English

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

خشکسالی به ۱۱۷ هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان شرقی خسارت زد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از برآورد اولیه خسارت ۱۴ هزار میلیارد ریالی در اثر خشکسالی به ۱۱۷ هزار هکتار از اراضی زراعی استان آذربایجان شرقی در سطح چهار شهرستان این استان خبر داد.

خشکسالی به ۱۱۷ هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان شرقی خسارت زد

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، اکبر فتحی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران از خسارت ۱۰۲ هزار تنی خشکسالی به محصولات زراعی استان خبر داد و اظهار کرد: خشکسالی به بیشتر مزارع شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی خسارت وارد کرده که عمده خسارت‌های ناشی از خشکسالی به شهرستان‌های هوراند، کلیبر، اهر و خداآفرین وارد شده است. 

وی با تأکید بر حمایت از کشاورزان خسارت دیده، بیان کرد: از میزان سطح خسارت‌دیده در این چهار شهرستان، ۴۰ هزار و ۲۷۴ هکتار تحت پوشش بیمه هستند که برای این سطوح مشکلی در پرداخت خسارت وجود ندارد اما در مورد مابقی اراضی خسارت دیده باید با اجرای برنامه‌ریزی لازم به کشاورزان در این زمینه کمک شود. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های اعلام‌شده، ۷۰ الی ۹۰ درصد از سطح زیر کشت گندم و جو دیم، ۵۰ الی ۸۰ درصد از سطح زیر کشت حبوبات دیم، ۶۰ الی ۸۰ درصد از سطح زیر کشت علوفه دیم و ۷۰ الی ۹۰ درصد از سطح زیر کشت سایر محصولات زراعی دچار خسارت ناشی از خشک‌سالی شده‌ است.

 فتحی در خصوص تغییرات میزان بارندگی در سال جاری، گفت: میزان میانگین بارندگی بلندمدت در شهرستان‌های هوراند، کلیبر، اهر و خداآفرین مجموعاً ۲۱۴ میلی‌متر است که متأسفانه در سال جاری میانگین بارندگی این چهار شهرستان تنها ۹۰ میلی‌متر بوده است. 

وی از کشاورزان خواست از کشت محصولات آب بر اجتناب کنند و افزود: تنش خشکی، کاهش منابع آبی و ذخایر زیرزمینی و کاهش حجم سدها ازجمله مسائلی است که استان را تهدید می‌کند و استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری، کشت در محیط‌های کنترل‌شده و بیمه کردن اراضی کشاورزی ازجمله اقداماتی است که می‌تواند خسارت کشاورزان در اثر خشک‌سالی را به حداقل برساند.

 فتحی رعایت الگوی کشت را یکی از الزامات کشاورزی دانست و ادامه داد: کشاورزان با رعایت الگوی کشت می‌توانند علاوه بر ایفای نقش خود در تأمین امنیت غذایی و تولید محصولات مبتنی بر نیاز بازار در حفظ منابع آبی و عدم وارد آمدن خسارت ناشی از خشکسالی نیز کمک کنند.

 وی با بیان اینکه افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی را یکی دیگر از راه‌های کاهش خسارات وارده ناشی از خشکسالی به کشاورزی است، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از دانش روز دنیا در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت محصول می‌تواند کمک نقش مؤثری در کاهش میزان خسارت خشک‌سالی در کشاورزی داشته باشد.

 فتحی با اشاره به رسالت ترویجی جهاد کشاورزی و محوریت موضوع ترویج و آموزش در فعالیت‌های این سازمان، گفت: اطلاع‌رسانی و آموزش‌های خدماتی از سوی کارشناسان جهاد به کشاورزان جهت آمادگی در مقابل خشک‌سالی و استفاده بهینه از آب به‌صورت مستمر صورت می‌گیرد و تلاش می‌کنیم با بالا بردن آگاهی کشاورزان، میزان خسارت را به حداقل برسانیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه