌کنیم که با عنوان "طرح ملی دکتر نوربخش" اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۷۰ مرکز ملکی مشتمل بر ۷۶ بیمارستان، 5 دی کلینیک و ۲۸۹ مرکز درمانی داریم گفت: ۱۳۸ میلیون بار مراجعه به مراکز ملکی گزارش شده و ۱۰ هزار تخت فعال داریم ۵۲۲ هزار عمل جراحی انجام شده که ۸۶ هزار مورد جراحی سنگین بوده است.

مقایسه وضعیت تأمین اجتماعی در سال ۵۷ با سال ۹۶

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی به مقایسه وضعیت تأمین اجتماعی در سال ۵۷ با سال ۹۶ پرداخت و گفت: افراد تحت پوشش در سال ۵۷ حدود ۷ میلیون نفر بودند که در سال ۹۶ به ۴۲ میلیون نفر رسید. نسبت بیمه شدگان به جمعیت کشور ۱۹ درصد بوده و اکنون به ۵۳ درصد رسیده است. تعداد بیمه شدگان اصلی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود که در سال ۹۶ حدود ۱۴ میلیون نفر رسیده است. همچنین تعداد ۹۰ هزار مستمری بگیر در سال ۵۷ اکنون به سه میلیون رسیده است.

زدا ادامه داد: حداقل مستمری دریافتی در آن سال ۶۳۰ تومان بوده که اکنون میانگین پرداختی ما یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. نسبت پشتیبانی ۲۰ نفر بوده و اکنون ۵۱۴ است یعنی از ۵ نفر حق بیمه می‌گیریم و به یک نفر مستمری می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۵۷ حدود ۱۸۰ هزار کارگاه تحت پوشش داشتیم که اکنون به یک میلیون و ۲۰۰ هزار مورد رسیده است اظهار کرد: تعداد شعب به ۵۵۶ مورد و تعداد کارگزاری‌ها به ۲۱۹ رسیده در حالی که در سال ۵۷، صفر بود. همچنین تعداد شعب اقماری ۲۳۲ مورد بود که در سال ۵۷، صفر بود.

اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در انتظار تصمیم‌گیری

وی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: همسان سازی مدل‌های متفاوتی دارد. برخی معتقدند باید درصدی را برای همه افراد افزایش دهیم.

گروهی معتقدند باید فقط حقوق حداقل بگیران را افزایش داد و عده‌ای هم همسان سازی بازنشستگان با شاغلین را مدنظر دارند. گروهی نیز معتقدند باید میانگین ۱۰ سال آخر حقوق محاسبه شود.

وی ادامه داد: چون شرکای اجتماعی برایمان اهمیت دارند و دبیرخانه دائمی برایشان در سازمان داریم از آنها دعوت کردیم و به مدل خاصی رسیدیم که بسته آن آماده شده است. در قانون برنامه ششم همسان سازی تکلیف شده و بار مالی بسته آماده شده ما ۱۲ هزار میلیارد تومان است. بحث‌های مقدماتی انجام شده است و باید درباره آن تصمیم‌گیری شود.

تصمیم جدید تأمین اجتماعی برای پرداخت معوقات داروخانه‌ها

زدا درباره معوقات داروخانه‌ها و مراکز درمانی نیز اظهار کرد: درباره داروخانه‌ها تصمیم جدیدی گرفتیم که دیگر مبالغ را از ستاد تخصیص ندهیم. در واقع پول‌ها را در اختیار استان‌ها بگذاریم و مدیر استان تصمیم بگیرد که برای داروخانه و مراکز خصوصی بپردازد. مدیر استان باید پاسخگو باشد و طوری نباشد ما در تهران در اتاق بسته تصمیم بگیریم.

رقم بدهی دولت به تأمین اجتماعی

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی درباره پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی نیز عنوان کرد: اصل بدهی دولت تا سال ۹۴ حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان است. صحبت‌هایی مطرح شده بابت سود این پول که چطور باید بازپرداخت شود. تفاسیر مختلفی وجود دارد. قرار شده در کمیسیون تلفیق کارگروهی تشکیل شود که درباره نحوه بازپرداخت این بدهی تا پایان آذر ۹۸ تصمیم بگیرند. اگر میزان بدهی طبق مدل محاسباتی ما باشد حداقل ۱۵۰ هزار میلیارد مطالبات ما هست ولی باید آن کار گروه تشکیل شود.

وی در ادامه درباره میزان مطالبات داروخانه‌ها از مراکز درمانی طرف قرارداد گفت: مکانیسم پرداخت را تغییر دادیم و پول را در اختیار استان‌ها قرار دادیم. از این بابت، ارقام هر استان را نمی‌توان اعلام کرد. مراکز درمانی خدمات خود را با کیفیت ادامه دهند و نگران نباشند زیرا این مبالغ در آینده نزدیک پرداخت می‌شوند.

بدهی ۱۲ هزار میلیاردی کارفرمایان به تأمین اجتماعی

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه کارفرمایان حداقل ۱۲ هزار میلیارد تومان به ما بدهکارند اظهار کرد: مایل به اجرای هرساله قانون بخشودگی جرایم نیستیم، زیرا کارفرمایان دیگر پول جاری را پرداخت نمی‌کنند.

دعوت از کسب و کارهای نوین برای بیمه شدن

وی درباره بیمه کسب و کارهای نوین اینترنتی نیز گفت: تا کنون متولی مشخصی پیدا نکردیم. اتحادیه فروشگاه‌های اینترنتی، مرکز فضای مجازی، فناوری ریاست جمهوری و… چند نهاد متولی‌اند. یک متولی عمده تاکسی‌های آنلاین همین شهرداری است. اتحادیه تاکسی‌های تلفنی هم مدعی هستند. این پراکندگی متولی ما را سردرگم کرده است. همه را دعوت کردیم و با آنها صحبت کردیم و مایل نیستیم که از قوه قهریه استفاده کنیم. مایلیم این پوشش‌ها را از طریق بیمه توافقی انجام دهیم. اگر آنها به جمع بندی برای تعیین متولی برسند ما مشتاقیم و کار را انجام می‌دهیم.

زدا ضمن مروری بر خدمات غیرحضوری و الکترونیکی شدن پرونده‌های بیمه‌ای گفت: اقدامات و برنامه‌های مختلفی انجام شده و باید قطعات این پازل تکمیل شود. تا کنون ۱۳۰ میلیون جلد اوراق بیمه‌ای به صورت الکترونیکی تهیه، جمع‌آوری و بایگانی شده است.

وی درباره برخی مباحث مطرح شده در برخی رسانه ها درباره اختلافات با وزارت بهداشت، گفت: اختلافی وجود نداشته و نظر سازمان این است که باید مکانیسم‌های کنترل هزینه داشته باشیم تا به طرح تحول کمک کنیم. وقتی دفترچه ما به چک سفید امضا تبدیل شده ولی کنترل هزینه نیست، مشکلاتی ایجاد می‌شود و مطالبه ما از وزیر بهداشت این بود که اول مکانیسم‌ها را مشخص کنیم تا به عنوان تأمین اجتماعی بیشتر حمایت کنیم.

زدا ادامه داد: اکنون تمهیدات فراهم شده و در چند استان مانند مازندران در حال انجام است و ۱,۲۰۰ میلیارد تومان بابت پزشک خانواده پرداخت کردیم. اوج آمال ما در این بخش همین نظام ارجاع است. اکنون حمایت ما دارد کامل‌تر می‌شود.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به شخصیت ممتاز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: مباحث مطرح شده سوء برداشت بوده است و ما پای کار هستیم. وزیر ارتباطات از طرف رئیس جمهور مسؤل پیشبرد زیرساخت‌های پزشک خانواده و حذف دفترچه‌ها شده و تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته شده است.

برای شفاف سازی مصمم هستیم

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به پرسشی درباره فساد در سازمان تأمین اجتماعی گفت: از فساد سازمان یافته در تأمین اجتماعی بی‌اطلاع‌ام و آن را تکذیب می‌کنم. فساد سازمان یافته نداریم و ادله ما هم تحقیق و تفحص مجلس است. البته اکنون سازمان‌های بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات برای رصد این مسائل در تأمین اجتماعی مستقر هستند. ما چیزی برای مخفی کردن نداریم و سابقه چند سال قبل نشان می‌دهد که جدی هستیم و چشم پوشی در این زمینه نداریم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها