موج
کدخبر : ۴۰۵۵۸۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-405583

رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به تأکیدات سند تحول قوه قضائیه در خصوص آزادی مطبوعات و رسانه ها گفت: دومین جشنواره عدلیه و رسانه با هدف تحقق سند تحول قوه قضائیه در حوزه مطبوعات برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، غلامعلی دهشیری رییس کل دادگستری یزد در نشست هم اندیشی دومین جشنواره عدلیه و رسانه استان یزد بر لزوم بهره گیری از نقش رسانه ها در جهت جریان سازی در جامعه تاکید کرد و گفت: در سند تحول قوه قضائیه به عنوان یک سند راهبردی که خدمت مقام معظم رهبری نیز رسیده، آزادی مشروع که یکی از مصادیق آن بحث آزادی مطبوعات و رسانه  است مورد تأکید و توجه قرار گرفته و در 5 بند به آن اشاره شده است.

وی افزود: موارد مورد تأکید سند تحول در خصوص مطبوعات و راهکارهای تبیین شده در این خصوص جزء اهداف سند تحول است که باید تا پایان تیر ماه 1401 طبق زمانبندی اعلام شده در سند تحول قوه قضائیه عملیاتی شود.

دهشیری تصریح کرد: شفافیت قوانین از جمله قانون مطبوعات که احتمال تفاسیر سلیقه ای در خصوص آن می رود، یکی از راهکارها ارائه شده در این سند در  ارتباط با تعامل دستگاه قضایی با رسانه ها است.

وی اظهار داشت: دومین راهکار که برای این ارتباط دیده شده برخورد با تخلفات افراد به جای تعطیلی رسانه است که در این سند برجسته دیده شده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: راهکار سوم فراهم کردن شرایط دسترسی خبرنگارارن و رسانه ها به اطلاعاتی در حوزه تخصصی فعالیتشان با رعایت محرمانگی است که دستگاه قضا استان با برگزاری مستمر نشست های خبری با مدیران دستگاه های وابسته با هدف تقویت مطالبه گری و استفاده از قدرت رسانه ها در جهت تحقق اهداف دستگاه قضا پیشتاز بوده است.

وی افزود: راهکار چهارم تعیین شده در این سند بحث حمایت قوه قضائیه از خبرنگاران منتقد و تامین امنیت آن ها در حوزه های مختلف است.

نماینده عالی قوه فضاییه در استان گفت: پنجمین راهکار اراده شده در سند تحول هم تقدیر از نقدهای برتر مستدل و مستند از دستگاه قضاست که این موضوع در اولین جشنواره عدلیه و رسانه صورت پذیرفت و از برخی نقادان تجلیل گردید.

وی با اشاره به نقش بالای رسانه ها در ایجاد تحول اظهار داشت: رسانه ها در حوزه اطلاع رسانی به منظور نظارت عمومی بر سیستم قضایی در مجموعه وابسته به قوه قضاییه می توانند نقش آفرینی خوبی داشته باشند.

دهشیری افزود: تقویت مطالبه گری در بین مردم و  فعالان حوزه اجتماعی با نگاه سازنده و رو به تعالی، ایجاد تحرک و بسیج عمومی و اجتماعی در جامعه، آموزش جهت انتقال هویت فرهنگی و اهداف و برنامه های دستگاه قضا از جمله نقش آفرینی رسانه ها در دور دوم جشنواره عدلیه و رسانه خواهد بود.

وی با اشاره به نقش روابط عمومی ها در ادارات اضافه کرد: پیشانی و ویترین هر مجموعه روابط عمومی است که می تواند در حوزه های مختلف با سیاستگذاری و برنامه ریزی نقش آفرینی نماید.

دهشیری تصریح کرد: روابط عمومی های وابسته به دستگاه قضا با ایجاد انسجام درونی می توانند نقش اثرگذاری را در ایجاد ارتباط قوه قضائیه با بدنه جامعه ایجاد کنند.

وی در پایان به اشاره به برگزاری اولین جشنواره عدلیه و رسانه استان تصریح کرد: اولین دوره این جشنواره با تمام فراز و فرودها با تلاش ادارت وابسته قوه قضاییه در استان و همکاری ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد برگزار و پیام پرمحتوای ریاست قوه قضائیه نقطه عطفی برای آن و چراغ راهی برای دوره های بعد بود .

رئیس کل دادگستری استان یزد خاطر نشان کرد: تجربه اول و رضایت حداکثری رسانه ها در بازخوردهای جمع آوری شده طی جلسات کارشناسی بسیار دلگرم کننده بود و امید است دور دوم این جشنواره با غنای کمی و کیفی بالاتری انجام گیرد.

شایان ذکر است نشست هم اندیشی دومین جشنواره عدلیه و رسانه استان یزد با حضور رئیس کل دادگستری استان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری، مدیران کل و مدیران روابط عمومی دستگاه های وابسته، معاون دادستان مرکز استان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد برگزار شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`