موج
کدخبر : ۳۵۸۷۷۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-358772

مدیرکل بانوان استانداری کرمانشاه:

زهره رستمی با دستور استاندار و پیگیری‌های انجام‌شده زمینی به وسعت 7 هزار و 730 متر در کنار بیمارستان حضرت معصومه (س) برای احداث پارک بانوان در شهر کرمانشاه در نظر گرفته‌شده و این طرح که دارای مجتمع‌های رفاهی، تفریحی، ورزشی و ... برای زنان می‌باشد، هم‌اکنون بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال جاری افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، مدیرکل بانوان استانداری کرمانشاه طی سخنانی با تبریک فرارسیدن میلاد باسعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار به تشریح اهداف و برنامه‌ها این حوزه پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه برنامه‌ها و اقدامات خوبی از سوی این دفتر برای بانوان استان در حال انجام است که با جدیت به دنبال اجرای این برنامه‌های تأثیرگذار هستیم.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های مرتبط با عدالت جنسیتی تصریح کرد: این موضوع به معنای دسترسی زنان و مردان به همه امکانات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است به‌گونه‌ای که ظلمی به هیچ از افراد جامعه نشود.

رستمی ادامه داد: ما بر اساس قانون 101 و 102 برنامه ششم توسعه 179 شاخص را در استان شناسایی کردیم که این شاخص‌ها در 8 محور مانند آموزش، سلامت و تندرستی، حقوق و امنیت کار، اقتصاد، مشارکت سیاسی و فرهنگ و اجتماعی موردبررسی قرار می‌گیرند.

وی بابیان اینکه دفتر امور زنان و خانواده استانداری با جدیت به ارزیابی شاخص‌ها و فعالیت‌های حوزه زنان می‌پردازد، افزود: همچنین سند ارتقای وضعیت زنان مصوب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان را در دستور کارداریم و در همین راستا تمامی شاخص‌ها و فعالیت‌ها از سوی تمامی دستگاه‌های اجرایی در حوزه زنان رصد و بررسی می‌شوند.

رستمی در ادامه از اقدامات انجام‌شده برای احداث پارک بانوان در تمامی شهرستان‌ها و شهرهای استان خبر داد و گفت: خوشبختانه با دستور استاندار محترم و پیگیری‌های انجام‌شده زمینی به وسعت 7 هزار و 730 متر در کنار بیمارستان حضرت معصومه (س) برای احداث پارک بانوان در شهر کرمانشاه در نظر گرفته‌شده و این طرح که دارای مجتمع‌های رفاهی، تفریحی، ورزشی و ... برای زنان می‌باشد، هم‌اکنون بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال جاری افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بیان داشت: پارک بانوان در شهر کرمانشاه با امکاناتی همچون مسیر دوچرخه‌سواری، زمین ورزش، سالن نمایش فیلم، فضای گفتمان و همچنین غرفه‌های عرضه محصولات بانوان ساخته خواهد شد.

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری همچنین از افتتاح پارک بانوان در شهر سنقر تا دهه فجر امسال خبر داد و گفت: برای دیگر شهرها هم احداث پارک بانوان را در دستور کارداریم و پیگیری‌های لازم توسط این دفتر برای احداث پارک با شهرداری‌ها در حال انجام است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های انجام‌شده برای افتتاح سرای محلات به‌منظور توانمندسازی زنان خودسرپرست و یا بد سرپرست در محلات مختلف شهر کرمانشاه به‌منظور عرضه محصولات و صنایع‌دستی بیان داشت: در نظر داریم که این‌گونه طرح‌ها در نقاط محروم شهر کرمانشاه موردتوجه بیشتری قرار گیرد.

رستمی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با اداره پست استان به‌منظور تسریع و حل مشکلات عرضه محصولات خانگی زنان بد سرپرست به‌صورت رایگان خبر داد و گفت: خوشبختانه این اقدام تأثیر خیلی خوبی در عرصه تولیدات استان داشته به‌طوری‌که در حال حاضر زعفران استان حتی به اروپا هم صادر می‌شود و از این طریق زمینه مناسبی برای رونق اقتصادی استان محقق می‌شود.

وی در ادامه از اقدامات انجام‌شده با همکاری انجمن زنان کارآفرین به‌منظور فروش تولیدات و محصولات زنان سرپرست خانوار استان در استان سلیمانیه عراق خبر داد و افزود: هم‌اکنون این تولیدات در پاساژهای سلیمانیه به فروش می‌رسد و همچنین طی برنامه‌ای در نظر داریم که زمینه مناسبی برای فروش محصولات زنان سرپرست خانوار کل کشور با محوریت کرمانشاه در استان سلیمانیه فراهم شود.

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری ادامه داد: با همکاری انجمن زنان کارآفرین، کارهای خوبی در راستای شناسایی روستاهای دارای ظرفیت باهدف اشتغال‌زایی و آموزش زنان خانواده به‌منظور بازاریابی، بازار سازی و خرید تضمینی محصولات در 18 محصول که شرایط مجاز آلاینده‌ها را دریافت کرده‌اند، انجام داده‌ایم و در این زمینه اولین استانی هستیم که محصولات ارگانیک را توسط زنان استان تولید می‌کنیم.

رستمی گفت: در استان بیش از هزار و 143 صندوق خرد زنان روستایی تشکیل‌شده که بیش از 4 هزار نفر عضو این صندوق می‌باشند که خوشبختانه استان کرمانشاه در این زمینه هم جزء استان‌های پیشرو کشور است.

وی اظهار داشت: از سال 1396 تاکنون برای اشتغال زنان بیش از 5 هزار طرح بااعتبار 324 میلیارد تومان و اشتغال‌زایی 6 هزار و 322 نفر به‌صورت مستقیم از محل اعتبارات روستایی و عشایری استان در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات به تصویب رسیده و ایجاد اشتغال برای زنان یکی از برنامه‌های اجرایی ما در این حوزه می‌باشد.

وی گفت: در پارک علم و فناوری درمجموع 34 هسته فناور با راهبری و مدیریت بانوان در کل شهرستان‌های استان تشکیل‌شده و تعداد ایجاد اشتغال توسط این بخش 296 نفر اشتغال مستقیم و 700 نفر اشتغال غیرمستقیم بوده است.

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری ادامه داد: همچنین در حوزه مشاغل خانگی تسهیلاتی که به حوزه زنان داده‌شده تقریباً 268 میلیارد تومان با اشتغال‌زایی 3 هزار و 760 نفر می‌باشد و تسهیلاتی که به دختران فاقد ازدواج نیز داده‌شده هزار و 7 فقره تسهیلات بااعتبار 3 میلیارد و 275 میلیون تومان می‌باشد.

رستمی بیان داشت: در دو سال گذشته اقدامات خوبی برای انعقاد تفاهم‌نامه با آموزش فنی و حرفه‌ای استان برای ارائه آموزش به زنان در سکونتگاه‌های غیررسمی انجام‌شده و در این زمینه 750 نفر نیز آموزش‌های لازم را دیده‌اند.

به گفته وی همچنین برای ارتقای تاب‌آوری در جوامع مردی به 1600 نفر در محله‌های مختلف آموزش‌های لازم ارائه‌شده است.

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری تصریح کرد: یک طرح گفتگوی خانواده در روستاهای کرمانشاه، سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی تشکیل‌شده و پیگیر هستیم که این طرح در سال جاری و سال آینده در بیشتر نقاط استان اجرایی و تشکیل شود.

وی همچنین از برگزاری کنفرانس حقوق کودک و همچنین مدرسه پاییزه حقوق کودک در سال گذشته و امسال در استان خبر داد.

مدیرکل امور خانواده و بانوان استانداری گفت: همچنین در تلاش هستیم که شهرهایی از استان کرمانشاه را به‌عنوان دوستدار کودک از طریق یونیسف به‌کل جهان معرفی کنیم و خوشبختانه در این زمینه به نتایج خوبی نیز دست پیداکرده‌ایم.

وی در ادامه از پیگیری‌های صورت گرفته برای توزیع پک بهداشتی بین کودکان نیازمند در حاشیه شهرهای استان خبر داد و گفت: اولین استانی بودیم که این اقلام را از یونیسف دریافت و بین کودکان نیازمند توزیع کردیم.

رستمی همچنین گزارشاتی در خصوص تلاش‌های صورت گرفته برای بحث سلامت زنان، نام‌گذاری کوچه و خیابان‌ها به نام زنان شهیده در استان و افزایش سواد زنان گزارشاتی ارائه کرد.

وی در پایان سخنان خود گفت: ما نهایت تلاش و اهتمام خود را برای توجه ویژه به حوزه زنان استان بکار گرفته‌ایم و طبق برنامه‌های مصوب و تدوین‌شده تلاش خواهیم کرد که زمینه مناسبی برای گسترش اشتغال، ورزش و حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زنان استان که بسیار توانمند و خلاق می‌باشند، فراهم شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها