موج
کدخبر : ۳۶۷۱۲۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-367129

رییس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد؛

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در سال 1380 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و تاسیس آن در استانها شکل گرفت تا بتواند به عنوان یک تشکل صنفی و تخصصی متشکل از اساتید، دانش آموختگان و کارشناسان بخش کشاورزی و منابع طبیعی الگوی رشد و پیشرفت در این بخش را ترسیم کند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، حمید سودایی زاده عضو انتصابی شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و‌منابع طبیعی استان یزد و رییس دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد درباره کارکرد و اهمیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و ‌منابع طبیعی به سوالاتی پاسخ داد که در ادامه می خوانیم.

نظر شما درباره تاثیر و نقش نظام مهندسی در اشتغال زایی اعضاء چیست؟

تنوع آب و هوایی در سطح کشور باعث تولید محصولات مختلف کشاورزی شده است و توجه به این امر می تواند راه حل خروج از بیکاری در بین دانش آموختگان کشاورزی باشد. از آنجایی که ظرفیت بخش دولتی در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان بخش کشاورزی محدود است لذا وجود سازمانی که بتواند پتانسیل نیروی تحصیل کرده در بخش کشاورزی را به بخش خصوصی معرفی کند و از طرف دیگر با برگزاری دوره های آموزشی کاربردی، مهارت فارغ التحصیلان این بخش را افزایش دهد کاملا ضروری است. سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با گرد آوری فارغ التحصیلان در گرایش های مختلف کشاورزی و منابع طبیعی و آموزش تکنیک های نوین به آنها به عنوان پلی بین بخش خصوصی و نیروهای ماهر عمل نموده و می تواند نقش بسزایی در اشتغال فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و منابع طبیعی داشته باشد.

لطفا جایگاه و نقش نظام مهندسی در مهندسی شدن فرآیند تولید و رفع مشکلات بخش کشاورزی و افزایش بهره وری را توضیح دهید.

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع  طبیعی به عنوان  بزرگ‌ترین تشکل تخصصی بخش کشاورزی با دارا بودن اعضایی با تخصص های مختلف، جایگاه بسیار مهمی در امر تولید و ساماندهی بخش کشاورزی و منابع طبیعی دارد. در واقع مهمترین نقش این سازمان تبدیل کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن است به طوری که ضمن افزایش تولید در واحد سطح کمترین خسارت به منایع طبیعی و محیط زیست کشور وارد گردد.  این امر تنها با استفاده از دانش روز دنیا و ایجاد بستر مناسب برای کسب‌وکار‌های نوین و تولید در محیط های کنترل شده دست ‌یافتنی است. لازمه این امر برگزاری کلاس های کاربردی جهت آموزش اعضاء و آشنایی متخصصین جوان با نحوه مهندسی نمودن فرایند تولید است.

نظر شما به عنوان عضو هیئت مدیره سازمان، درباره عملکرد و روند رو به رشد آن چیست؟

از سال 1381 که نخستین دوره فعالیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور آغاز گردید  این سازمان مسیر رو به رشد خود را آغاز نموده و برنامه های مختلفی را جهت بهبود وضعیت کشاورزی به انجام رسانده است. مهم‌ترین دستاورد تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در این مدت گرد هم آمدن دانش‌آموختگان فرهیخته بخش کشاورزی به‌عنوان یک پشتوانه علمی قوی برای فعالیت‌های این بخش بزرگ کشور است. با این حال ضروری است که از پتانسیل سازمان در ارتقاء وضعیت کشاورزی با استفاده از پیشتوانه قانونی آن به نحو مطلوب تری استفاده گردد.

اعضای سازمان چه خواسته هایی دارند و مهمترین دغدغه اعضا چه بوده است؟

اعضا با دادن حق عضویت به سازمان نظام مهندسی انتظار دارند که در قبال آن خدمات زود بازده گوناگونی دریافت کنند. استفاده نکردن از پتانسیل اعضاء و عدم توجه به نیازهای آنها منجر به ایجاد یاس و ناامیدی در افراد، سلب اعتماد از سازمان و در نهایت منجر قطع همکاری با بدنه سازمان می گردد. متقابلا ارائه خدمات مناسب به اعضاء منجر به افزایش امید در آنها شده و روحیه کاری  این متخصصین جوان را افزایش می­دهد. مسلما مهمترین دغدغه اعضاء داشتن شغل است که ضروری است راهکارهای عملی در این زمینه ارائه گردد. توقع خدماتی از قبیل اختصاص وام کم بهره به اعضاء، تشکیل تعاونی های مسکن، در اولویت قرار دادن اعضاء برای دریافت زمین­ برای راه­اندازی شغل از دیگر مطالبات اعضاء می باشد.

به نظر شما ساختار فعلی نظام مهندسی منطبق با نیاز کشاورز است؟

به طورکلی در برخی از فعالیت ها نظیر بخش دامپروری و تا حدودی تولیدات گلخانه ای سازمان از کارنامه قابل قبولی برخوردار است با این حال در تعدادی از بخش ها بخصوص بخش آب و خاک و ارزیابی اراضی نیاز به فعالیت بیشتر و تغییر برخی از ساختارهای موجود جهت غلبه بر مشکلات می باشد. مهمترین چالشی که در این مورد میتوان اشاره نمود وجود برخی از سازمان ها یا نهادهای موازی با فعالیت سازمان نظام مهندسی و عدم اعتقاد برخی از مدیران دستگاه های اجرایی به توانایی سازمان می باشد.

نظر شما درباره واگذاری های جدید به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و ‌منابع طبیعی چیست؟

در صورتی که وظایف و واگذاری های جدید با مطالعه و انجام کار کارشناسی به سازمان انجام شود همچنین زیر ساخت­های لازم برای آموزش اعضاء در زمینه فعالیت جدید وجود داشته باشد این واگذاری ها میتواند نقش مهمی در ارتقا کیفیت فعالیت مورد نظر و اشتغال­زایی برای متخصصین بخش کشاورزی داشته باشد.

 عملکرد نظام مهندسی استان یزد را در بین دیگر استان ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

به طور کلی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد در بین سایر استان ها از رتبه قابل قبولی برخوردار است. یکی از موفقیت های این سازمان کاهش مدت زمان صدور مجوزها با راه اندازی سامانه های الکترونیکی می باشد که از این نظر سازمان یزد در بین سایر استان ها پیشگام است. سازمان استان از نظر تعداد و مبلغ تراکنش موفق مالی امور کارشناسی در سامانه ارجاع کار در بین سایر استان ها به طور میانگین دارای مقام هشتم تا نهم می باشد که با توجه به صنعتی بودن استان و شرایط سخت اقلیمی برای تولید محصول، جایگاه مناسبی است.

به نظر شما سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد در چه زمینه ای باید فعالیت خود را افزایش دهد؟

 پتانیسل های مختلفی در زمینه تولید محصولات کشاورزی و دامپروری بخصوص در بخش تولیدات گلخانه ای و گیاهان دارویی در استان وجود دارد که ضروری است برنامه ریزی دقیق برای بالفعل نمودن این پتانسیل ها و افزایش میزان اشتغال اعضا صورت پذیرد.

چه موضوعی را جزو مشکلات حال حاضر سازمان می دانید؟

عدم اعتقاد و باور برخی مدیران و مسئولان استان یزد به قابلیت‌های سازمان از مشکلاتی است که سازمان نظام مهندسی با آن مواجه می باشد. در این زمینه تشکیل جلسات مشترک مسئولین سازمان با بدنه اجرایی بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان می تواند به کاهش حاکمیت تفکر دولتی در بخش کشاورزی کمک نماید.

 به عنوان عضو هیئت مدیره ارتباط سازمان با سایر دستگاه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوشبختانه ایجاد تعامل با مدیران دستگاه های اجرایی در دستور کار سازمان نظام مهندسی استان یزد قرار داشته و تا کنون بسیاری از موانع موجود برطرف گردیده است. با اینحال می بایست رایزنی های گسترده با بخش اجرا ادامه داشته و با ارائه آمارهای مستند در زمینه نقش سازمان در بهبود بهره وری بخش کشاورزی جایگاه این تشکل در بین مسئولین استان به خوبی مشخص گردد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها