موج

معاون کل وزارت بهداشت در مشهد اعلام کرد:

معاون کل وزارت بهداشت معتقد است با اجرای صحیح کشت گیاهان دارویی و توسعه نوآوری در طب سنتی، اقتصاد کشور منتفع خواهد شد.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری موج، دکتر ایرج حریرچی،  در "همایش طب سنتی ایران و یک دهه فعالیت آکادمیک، نقد گذشته و افق آینده" که در مشهد برگزار شد، بر این نکته تصریح کرد که در هر اقدام درمانی بر اساس طب سنتی، باید به اصالت سه فاکتور ایمن بودن، کیفیت و کارایی توجه ویژه شود.

وی در خلال سخنانش در رابطه با ظرفیتهای عرصه پزشکی در ایران گفت : کشورمان هم اینک یکی از مقاصد گردشگران سلامت از دیگر کشورهای جهان است. لذا می توان طب سنتی ایرانی را در همین راستا گسترش داد.

 معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه افزود: کشت گیاهان دارویی و توسعه نوآوری در طب سنتی نیز باید تحت نظر وزارت بهداشت صورت گیرد زیرا اجرای صحیح آن می تواند به اقتصاد کشور کمک کند. بر این اساس تبیین و نهادینه سازی سه اصل اساسی در طب سنتی است که در چارچوبهای سیاستهای کلی سلامت و بند 12 اصل 110 قانون اساسی به این موضوع پرداخته شده است. بنابراین باید نسبت به آن توجه ویژه ای در این رابطه صورت بگیرد.

دکتر حریرچی همچنین گفت: کشت گیاهان دارویی به ویژه با بسته بندی مطلوب می تواند به طور مناسبی ارزآوری برای کشور داشته باشد که این رویکرد میتواند ضرورت اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی در حوزه بهداشت و درمان باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر ارزان سازی خدمات حوزه طب سنتی اشاره تصریح کرد و گفت: باید به موضوع ارزان سازی خدمات در طب سنتی توجه داشت زیرا افزایش قیمت خدمات سبب فاصله گرفتن مردم از این محصولات می شود.

دکتر حریرچی با اشاره به عوراض جانبی مصرف بی رویه گیاهان دارویی خاطر نشان کرد: در کنار گسترش طب سنتی، به عوارض آن نیز باید توجه شود زیرا در برخی مواقع استفاده زیاد از گیاهان دارویی زیان آور است. هم اینک 50 درصد امور درمانی در کشور بر اساس طب سنتی انجام می شود لذا باید از چنین تجربیاتی بهره گرفت. البته در هر اقدامی بر اساس طب سنتی می بایست ابتدا 'ایمن بودن، کیفیت و کارایی' آن ثابت شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها