موج
کدخبر : ۲۴۷۸۰۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-247804

محسن هاشمی:

رییس شورای شهر از تدوین برنامه پنجساله سوم توسعه شهرداری تهران بر مبنای برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: شهرداری 14 هزار میلیارد از دولت طلب دارد و 52 هزار میلیارد بدهکار است و سالانه 4 هزار میلیارد بهره بانکی به این بدهی ها تعلق می گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، محسن هاشمی در حاشیه نشست تبیین اسناد توسعه استان تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان تهران با حدود 41 شهری که در خود جای داده 13.5 میلیون نفر جمعیت دارد، 8 میلیون از این جمعیت در شهر تهران ساکن هستند و 26 درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه نگارش سند توسعه استان تهران با وجود اهمیت شهر تهران نیازمند توجه به موقعیت پایتخت و مسائل آن دارد، افزود: ما که هم اکنون در حال نوشتن برنامه توسعه سوم شهر تهران هستیم لازم بود قطعاً با سند توسعه استان آشنا شویم و همکاری جدی می کردیم و این جلسه را به فال نیک گرفتیم تا بتوانیم همراه با سازمان برنامه و بودجه استان، سند توسعه شهر تهران را تنظیم و کاری هماهنگ انجام دهیم.

برنامه ریزی های پایتخت و استان تهران همگن باشد

رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر ارتباط تهران با شهرهای اقماری در استان تهران، خاطر نشان کرد: باید بتوانیم بخشی از مشکلات اطراف تهران را حل کنیم و آنها نیز بتوانند مشکلات مربوط به تهران را کاهش دهند چرا که بسیاری از جمعیت این شهرها برای دریافت خدمات و یا داشتن شغل به تهران می آیند و تعدادی بسیاری از شهروندان تهرانی برای انجام کار، تفریح و ... به شهرهای اطراف و باغ های موجود سفر می کنند.

هاشمی همچنین گفت: باید ارتباط تهران با شهرهای اقماری طوری همگن پیش روند که باعث معظل اجتماعی نشود و با همکاری مشکلات شهرهای اقماری و تهران قابل رفع است.

وی در توضیح توسعه حمل و نقل در ارتباط شهرهای استان تهران و پایتخت بیان کرد: حمل و نقل عمومی در مطالعات شهر تهران مورد توجه است و با مشاوران خارجی که قرار داد داشتیم این مهم دیده شده است و مترو اتصال به شهرهای اقماری همانند مترو اتصال به کرج دیده شده تا مردم برای تردد در این شهرها از خودرو استفاده نکنند چرا که اگر این اتفاق بیفتد، هم آلودگی بالا رفته و هم قیمت تمام شده رفت و آمد بسیار افزایش می یابد و عدالت محوری رعایت نمی شود.

رییس شورای شهر یادآور شد: با مترو از گلشهر کرج هر چند که جز شهرهای تهران نیست و استانی مجزا و تفکیک شده است، تا تجریش که 70 کیلومتر است هزنیه ای بالغ بر 1000 تومان دارد در حالیکه تردد در این مسافت با خودرو حدود 50 هزار تومان هزنیه بر است و با حمل و نقل ریلی کاهش آلودگی و هزنیه و اتلاف وقت محقق می شود.

هاشمی تاکید کرد: توسعه سیستم های حمل و نقل عمومی چون سیستم ریلی باید مورد عنایت دولت در همه کلان شهرها قرار گیرد تا هر چه سریعتر ایجاد شده و توسعه یابد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که حمایت از سرمایه گذاری های بزرگ را جویا شد، گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری مقرر بود تا سرمایه ها به جای صرف شدن در طلا و ارز به سمت و سوی مصارف مثبت سوق داده شود و ان شاء الله باید فرصت های سرمایه گذاری را تهیه کنیم و در مزایده ها و مناقصه ها این فرصت ها در اختیار شهروندان قرار دهیم تا با سود مناسب بتوانند سرمایه گذاری کنند.

رییس شورای شهر همچنین بیان کرد: هنوز فضای لازم برای سرمایه گذاری های عمومی فراهم نشده هر چند طرح ها تا 50 درصد آماده است و شرایط اقتصادی به گونه ای است که اسناد برای حضور بخش خصوصی در طرح ها و پروژه ها آماده نیست و امیدوارم این کار توسط سازمان سرمایه گذاری شهرداری تهران زودتر انجام شود.

هاشمی در مورد تهاتر بدهی و مطالبات شهرداری تهران از دولت، گفت: بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم و دولت باید تک تک این موارد را رسیدگی کند و سپس پرداخت کند و بدهی های شهرداری به سیستم بانکی نیز دو بخش است به نحوی که در بخشی هنوز سررسید آن فرا نرسیده است و بدهی های سررسید شده هم هست.

برخی پروژه ها به شکل بدهی دیده شده

وی ادامه داد: به طور کلی شهرداری 52 هزار میلیارد بدهی دارد و هر سال 4 هزار میلیارد تومان به دلیل بهره بانکی افزایش می یابد هر چند بخشی از این بدهی ها به پیمانکاران است و بخشی بدهی به سیستم بانکی و بخشی جرائم سیستم بانکی است و بخشی طرح ها و پروژه هایی است که به شکل بدهی دیده می شود و فکر می کنم ارائه اعداد و ارقام به این شکل برای مردم معنی و مفهومی ندارد و برای شهر تهران ایجاد نا امیدی می کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها