موج
کدخبر : ۳۷۷۳۷۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-377376

در کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد مطرح شد:

عضو هیات علمی گروه شهرسازی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد، به حضور جمعی شهروندان در شهر پس از اتمام شرایط همه‌گیری کرونا اشاره کرد و از دامن زدن پروژه‌های مشابه به حبس افراد در خانه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد دوازدهم اردیبهشت‌ماه سال جاری با‌ محوریت "شهروند هوشمند" به‌صورت مجازی تشکیل جلسه داد.

 علی‌محمد لطیف، دبیر کانون تفکر شهر هوشمند دانشگاه یزد با اشاره به بسترهای مختلف هوشمند سازی شهروندان، مشارکت اعضای کانون پیرامون بیان تجارب و مطالعات موجود در حوزه بازی‌های رایانه‌ای و بازی‌سازی (gamification) را در راستای آموزش شهروند هوشمند خواستار شد.

در این نشست  محمدعلی سعادت جو مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مهندسین فراصدر به ارائه گزارشی از طرح باشگاه خانواده‌های شهروندان یزد پرداخت که به‌منظور تقویت ارتباط مدیریت‌ شده شهروندان با سیستم مدیریت شهری ازجمله شهرداری کلید خورده است و مجموعه ای از خدمات مشاوره‌ای آنلاین و بازی ها را شامل می‌شود.

به گفته وی جامعه هدف این طرح جوانان حدود 12 تا 20 سال در نظر گرفته‌ شده که بر اساس نیازهای فرهنگی با تاریخ‌ مصرف مشخص طراحی شده و نمونه اولیه آن مورد ارزیابی و آزمایش قرارگرفته است.

 سعادت‌جو بازی‌های رایانه‌ای را دارای بالاترین رکورد درگیری افراد در لحظه دانست که جهت آموزش و سرگرمی در دنیا مورد استفاده قرار گرفته و به ‌واسطه ابزارهای شهر هوشمند قوام و گسترش می‌یابند.

 وحید رنجبر عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد با اشاره به نبود انگیزه شهروندان برای درگیر شدن با سرویس‌های ارائه‌شده توسط سازمان‌های شهری همچون شهرداری، استفاده از روش بازی‌سازی فیزیکی در امور شهری را مؤثر دانست که ملزم به تقویت زیرساخت‌های شهری است.

 سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد به‌کارگیری ابزارهای مرتبط در راستای حل مشکلات شهری به‌عنوان هدف را موردبررسی قرارداد و بهبود ارتباط مجموعه مدیریت شهری با شهروندان را ابزاری برای تحقق اهداف شهری تلقی کرد.

 امیر جهانگرد، عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد ضمن بیان تفاوت بازی و بازی‌سازی (gamification)، سیستم‌های امتیازی را نوعی بازی‌سازی دانست که لزوماً با ابزار فناوری همراه نبوده و سیاست موفقی در مباحث آموزشی شهر هوشمند در دنیا تلقی می‌شود.

 عاطفه شهبازی مدرس دانشگاه یزد، استفاده از تبلیغات، آموزش و مسائل فرهنگی را در طراحی بازی‌ها مؤثر دانست که با توجه به رنج سنی مخاطبان این بستر می‌توان از همان ابتدا کودکان را با مسائل شهری درگیر کرد.

مهندس احسان فرشادی مدیرعامل شرکت سافا، حصول نتیجه موفقیت‌آمیز در این زمینه را ناشی از  ایده پردازی مناسب پنداشت که به کمک ایجاد جذابیت‌های عمومی و نه منحصراً ابزار تکنولوژیک، زمینه تحقق شهر هوشمند را رقم می‌زند. وی همچنین اتصال به خدمات مختلف و تجمیع پرتال‌های قبلی با ایده‌های جدید به‌جای ساخت پرتال‌های نو جهت یکپارچه‌سازی سیستم درگیر با مخاطب را پیشنهاد کرد.

نجما اسماعیل‌پور عضو هیات علمی گروه شهرسازی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد، به حضور جمعی شهروندان در شهر پس از اتمام شرایط همه‌گیری کرونا اشاره کرد و از دامن زدن پروژه‌های مشابه به حبس افراد در خانه ابراز نگرانی کرد.

مسعود پورزحمت‌کش عضو هیات‌علمی دانشگاه امام جواد (ع) اهداف پروژه‌های مشابه را درون‌سازمانی تلقی کرد که در صورت مشارکت هر چه بیشتر شهروندان و ایجاد ارتباط دوسویه تحقق اهداف شهر هوشمند را ممکن خواهد کرد.

در این نشست  حمید میرجانی،  رضا اکبری،  مهدی یزدیان از اعضا هیات‌علمی دانشگاه یزد، مهدی حجازی رییس گروه سرزمین آمایش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد،  محسن عباسی از اعضای شورای شهر یزد، مهدی پارساییان، رئیس گروه فاوای استانداری یزد، حمیدرضا دهقان‌پور عضو هیات مدیره شرکت پویاریس یزد و فاطمه زارع کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها